Antalya şehirnde şehir merkezi hariç 19 ilçe yer almaktadır ve Türkiye’nin Akdeniz Bölgesin’de bulunmaktadır. 2015 sayımlarına göre ortalama 2,5 milyon nüfusu bulunan Antalya, hızla büyümeye devam etmektedir. Eylence ve tatil mekanlarının sıklıkla bulunduğu şehir, Türkiye’Den en çok yabancı turisti ağırlamaktadır.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya, Türkiye’de tatil yapılabilek en güzel şehirlerin başında gelmektedir. Bir çok tarihi mekanı, plajları ve eylence mekanları ile misafirlerine birbiren farklı eylence ve keşif gezisi sunmaktadır. Şehirde gezilecek yerler hakkında kısa bahsedecek olursak;

Antalya, Antalya Hakkında Bilinmesi gerekenler

Oymapınar Gölü

Gölde düzenlenen tekne turlarına katılabilir yada etrafındaki dağ ve ormanlarda gezi yapabilirsiniz. Hatta kendinize göre hazırlamış olduğunuz etkinlikler düzenliyebilir ve arkadaşlarınızla doğa ile iç içe piknik bie yapabilirsiniz.

Kaputaş Plajı

Antalya’nın en güzide ilçelerinden olan Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde, ismi Kanyon Ağzı olarak bilinen, yer altından geçen suyun deniz kıyısındaki kumların arasından süzülmesi neticesinde suyu her zaman serin ve turkuaz renginde kalan bşr plaj olarak ön plana çıkmakatadır.

Antalya, Antalya Hakkında Bilinmesi gerekenler

Arykanda Ören Yeri

Antalya şehri, güneş, deniz, gece hayatı için gidilecek yerlerin yanı sıra tarihi kalıntılar gibi bir çok yapıta ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de yer alan Antik Kent listesinde Arykanda Ören Yeri önemli bir yere sahip olup, ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir ve sizinde oldukça iyi zaman geçirebileceğiniz bir yerdir.

Gökbük Kanyonu

Bu kanyon bulunduğu ilçenin ismini taşımaktadır. Kanyon içerisinde bir çok nesli tükenme riski olan hayvan ve endemik bitki türleri bulunmaktadır. Doğal güzelliği gözleri kamaştıracak atmosferde olup, biraz huzur arıyanlar için muazzam bir doğa harikasıdır.

Antalya, Antalya Hakkında Bilinmesi gerekenler

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi yaklaşık 5 metre yükseklikteki bir falezden aşağı dökülmektedir. Şehrin kalabalık ve gürültülü ortamından sıkılanlar için tavsiye edeceğim bu bölgede dilerseniz piknik yaparken şelalenin dudak uçuklatan güzelliğine şahit olabilirsiniz.

Dim Çayı

Ketel ve Tosmor yol ayrımına geldiğinizde kuzeye doğru ilerlerseniz yolun sağında ve solunda bulunan piknik alanlarını göreceksiniz. Eğer alabalık yemek istiyorsanız, Dim Çayı’nın üst bölgelerinde yer alan piknik alanlarına gitmeniz gerekmektedir. Bu piknik alanlarında suyun içinde yer alan masalarda oturarak, ayaklarınızı serinletirken bir yandan da yemeğinizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Antalya, Antalya Hakkında Bilinmesi gerekenler

Konyaaltı Plajı

Şehir merlkezinin batı kesiminde yer alan Konyaaltı ilçesinin Akdeniz sahilinde kıyı bulunan şehrin en popüler ve en önemli plajı konumundadır. Falezlerin kayalıklarından Antalya Limanı’na kadar 7 kilometre uzunluğunda çakıllı bir sahil bölgesidir. Ücretli ve ücretsiz plajları bulunan Konyaaltı ilçesi, antik zamanlarda dağlık bölgede yaşayan Termessoslular’ın kullandığı liman kentine ve Olbia’ya ev sahipliği yapmaktadır.

Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Türkiye’nin milli parklarından birisidir. Mağara’nın diğer bir ismi ise Düdensuyu mağarası olarakta bilinmeketedir. Mağara giriş bölümünde itibaren 125 metre uzunlu bulalan gölle başlar. Mağranın iç kesimine bat ile girmek mümküdür. Gölün sonunda ise kısım kısım traverten oluşumları mevcuttur. Bu traverten oluşumlarından sonra 44 metre yüksekliğinde bir traverten üzerinden mağaranın ikinci katına çıkılabilmektedir. Burda 130 metre uzunluğunda bir göl daha yer almaktadır. bu göl giriş kapısındaki göle nazaran daha sığ durumdadır.

Antalya, Antalya Hakkında Bilinmesi gerekenler

Yanartaş

Yaartaş kayalarının arasından yükselekn ateşler yaklalık 100 yıldır yanmaktadır. İsmi ‘’Sonsuz Ateş’’ olarakta söylenen ve içeriisnde dolağ bir ateş kaynağı barındıran Yanartaş, Anadolu’nun mucizevi dolağ güzelliğidir. Beylerdağı Miili Parkı’nın, Çıralı ve Olimpos tepelerinde, deniz seviyesinden yaklaşıl 230 metre yükseklikte bulunmaktadır. Chimaera’dan yükselen bu ateşler denizden bile görülebilmektedir. Bu yanartaşları ilk gördüğünüzde şaşkınlığınızı gizleyemiyeceğiniz bir görüntüye hazır olmanızı tavsiye ederim.