Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti konumunda olan Abu Dabi, ülkenin en çok nüfusa sahip olan ikinci şehridir. Ayrıca şehrin Abu Dabi Emirliği’nin de başkenti olduğunu söylemek mümkündür. M.Ö. 3. Yüzyıla dayanan geçmişinin yanı sıra Arapça’da “Ceylan Toprakları” anlamını taşır. Abu Dabi, sadece geçmişi ile değil, aynı zamanda turizme katkısı ile de önemli bir şehirdir. Dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olan şehirde, güneş neredeyse hiç eksik olmaz. Tatil için en ideal adreslerden biri olmasının yanında festivalleri ve gece hayatıyla da öne çıkan bir şehirdir.

Abu Dabi Festivalleri

Festivaller açısından oldukça zengin bir şehir olan Abu Dabi, yılın her döneminde farklı festivaller  ile karşımıza çıkar. Şehirde gerçekleştirilen festivalleri aşağıdaki gibi sırlamak mümkündür;

  • Orta Doğu Film Festivali
  • Abu Dabi Festivali
  • Abu Dabi Yemek Festivali
  • Mother of the Nation Festival
  • Abu Dabi Golf Yarışması
  • Abu Dabi Bilim Festivali
  • Deve Yarışları Festivali
  • Formula 1 Yarışları
  • Abu Dabi Uluslararası Dans Festivali

Abu Dabi, Abu Dabi

Şehrin en önemli festivallerinden biri olan Orta Doğu Film Festivali, Kasım ayında gerçekleşir ve festival sırasında yüzlerce film gösterilir. Filmler arasında hem ulusal hem de uluslararası filmler yer alır.

Diğer yandan şehirde gerçekleştirilen en öenmli festivallerden biri Abu Dabi Festivali’dir. Kültür ve sanat etkinliklerinin tam olarak sergilendiği bu festival, 2004 yılından itibaren düzenlenmektedir. Mart ve Nisan aylarında düzenlenen festival, opera ve dans performanslarının sergilendiği bir festival olma özelliği taşır.

Abu Dabi Gece Hayatı

Abu Dabi, İslam kurallarının geçerli olduğu bir ülke olması nedeniyle alkol tüketiminde bazı kısıtlamaların olduğu bir şehirdir. Ancak bu kısıtlamalar şehrin renkli ve hareketli bir gece hayatı olduğunu değiştirmez. Bunun yanında sokakta ya da halka açık mekanlarda alkol tüketimine izin verilmez. Fakat gece kulüpleri, barlar ya da çeşitli restoranlarda alkol tüketilmesi mümkündür.

Şehirde en popüler mekanlardan biri Mcgettingan’s olarak karşımıza çıkar. Bu bara hem yerel halk hem de turistler oldukça yoğun bir ilgi gösterir. Farklı tarzda kokteyllerin sunulduğu barda, özel konsept gecelere ve çeşitli canlı müzik türlerine rastlamak mümkündür.

Bir başka popüler olan bari ise Caviar Bar’dır. Barda oldukça kaliteli şampanyaların yanı sıra şık bir atmosfer ön plana çıkar. Bir anlamda Abu Dabi şehrinin büyüleyici mekanlardan biri olduğu söylenebilir. Cooper’s Bar ve Restaurant da aynı şekilde meşhur barlardan biri olarak kendisini gösterir. Ayrıca restoran olarak hizmet vermesi nedeniyle lezzetli yiyecekler ve farklı kokteyller mekanın farklı bir özelliğe sahip olmasını sağlar. Cooper’s Bar ve Restaurant özellikle kadınlar gecesi gibi etkinliklerde çok fazla yük çeker.

Abu Dabi, Abu Dabi

Burlesque Restauran ve Lounge, yine şehrin en ilgi çekici ve şık restoranlarından biridir. Restoranda pek çok dünya mutfağından lezzetler sunulur. Ayrıca şık bir atmosfere sahip olan restoran yas marinası’nın etkileyici manzarası ile konuklarını karşı karşıya bırakır. Mekanda en çok dikkat çekici bölüm ise dans pistidir.

Diğer yandan Güney Amerika müzikleri ya da dansları sevenler için Chamas, en doğru adreslerden biridir. Burada Güney Amerika yiyeceklerinden ilgi çekici müziklere ve farklı tasarımda bir mimari altında keyifli zamanlar geçirmek mümkündür.