Adana, Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden birisidir. Aynı zamanda Türkiye’nin en gelişmiş kentelri arasında yer almaktadır. hızlı bir şekilde kalkınmış olan bu şehirde keyifyi gezi noktaları yer almaktadır. eğer son zamanlarda Adana’ya seyahat planlıyorsanız, sizler için özel olarak hazırladığımız şehride gezilecek yerler yazımızı okumadan yola çıkmayın. İşde tüm detayları ile Adana’da gezip görülecek yerler hakkında bilgiler;

Antik Kentler

Bir bölgenin geçmişi binlerce yıla dayanıyor ise o bölgede bir çok antik kent var anlamına gelir. bir yeri keşfetmeye hazırlanmadan önce o yerin tarihi geçmişine bakıp anlamak gerekir. Bu nedenle Adana’da yer alan antik kentler, görüp keşfedilmesi gereken mekanlar arasında yer almakatadır. Tarihinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adana’da görülmesi gereken başlıca antik şehirler ise ; Tufanbeyli ilçesindeki Şar Antik Kenti, Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti, Yumurtalık ilçesindeki Ayaş Antik Kenti ve Ceyhan Nehri kıyısında yer alan Misis Antik Kenti olarak ön plana çıkmaktadır.

Adana, Adana Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Müzeler

Antik kentler’in ardından Adana’nın tarihini gözler önüne seren diğer yerler ise şehirdeki müzelerdir. Birbirinden güzel tarihi eserleri içerisinde barındıran müzeleri şu şekilde sıralayabiliriz; Adana Atatürk Evi, Adana Arkeoloji Müzesi, Misis Mozaik Müzesi ve Adana Etnografya Müzesi.

Adana, Adana Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Tarihi Yapılar

Adana gezimize tarihi yapılaradan devam edecek olursak, Adana keşfinizdeki en keyifli anlarını bu kategoride yaşayabilirsiniz. Şehir görülmesi gereken eserler ve tarihi yapıların sayısı bir hayli fzladır. Geziniz için ayırdığınız zamana göre planınızı yapabilirsiniz. Ancak aşağıda belirttiğim tarihi yapıları kesinlikle görmenizi öneririm. Adana’da görülmesi gereken tarihi yapılara göz gezdirek olursak; Anavarza Kalesi, Adana Kalesi, Feke Kalesi, Yılanlı Kale, Varda Köprüsü, Taş Köprü, Hasan Ağa Camii, Adana Ulu Camii, Gön Hanı, Ağca Mescit, Tuz Hanı, Irmak Hamamı ve Çarşı Hamamı gibi yerler ön plana çıkmaktadır.

Adana, Adana Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Yaylalar

Adana, mekanları ve tarihi yapılarının yanında kendine has dolağ güzellikleriylede nağmı duyulmuş bir şehirdir. Özellikle yaz aylarında yolunuz bu şehre düşerse, sıcak hava şartlarından kaçabileceğiniz en ideal seçimin  Adana yaylaları olacağını söyliyebilirim. Adana’da gezip görülecek başlıca yaylalara göz gezdirecek olursak; Akçatekir Yaylası, Beledemik Yaylası, Menrun Yaylası, Pozantı Yaylası ve Horzum Yaylası ön plana çıkmaktadır.

Adana, Adana Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Mesire Yerleri

Bir çok doğal güzelliği içerisinde barındıran Adana, sizlere huzur verecek mekanlarıylada ön plana çımaktadır. Adana’da gezip görülecek yerlerden son olarak Kapız’ı Çakıt Suyunu, Seyhan Barajı’nı ve Aslantaş Milli Parkı’nıda gezi listenize eklemenizi öneriyorum.

Adana, Adana Hakkında Bilinmesi Gerekeneler

Adana Şehir İçi Ulaşım Bilgileri

Adana şehrinde genel olarak şehir içi ulaşımı büyükşehir belediyesinin otobüsleri, halk otobüsleri, taksi ve minibüslerle organize edilmektedir. Akşam belli saatlerden sonra toplu taşıma araçlarını bulabilmeniz pek mümkün değildir. Onun için akşam belli bir saatten sonra tek alternatif taksiler kalmaktadır. Bunların yanı sıra 2010 yılında hizmete giren Adana Metrosu’da 13 durağı ve 14 kilometrelik hattı ile ulaşım sağlamaktadır. Akıncılar ve Hastane arasında çalışan Metrolar, hafta içi 06:00 – 21:00 saatleri arasında 10 dakika arayla, 21:00 – 23:00 saatleri arasında ise 15 dakikada bir ulaşım sağlamaktadır. Şehir merkezi ile arasında 5 kilometre mesafe olan havalimanından şehir merkezine gelebilmek için en ideal seçim ticari taksilerdir. Ticari taksiler iç hat ve dış hat olmak üzere terminal önünden 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Son olarak diğer bir şehir içi ulaşım seçeneği ise tabiki araç kiralamaktır. Şakirpaşa Havalimanı’nda bir çok araç kilarama şirketi yer alıp günlük araç kiralama hizmeti vermektedirler.