Atina kelimesinin anlamı Athena’nın Şehri anlamına gelmektedir. Bilinen efsaneye göre denizler tanrısı Poseidon şehri ele geçirebilmek için üç dişli mızrağını kayaya vurmuş ve vurduğu bölgede at meydana çıkmış. Bunun üstüne zekâ tanrıçası Athena, yaldızlı olan mızrağını hafifçe yere değdirmiş, değdirdiği yerden dalları pıtrağa benzeyen olgun meyvelerle süslü gümüş yapraklı harika bir zeytin ağacı çıkmış. İnsanlar zeytin ağacının daha faydalı olduğuna kanaat getirip onu beğendiklerinden dolayı şehir Atina ismini alarak Zekâ Tanrıçası Athena’nın olmuş.

Neolitik çağlardan bu yana yerleşim bölgesi olan Atina, adeta uygarlıktan uygarlığa geçiş yapmıştır. Bir Bizanslıların hükmü altına girmiş, bir Romalıların, belli bir zaman sonra Latin hükümdarlığı altında kaldıktan sonra Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılmış ( ve bu sırada Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk işi Parthenon Kilisesi’ni Cami’ye çevirmek olmuş.) 350 sene süren Osmanlı hükümdarlığı 1833 yılında çıkan ayaklanma ile sona ermiş ve Atina şehri Yunanistan’ın başkenti olmuştur.

Atina’da Gezilecek Yerler

Atina şehrinde gezip görülecek çok farklı yerler olmasına rağmen müzeler hariç 2 gün içerisinde gezinizi bitirebilirsiniz. Çünkü gezeceğiniz yerlerin mesafeleri oldukça kısa. Biz turumuza Omonia meydanında yürüyüş yaparak başlamıştık. Buradan sonra aşağı doğru yürüyüp meşhur Ermou caddesine geçebilirsiniz. Bu cadde Atina’nın dünyaca ünlü alışveriş caddesi olarak da bilinmektedir. Bu cadde çok uzun ve trafiğe kapalı bir caddedir. Bu caddenin aşağı ve yukarı çevrelerinde restoranlar ve tavernalar bulunmaktadır.

Atina, Atina, Yunanistan 

Ermou caddesinin bittiği nokta ve Akropolis istikametine doğru Flea Market ve Monastiraki Meydanı yer almaktadır. Flea marketin yani bitpazarı içerisinden geçerek Monastiraki meydanına varabilirsiniz. Buradaki bitpazarı bizim ülkemizdeki bitpazarlarından pek farklı değil. Bir sürü orijinal olmayan ürünlerden ve incik boncuk şeylerden görebilmeniz mümkün.

Atina’ya Nasıl Gidilir?

Atina şehri İstanbul’a sadece 50 dakikalık uçuş uzaklığında Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın yanı sıra, Yunanistan merkezli olan Olympic Airlines ve Aegean Airlines Hava Yolları ile hem İzmir’den hem de İstanbul’dan Atina’ya uçuşlar düzenlenmektedir. Atina’ya İzmir’den Sakız Adası’na geçerek gemiyle veya İstanbul’dan otobüsle de ulaşım sağlamanız mümkündür.

Atina şehri içinde metro, otobüs ve trenler toplu taşıma hizmeti vermektedir. Ancak bir şehri gezip keşfetmek için en ideal yol her zaman olduğu gibi yürüyerek gezmektir. Aslında gezeceğimiz yerler arasındaki mesafelerde pek fazla değil. Atina Havaalanı’ndan şehre ulaşım sağlamanız için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Birinci seçenek 45 dakika süren bir yeraltı treni yolculuğu ve bu yolculuğun bedeli yaklaşık 10 Euro. Diğer bir seçeneğiniz ise sabah ve akşam saatleri olmak üzere neredeyse bir buçuk, gece vakti ise ortalama saat başı süren ve 24 saat boyunca hizmet veren X95 no’lu otobüsü kullanarak 6 Euro karşılığında şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.

Atina, Atina, Yunanistan 

Atina Oteller

İlk olarak Pireaus’u önermek isterim. Bu yer deniz kıyısında yer almaktadır. İzmir Alsancak’taki kordon boyuna çok benzeyen bu yerde konaklama imkânı bulduk. Otelin ismi Scorpions Hoteldi, iki gecelik 3 kişi için 151 Euro ödeme yaptık. Eğer isterseniz 6 Euro karşılığında açık büfe kahvaltıcıda konaklamanıza dahi edebilirsiniz.

Eğer Pireaus’u çok uzak bulursanız, Monastraki çevresinde bir otelde bakabilirsiniz. Bu bölge bütün metroların ortak kullandığı durak ve şehrin merkezidir. Neredeyse gezebileceğiniz her yere yürüme mesafesinde yer almaktadır. Yani bir miktar daha fazla para ödeyip daha merkezi bir yerde konaklama yapabilme şansına sahipsiniz.

Atina, Atina, Yunanistan 

Atina’da kalabileceğiniz diğer otellere bakacak okursak;

  • The Stanley
  • Victoria Metro Residance
  • Geart Location Comford Flat
  • Lak Nirvana’s Homes
  • Lovely Renovated Studio