Aydın, Türkiye’nin Ege bölgesinde bulunmaktadır. Şehrin merkezi iç kısımda bulunsa da içerisinde sahil ilçelerini barındıran bir ilimizdir. Batı kesiminde Ege Denizi, kuzey kesiminde Manisa ve İzmir, doğu kesiminde Denizli ve Güneyinde Muğla illeri bulunmaktadır. Ege Denizi kıyılarında Söke, Didim ve Kuşadası ilçelerinin kıyısı olmasından dolayı bu ilçelerde turizm daha hareketlidir. İç kesimlerinde ise arkeolojik ve etnografik eserler daha ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Burhan kent ilçesindeki termal kaynaklar olsun, Bozdoğan ilçesindeki Mardan su kaynağı olsun diğer ilçelerininde kendilerine özel farklılıklar yer almakta ve bu detaylarla ön plana çıkmaktadırlar. Aydın’da gezilecek yerler hakkında  kısaca bilgi verelim.

Bafa Gölü

Ege Bölgesinin en büyük gölü olarak bilinen Bafa Gölü, Aydın ilçesine 90 kilometre uzaklıkta olup, şehir merkezinin güneybatısında bulunmaktadır. Bafa Gölü’nün bir bölümü Muğla’nın il sınırları içerisinde yer almaktadır. Göl eskiden deniz ile birleşik vaziyette bulunmaktaydı. Mendeser Nehri’nin biriktirdiği alüvyonlar sayesinde günümüzde kendini 17 kilometre geriye çekmeyi başarmıştır. Gölün kuzeydoğusunda Beşparmak Dağları, güneyinde ise Labada Dağı yer almaktadır.

Gölün üç bölgesi dağlarla ve bir bölgesi de ovalık bir alanla çevrilidir. Göl, dağlardan gelen kaynak suları ile kendini beslemektedir. Kuşların göç yollarından biri olması sebebi ile ayrı bir önem taşıyan Bafa Gölü, önemli bir kuş gözlem alanı olarak da bilinmektedir. Etrafındaki kayalık bölgelerde ise ‘’boulder’’ ismi verilen kısa kaya tırmanışları da yapılmaktadır. Ayrıca gölde yer alan küçük adacıkların içerisinde çok eski zamanlardan kalma kilise, kale ve köy kalıntılarına da rastlanmaktadır. Bu yönleri ile Bafa Gölü hem tarihi, hem coğrafi, hemde arkeolojik olarak benzersiz bir güzelliktir.

Aydın, Aydın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuşadası

Kuşadası tarihi ve doğal güzellikleri bakımından Aydın’a gelenler için mutlaka görülmesi gereken muhteşem bir yerleşim bölgesidir. Kuşadası Aydın şehir merkezine 59 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Karayolu ile ortalama 45 dakika gibi bir zaman harcayarak ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle denize girmeyi sevenlerin bahar ve yaz ayları içerisinde Kuşadasının mütevazi plajlarını ziyaret etmeden seyahatlerini bitirmemelerini tavsiye ederim. Kuşadası’ndaki plajların bazılarından bahsedecek olursak; Kadılar Plajı, Sevgi Plajı, Güvercin Ada Plajı ön plana çıkan plajlar arasındadır. Ayrıca Kuşadası’nın merkezinde kısa bir gezinti yaparak, 1600’lü yıllardan kalan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nı ve Güvercinli Ada’yı ziyaret edebilirsiniz. Eski Doğanbey köyüne giderek tarihi dokusunu bozmayan bir Rum köyünü görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Aydın, Aydın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Didim

Didim ilçesi Aydın şehir merkezine ortalama 100 kilometre uzaklıktadır ve yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşımı sağlanmaktadır. Özellikle deniz tutkunları için gidilmesi gereken ikinci bir adres de Didim’dir. Bölgenin en ünlü plajı olarak bilinen Altınkum Plajı berraklığı ve deniz zemininin kum olma özelliği ile en çok tercih edilen plajlardan birisidir. Didim’de deniz sefasının yanında tarihi olarak da büyük önem taşıyan eserler bulunmaktadır. M.Ö 1500’lü yıllarda volkanik bir patlama sonucunda meydana gelen ve zemininde hala küllere rastlanan ve yılın bazı dönemlerinde denizden yürüyerek de geçilebilen Saplı Ada, Roma dönemine ait Faustina Hamamı ve Apollon Tapınağı Didim’in tarihi güzelliklerini yansıtmaktadır.

Aydın, Aydın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aydın Şehir İçi Ulaşımı Hakkında

Özel araç tercihiniz size her zaman hız ve hareket kolaylığı sağlayacaktır. Eğer özel aracınız ile gelmediyseniz dolmuş ve otobüsleri kullanma imkanı mevcuttur. Aydın şehrinde halk otobüsleri ve dolmuşlar şehir içi ulaşımı sağlamaktadır. Belediye otobüslerinde Aykart adı verilen Aydın şehrine özel ulaşım kartlarını kullanabilirsiniz. Şehri merkezinin yanı sıra ilçelerde ve bazı köylerde sarı renkli otobüsler sefer düzenlemektedir.