Hititlerden günümüze kalma Alacahöyük, köklü bir geçmişe sahip olmasının yanında üzerinde taşıdığı izler ile ülkemiz için önemli değerlerden biridir. Milattan öncesine kadar uzanan geçmişi ile ilgi gören antik kenti, Ankara’ya sadece 210 km uzaklıkta Çorum ilinin Alaca ilçesi sınırlarındadır.

Alacahöyük, dört farklı kültür katından oluşan 16 metre yüksekliğinde bir höyük olma özelliği taşır. Sahip olduğu özellikler ile 19. Yüzyılın ikinci yarısından sonra birçok araştırmacının ilgisini çekerek geniş çaplı b ir inceleme altına alınmış ve ülkemiz için oldukça önemli değerlerden biri haline gelmeyi başarmıştır.

Alacahöyük Tarihi

M.Ö. 1750 yıllara kadare sürmüş olan Hatti Dönemi, Anadolu’ya gelen Hititlerin kurmuş olduğu krallık ile son bulmuş ve buna rağmen Hatti’lerin sahip olduğu kültür Hitit uygarlığı içerisinde de kendisine yer edinmeyi başarmıştır. Hitit İmparatorluğu zamanında mabet – sarayı, sadece biri kabartmalı olan iki kapısı, temiz ve atık olacak şekilde ikiye ayrılan su kanalları ve hemen girişinde sfenksler yer alan şehir suru ile oldukça önemli bir kült merkezi olma özelliğini taşımaktadır.

Alacahöyük, Alacahöyük

Alacahöyük ilk olarak bilim dünyasına 1835 W.C. Hamilton ile açılmıştır. Bunun ardından 19. Yüzyılda çeşitli bilim insanları ve araştırmacıların merceği altına girmiş ve üzerinde çeşitli incelemeler yapılmıştır. Yapılan araştırmalar ile höyük içerisinde 4 kültür katı ve 14 yapı katı ortaya çıkarılmıştır. Alacahöyük’ün birinci kültürel evresi olarak bilinen en üst katında Friglerden başlamak üzere Roma, Bizans, Anadolu çanak çömlekleri, içleri boyalı toprak kaplar ve meyvelikler ön plana çıkmaktadır.

Alacahöyük Ulaşımı

Çorum, Alaca sınırında bulunan Alacahöyük, İstanbul – Çorum yolu üzerinde yer alır. İstanbul’dan otobüsle ulaşım yaklaşık olarak 9 saat kadar sürer. Ancak Amasya’dan Çorum’a geçecekler için bu süre sadece 2 saat kadar sürmektedir.  Bunun yanında Çorum’dan Alaca ilçesine uzaklık 52 km kadar olup yaklaşık olarak 40 dakika kadar bir zaman almaktadır.

Alacahöyük, Alacahöyük

Ankara yönünden Alacahöyük’e gideceklerin yapması gereken Sungurlu’yu 7 km kadar geçtikten sonra sağa dönülmesi ve bunun ardından ortalama 36 km daha giderek Boğazkale ilçesine varılmasıdır. Daha sonra Hattuşa Ören Yeri Boğazkale ilçesine sadece 1 km uzaklıkta yer almaktadır.

Alacahöyük En yakın Otel

Konaklama imkanları açısından oldukça geniş bir portföye sahip olan Alacahöyük, bünyesinde yer alan birçok farklı otel ile konaklama ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunun yanında höyük yakınlarında her ihtiyaca uygun otellerden birini bulmak ve bunlardan birinde konaklamak mümkündür. Bütçe dostu otellerden lüks hizmet veren otellere, her şey dahil otellerden sabah kahvaltısı veren otellere kadar birçok seçeneğin mevcut olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi, sizler için Alacahöyük yakınlarındaki otelleri sıralayalım.

 • Hotel Baykal
 • Otel Aşıkoğlu
 • Hittite Houses
 • Kale Otel
 • Başkent Demiralan Otel
 • Mavi Ocak Hotel
 • Durak Hotel Sungurlu
 • Grand Surmely Business Hotel
 • Grand Eser Otel

Alacahöyük, Alacahöyük

Alacahöyük En Yakın Restoran

Yeme – içme konusunda da ziyaretçilerine geniş bir yelpazede hizmet veren Alacahöyük, yakınlarında yer alan restoranlar sayesinde ziyaretçilerinin gezi sırasında farklı lezzetleri tatmalarına olanak sağlar. Bölgenin en çok bilinen ve tercih edilen restoranları ise aşağıdaki gibidir;

 • Kale Restoran
 • Hattuşaş Restoran
 • Aşıkoğlu Restoran