Türkiye’de adı çok duyulmayan bir ülke olsa da Andorra, Fransa ile İspanya arasında kalmış küçük bir ülke olarak karşımıza çıkar. Avrupa’nın en küçük ülke olma ünvanını elinde tutan Andorra’yı kısa bir cümle ile özetlemek gerekirse “Gümrüksüz alışveriş deryası” olarak tanılanabilir.

Andorra, Andorra

Sadece 468 km kadar büyüklüğe sahip olan Andorra’nın toplam nüfusu 60 bindir. Ancak buna karşılık her yıl ağırladığı turist sayısı 12 –  14 milyon arasında değişmektedir. Ülkenin tarihte tam olarak var olması 9. Yüzyıla kadar dayanır. 1900’lü yıllara kadar İspanya’nın sömürgesi olan ülke, daha sonra yük olarak görülmüş ve bağımsız olma hakkı tanınmıştır. Demokrasi ile yönetilmekte olan bir prenslik olmasının yanında denize kıyısı olmayan bir ülke olma özelliği taşır.

Andorra Ulaşım

Andorra havaalanı bulunmayan bir ülkedir. Bu nedenle ulaşım biraz uzun sürer ve aynı zamanda yorucu olabilir. Ancak ülkeye gitmenin farklı yolları vardır. Bunlardan biri İspanya üzerinden gitmektir. Öncelikle İspanya’nın Barcelona şehrine uçak ile inilir ve karayolunu kullanarak 180 km sonra Andorra’ya ulaşılabilir. 180 km’lik yol inişli çıkışlı ve dağlık olması nedeniyle molalar da içine katılırsa 3 saat gibi bir süre zarfından ulaşım mümkün olur.

Andorra, Andorra

Barcelona Havalimanı’ndan sonra Andorra’ya ulaşmak için farklı alternatifler mevcuttur. Bunlardan biri otobüs yolcuğu olarak karşımıza çıkar. Eurolines Terminal B kapısı önünden kalkmakta olan otobüsler, tek yön için ortalama 25 euro, gidiş ve dönüş içinse 45 euro gibi bir para talep eder.

Bunların yanı sıra isterseniz Fransa üzerinden de aynı şekilde Andorra’ya ulaşabilirsiniz.

Andorra Hakkında Bilgiler

Andorra resmi dili katalanca olan bir ülkedir. Ayrıca şehir tam bir alışveriş merkezi gibidir. Çünkü birçok ürün oldukça ucuzdur ve diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi satın alınan ürün gümrük vergisi verilmeden alınabilir. Ortalama 2000’den fazla mağaza ile turistlere hizmet verir ve mağazalar Pazar günleri bile çalışmaktadır.

Diğer yandan festivalleri ile ünlü olan bu şehir, eğlence için de oldukça ideal bir yerdir. Bunun yanında köprüleri, doğal alanları ve tarihi kiliseleri ile gezilip görülmesi gereken pek çok mekana sahiptir. Şimdi Andorra gezilecek yerler arasında bizlere ne tür imkanlar sunuyor? sizler için sıralayalım.

Andorra, Andorra

  • Sant Esteve Kilisesi
  • La Margineda Köprüsü
  • Yeşil Halka Doğal Alanı
  • Plaça del Poble Meydanı
  • Santa Coloma Kilisesi
  • La Roureda de la Margineda
  • Parlamento Binası
  • Grandvalira Ski Resort
  • Centre Termolúdic Caldea
  • Les Escaldes

Gece hayatı neredeyse olmayan şehir, genelde insanların kafelerde içkilerini yudumlayarak zaman geçirdiği bir ülkedir. Bu nedenle geceleri eğlenmek için Andorra tercihi pek de uygun olmaz.

Andorra, Andorra

Andorra Konaklama

Yaklaşık olarak 500 otelden fazla konaklama tesisi bulunan Andorra, her bütçeye uygun fiyatlar sunar. Konaklama için tercih edilebilecek şehirler ise Pas de la Casa, Andorra la Vella, El Tarter ve Soldeu olarak karşımıza çıkar. Genelde temiz ve konforlu oteller bu şehirlerde bulunur. Ayrıca belirtiğimiz şehirlerde bulunan otellerin önemli yerlere ulaşım imkanları oldukça fazladır. Havaalanı ve demir yolu imkanı bulunmayan ülkede, ulaşım çoğu zaman otobüs ve ticari taksiler ile sağlanır. Tabi bunların yanında araç kiralayarak siz de kendi ulaşımınızı daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.