Denizli’nin Pamukkale ilçesinde yer alan Akhan Kervansarayı, Anadolu Selçuklularından günümüze kalan tarihi yapılardan biridir. Anadolu’nun güneyinde bulunan İpek Yolu üzerinde ve batı yönünde bulunan son kervansaraylardan biridir.

Akhan Kervansarayı, kendisi ile aynı ismi taşıyan köyün sınırları içerisindedir. Özel mimari yapısı ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olan kervansaray, 2005 yılında tekrar restore edilmiş ve restorasyon işlemleri 2008 yılında bitilerek hizmete açılmıştır. Restorasyonun ardından kapalı bölümü restoran olarak kullanılmakta ve ziyaretçilerine yöreye ait eşsiz lezzetler ile hizmet sunmaktadır.

Akhan Kervansarayı Tarihi

Kervansarayın kapalı alanı 1253 yılında, avlu kısmı ise 1254 yılında tamamlanmıştır. İki kitabesi bulunan kervansaray, vali Seyfettin Karasungur bin Abdullah tarafından yaptırılmış ve kitabelerde II. İzzettin Keykavus’un adı geçmektedir. Açık ve kapalı alanlarından meydana gelen kervansaray, 1100 metrekarelik alana sahiptir. Avlusu kare şeklinde olmasının yanında derinlemesine bir hol bulundurur.

Akhan Kervansarayı, Akhan Kervansarayı

Mimari açıdan tam bir şaheser olarak adlandırılan Akhan Kervansarayı, geyik sfensk, aslan, kuş, kartal ve ejder gibi hayvan figürleri içermektedir. Kervansarayın bazı bölümlerinde ince işçilik için kesme taş kullanılmış ve güney ve batı cepheleri tamamen mermerden inşa edilmiştir. Ayrıca hem içinde hem de dışında devşirme taş malzemeler çok sık kullanıldığı net bir şekilde gözlenmektedir. Tüm bunların yanı sıra Akhan Kervansarayı’nın Anadolu Selçuklularına ait batıdaki en son kervansaray olduğunu belirtmekte fayda var.

Akhan Kervansarayı Ulaşımı

Denizli’nin Çardak ilçesinde yer alan Akhan Kervansarayına ulaşmak için öncelikle Çardak ilçesine ulaşılması gerekir. Denizli şehir merkezi ile Çardak ilçesi arası 56 km kadardır. Ortalama 40 dakika içerisinde ise ilçeye ulaşılabilir. Bunun yanında Akhan Kervansarayı tam olarak Çardak ilçesinde yer aldığı ve ilçenin ulaşım ağı güçlü olduğu için ilçeye ulaşılmasının ardından kervansaraya da ulaşmak oldukça kolay olmaktadır.

Akhan Kervansarayı, Akhan Kervansarayı

Türkiye’n pek çok şehrinden otobüs firmaları ile Denizli otogarına ulaşılabileceği gibi Denizli Çardak Havalimanı’na da ulaşarak Akhan Kervansarayına kolayca gidebilir. Havayolu ve karayolu seçeneklerinin yer aldığı ulaşım ağı ile kervansaray oldukça kolay ulaşılabilecek bir mevkide bulunur ve bu iki alternatifte ulaşım için tercih edilebilir.

Akhan Kervansarayına En Yakın Otel

Kervansaraya yakın oteller arasında herkese uygun konaklama imkanlarının olduğunu söylemek yanlış olmaz. Lüks otellerden uygun fiyatlı otellere kadar geniş çaplı bir konaklama imkanı sunulan kervansaray çevresinde yılın her mevsiminde herhangi bir sorun yaşamadan konaklamak mümkündür. Siz de bu otelleri aşağıda yer alan listeden görebilir ve ziyarete gittiğinizde bu otellerden birini tercih edebilirsiniz.

 • Dedeman Park Denizli
 • Venus Suite Hotel
 • Çimenoğlu Otel
 • Yildirim Hotel
 • Otel Laodikya
 • North Point Hotel
 • Grand Denizli Hotel
 • Napa Otel
 • Demasus Otel
 • Venus Hotel
 • Grand Itimat Hotel

Akhan Kervansarayı, Akhan Kervansarayı

Akhan Kervansarayına En Yakın Restoran

Aynı zamanda otel olan Akhan Kervansaray Restoran, tarihi yapıyı ziyaret edenlere birbirinden farklı lezzetlerle hizmet vermektedir. Denizli’nin Çardak ilçesini ziyaret edenler yeme – içme konusunda Akhan Kervansaray Restoran’ı tercih edebilir ve burada diledikleri lezzetleri tadabilirler. Konum olarak bakıldığında kervansaraya en yakın restoranın Akhan Kervansaray Restoran olduğunu da söylemeden geçmeyelim.