Kazakistan’ın başkenti olan Astana, aslında başkent olalı çok fazla olmamıştır. 1997 yılında ülkenin başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından başkent yapılmıştır. Ayrıca Astana, Kazak dilinde “başkent” anlamına gelmektedir.

Astana, yeni kurulan bir şehir olması nedeniyle bünyesinde oldukça devasa ve modern yapılar bulundurmaktadır. Bunun yanında gece hayatı da hayli eğlenceli ve renkli olan Astana’da birçok festival çeşitli etkinlikler beraberinde düzenlenmekte ve şehri ziyarete gelen turistlerin eğlenceli zamanlar geçirmeleri sağlanmaktadır.

Astana Festivalleri

Astana her yıl farklı festival ve etkinliklerin düzenlendiği bir şehirdir. Başkent Astana’da gerçekleştirilen kutlamalardan biri Başkent Bayramı’dır. 1998 yılında düzenlenmeye başlayan Başkent Bayramı, aynı zamanda Astana’nın başkent olduğu yıl ilk olarak düzenlenmiştir. Her yıl 6 Temmuz’da kutlanan bayram, özellikle yerel halkın da katılımı ile büyük bir coşku ile kutlanır.

Astana Aksiyon Film Festivali de çeşitli ünlü film yıldızlarının katılımı ile gerçekleştirilir. Jackie Chan ve Nicolas Cage gibi ünlü Hollywood yıldızları genelde festivale davet edilen isimler arasında yer alır. Kazakistan için önemli bir festival olan film festivali her yıl Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilir.

Astana, Astana

Diğer yandan Astana Yemek Festivali de yaklaşık olarak 100’den fazla ülkenin katıldığı şefler ile gerçekleştirilen önemli bir yemek festivali olma özelliğini taşır. Festivalde dünyanın farklı mutfaklarından lezzetler sunulur. Ayrıca yemeklerin dışında düzenlenen çeşitli etkinlikler ve özel eğlenceler ile keyifli zamanlar geçirilir.

Astana Gece Hayatı

Astana’da dilediğiniz gibi dans etmek, gece sabahlara kadar eğlenmek ve lezzetli yemekler ile eğlenceli bir tatil zamanı geçirmek mümkündür. Her ne kadar ülkenin otoriter ve muhafazakar bir başkanı olsa da ülkede eğlence hayatı hiç durmadan devam eder.

Şehirde eğlence mekanları genel olarak 00:00’dan önce açılmaz ve aynı zamanda sabah saat 05:00’dan önce kapanmaz. Şehirde eğlence mekanları genelde spor kıyafetlerin dışında daha trend ve klasik giyimlerin öne çıktığı bir şekildedir. Astana’nın en iyi gece kulübü ve barları arasında ise;

  • Fashion
  • Azhur
  • Salvador dali
  • The chocolate room

Yer alır. Ayrıca açık gece kulüplerine giriş ücreti 6 dolar kadardır. Gece kulüplerinde çeşitli ışık gösterilerinden dans gösterileri ne kadar farklı etkinlikler ile karşılaşmak mümkündür. Ayrıca hem yerli hem de ithal olmak üzere geniş bir içki yelpazesi sunan gece kulüpleri, tüm müşterilerine kaliteli bir eğlence zamanı vaat eder.

Astana, Astana

Turan Caddesi’nde bulunan Icon adındaki bar, şehrin en hoş mekanlarından biri sayılabilir. Zaza adında mekan ise şehrin en lüks mekanlarından biri olarak karşımıza çıkar. Mekanda dans pisti, yerli ve ithal içkiler ve bunun yanında Michelin yıldızlı şeflerin hazırladığı lezzetler tadılabilir.

Diğer yandan uzun yıllar önce Kenessary Bulvarı üzerinde açılan Imperial Hit’te Mysterious, Sunshine Ve Archive gibi mekanlar kazak müziklerinin ve bunun yanında Rus şarkıcıların sahne aldığı mekanlar arasında yer alır. Akşam saat 20:00’da açılan mekan, uzun bir gece boyunca konuklarına eğlenceli zamanlar sunar. Bunların yanı sıra şehirde sınırsız eğlencenin ve renkli bir gece hayatının olduğu diğer bar ve gece klüpleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Astana Rock Club
  • Azure Chillout Bar
  • Night Park Disco Club
  • The VIP Rooms
  • Yerlan Kokeev Disco Club