Bolu’nun Mudurnu ilçesine sadece 18 km mesafede yer alan Abant, 12 hektar büyüklüğünde bir heyelan set gölü olma özelliği taşır. Tatlı suya sahip olan Abant Gölü, Türkiye’de en çok bilinen göllerden biri olarak karşımıza çıkar. Bu yönüyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlar ve doğal yapısı ile ziyaretçilerine eşsiz bir doğal ortam sunar.

Abant Gölü, Abant / Bolu

Abant Gölü’nün hemen çevresinde yaklaşık olarak 1150 hektarlık bir alan tabiat parkı olarak ayrılmıştır. Zengin bitki örtüsü ve içinde yaşayan canlılar 1988 yılından bu yana koruma altındadır. Bol oksijen saçan Abant Milli Parkı, baştan sona her ayrıntısı ile insanı kendine hayran bırakır. Tercih edilmesinin en önemli nedeni doğallığının bozulmaması ve hem yaz hem de kış kendine özgü bir örtüye bürünmesidir.

Abant / Bolu Ulaşım

Abant’a ulaşmak için karayolunu tercih edenler, Bolu Merkez ya da diğer ilçelerin otobüs terminallerinden kalkan minibüs veya ticari taksiler ile ulaşım sağlayabilirler. Özel aracı ile İstanbul’dan gelecekler için Abant – İstanbul arası 280 km, Abant – Ankara arası ise sadece 225 km’dir. Bolu Merkez – Abant arası da ortalama 40 dakika sürer ve arlarında 35 km vardır.

Abant’a karayolu ile çevre illerden kalkan pek çok otobüs firması vardır. Bu nedenle Abant tatili için otobüs bulmak çok kolaydır ve ulaşımın daha rahat olmasını sağlar. Otobüsler direkt olarak Bolu Merkez otogarına iner ve bunun ardından Abant’a ulaşmak için sadece 35 km’lik bir yol kalır.

Abant Gölü, Abant / Bolu

Havayolunu tercih edenlerin ise öncelikle Ankara Esenboğa Havalimanı’na inmeleri gerekir. Bunun ardından otobüsle ya da araç kiralayarak Bolu’ya doğru yola çıkabilir ve Bolu Merkez’e gelmeleri ardından Abant istikametine dönerek ulaşım sağlayabilirler.

Abant / Bolu Hakkında Bilgiler

Abant, doğal yaşamın kalbi ve eşsiz güzellikteki zengin bitki örtüsü tam anlamıyla büyüleyici bir görüntü oluşturuyor. Her geçen yıl sahip olduğu doğal güzelliği ile doğa turizminin önemli bir bölgesi olmaya devam ediyor. Abant’ta gezilebilecek farklı alanlar bulunmaktadır. Şimdi bunların neler olduğun bakalım.

  • Örmeci Yaylası
  • Abant Doğal Yaşam Müzesi
  • Sinekli Yaylası
  • Yıldırım Beyazıt Camii
  • Süleyman Paşa Camii
  • Saraçhane Camii
  • Akşemseddin Türbesi
  • Orta Hamam
  • Yıldırım Beyazıt Hamamı

Abant gölünün çevresi yaklaşık olarak 5 km uzunluğunda bir yürüyüş yoluna sahiptir. Göl kenarında yürüyüş keyfi yaşamak isteyenler için güzel bir aktivite olarak görülür. Ayrıca göl çevresinde dolaşmak isteyenler için faytonlar bulunur. İsteyenler bu faytonlar ile fantastik bir yolculuğa çıkabilir. Faytonların yanı sıra göl çevresini dolaşmak için başka bir alternatifte atlardır. Ancak gezinti sonrası çoğu kişi için rahatsız edici olduğundan tercih edilmemektedir.

Abant Gölü, Abant / Bolu

Abant / Bolu Konaklama

Göl çevresinde yer alan oteller konaklama açısından farklı alternatifler sunar. Özellikle Büyük Abant Oteli, göle en yakın otellerden biridir ve göl üzerine doğru uzanan iskelesinde bulunan restoranında yenen yemekler oldukça keyiflidir.

Abant Gölü, Abant / Bolu

Diğer yandan daha uygun bütçeye sahip olanlar için başka otellerin olduğunu da söylemek mümkündür. Yine bu oteller de gölün kenarında yer alır ve misafirlerine göl manzarası sunar. Ayrıca Abant’ın butik otel, kamp ve pansiyon yönünden zengin bir konaklama imkanı verdiğini de söylemeden geçmeyelim.