Hollanda’nın başkenti Amsterdam, geçmiş tarihin ticaret şehirlerinden biri olma özelliğini taşır. Şehrin tarihi 13. Yüzyıla kadar dayanır. Şehir, kurulduğu günden bu yana sahip olduğu hoşgörülü ve anlayışlı toplumu ile pek çok şehirler arasında ilgi çeken bir konumdadır.

Amsterdam, genel olarak bakıldığında yüz ölçümü oldukça küçük bir şehirdir. Ancak toprak parçası olarak küçük bir şehir olsa da doğal güzellikleri ve toplum yapısı ile zengin bir içeriğin sahiptir. Şehir halkı yaklaşık olarak 180 farklı ülkeden bir araya gelen insanlardan oluşur. Zengin kültür yapısı ve özgür ruhlu bir şehir olmazsa en önemli özelliklerinden biridir.

Amsterdam Festivalleri

Amsterdam her yıl yaklaşık olarak 300 farklı festivale ev sahipliği yapar. Bu özelliği ile tam bir festival şehri olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanında şehirde her zevke ve tarza hitap eden festivaller ile karşılaşılabilir. Yılın büyük bir bölümünde festivallerin düzenlenmesi aynı zamanda şehrin yabancı turistler tarafından da ziyaret edilmesini sağlar.

Şehirde düzenlenen ve ilgi gören festivaller arasında Kral Günü önemli bir konumda yer alır. Bugünde tüm şehir tamamen turuncu bir renge bürünür ve ünlü DJ’ler açık havada devasa partiler düzenler. Bunun yanında şehrin önemli bir merkezi olan Vondelpark ise çeşitli gösterilere tanıklık eder. Vondelpark Openluchttheater festivali bünyesinde her gün farklı gösteriler düzenlenir. Festival kapsamında ise;

  • Kabare
  • Tiyatro
  • Konser
  • Dans

gibi özel gösteriler de yer alır. Ağustos ayında gerçekleştirilen festival herkese açık ve tamamen ücretsiz bir etkinlik olarak karşımıza çıkar.

Amsterdam, Amsterdam, Hollanda

Ağustos ayında gerçekleştirilen bir başka festival ise Amsterdam Pride festivalidir. Dünyaca ünlü eşcinsel festivali olarak bilinen Amsterdam Pride, Ağustos ayının ilk haftasonunda ziyaretçilerine kapılarını açar ve Cumartesi öğleden sonra Prinsengracht’da tekneyle gerçekleştirilen geçit töreni festivalin en önemli etkinliğidir.

Prinsengracht Concert ve Grachtenfestival festivalleri de Ağustos ayının üçüncü haftasonu gerçekleştirilir. Oldukça yoğun ilginin gösterildiği festivalde Prinsengracht’ın tam ortasına bir sahne kurulur ve sahnede ücretsiz olarak klasik müzik konserleri verilir.

Ayrıca Kasım ayında düzenlenen PAN Amsterdam adlı fuar ise Hollanda’nın en büyük sanat ve antika fuarıdır. Fuar bünyesinde sanata dair eserler ve antikalar ön plana çıkarılır. Şehri ziyaret eden turistlerin ilgini çeken önemli etkinliklerden biridir. Yine Kasım ayı içerisinde düzenlenen ve yaklaşık olarak 200 belgesel film ve videonun gösterime sunulduğu Uluslararası Belgesel Film Festivali, şehrin öne çıkan en ilgi çekici etkinliklerinden biridir.

Amsterdam Gece Hayatı

Amsterdam, güneşin batması ile farklı bir siluete bürünür. Sokakları sessiz ve köprüleri zarif bir ışıltı kaplar. Ancak bu sükunet dolu sokakların içerisinde oldukça renkli ve bir o kadar da hareketli bir gece hayatı hakimdir. Gece hayatında komedi kulüplerinden DJ’lere kadar pek çok farklı eğlence türü ile karşılaşmak mümkündür. Bunun yanında şık barları ile öne çıkan şehirde herkesin kendisine hitap eden bir eğlence tarzı bulması muhtemeldir.

Amsterdam, Amsterdam, Hollanda

Canlı müzik çeşitliliği ile dikkat çeken Amsterdam, ziyaretçileri için;

  • Klasik
  • Caz
  • Blues
  • Rock ‘n roll
  • İndie

gibi canlı müzik ziyafetleri sunar. Bunların yanı sıra gece hayatının en hareketli geçtiği noktalar arasında Leidseplein Ve Rembrandtplein yer alır. Sabahın erken saatlerine kadar süren eğlenceler için otobüs ve taksiler istenilen her saat hizmet vermektedir.