Dilini, dinini bilmediğimiz yerler çoğu zaman ilgimizi çekmiştir.  Ayutthaya / Tayland şehri de dilini ve dinini çok bilmediğimiz ilginç ve bir o kadar da görülmeye değer yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tatil anlayışınız illaki denize girip kumlarda uzanıp bronzlaşmak değilse biraz da böyle farklı kültürleri gezip dolaşmanız size iyi gelecektir. Biz de farklı kültürleri keşfetmenin cazibesine kapıldığımız bir zamanda, Uzak Doğu Tayland’ın eski başkenti Ayutthaya / Tayland  şehrine gitmek için sabırsızlıkla hazırlanıp yola koyulduk. Hadi bakalım şimdi bir de Ayutthaya / Tayland  şehrini bizim gözümüzden keşfedin.

Ayutthaya / Tayland, Ayutthaya Gezi Rehberi / Tayland

Ayutthaya  / Tayland’a Ulaşım

Tayland’ın başkenti Bongkok’a 1 saatlik mesafede bulunan Ayutthaya / Tayland , bireysel olarak minibüs, otobüs ile ya da şehir merkezinden katılabileceğiniz günü birlik turlar ile ulaşmak mümkün. İstanbul’dan Bongkok’a 9 saat 40 dakikalık direk uçuşlar var. Türkiye’nin diğer şehirlerinden aktarma yapmak da mümkün elbette. Ayutthaya / Tayland sınırları içinde bisiklet ile gezmek, ya da tuk tuk ismi verilen 4 tekerlekli oturma imkanı olan motorlar ile de gezilebilen bir bölgedir.

Ayutthaya / Tayland, Ayutthaya Gezi Rehberi / Tayland

Ayutthaya / Tayland Hakkında Bilgiler

Ayutthaya / Tayland şehrinin geçmiş tarihi ilgi uyandırıcı. 1350 Yılında Siam Krallığı’nın başkenti olmuş. Şehir nüfusu bugün seksen bin civarı, ama 1600’lü yıllarda 1 milyon kadarmış: çağının en büyük şehirlerinden biri olmuş. Ayutthaya / Tayland , Birleşmiş Milletlerce Dünya Mirası listesine alınmış. Şehrin büyük bir kısmi koruma altında bulunuyor. 1767’de Burma’lılar yıkana kadar ihtişamını sürdürmüş bir şehir. Yerel ziyaretçilerin akına uğrayan şehir Tayland halkı için manevi bir durumda. Çok sayıda rengarenk tapınak mevcut, gezip dolaşan insanların bağış yapmaları için ısrar ediliyor, öyle ki içinde ATM olan tapınaklar bile var. Tayland halkı yaptıkları bağışlar ile ölülerinin küllerini tapınak bahçesinde muhafaza ettirebiliyorlar.

Ayutthaya tarihi parkı görmeden geçmemeniz gereken bir yer. Tapınaklar ve saraylardan oluşan tarihi kompleksleri keyifle gezip, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz bir yer.

Ayutthaya / Tayland, Ayutthaya Gezi Rehberi / Tayland

Bangkok’un yaklaşık 80 km kuzeyinde olan Ayutthaya / Tayland üç nehir; Chao Phraya, Lopburi ve Pa Sak tarafından çevrelenmiş Ayutthaya bir ada konumunda. Akşamüstü nehir kenarında balık tutanların sayısı artıyor. Şehri çevreleyen bu nehirlerde tekne turu yapmak, nehir üstündeki köprüleri seyretmek ya da yürüyerek üstlerinden geçmek gerçekten keyifli oluyor.

Ayutthaya / Tayland sıcak bir şehir. Hava sıcaklığını tam kestirememiş olsak da sıcaktan korunmak için şapka, güneş gözlüğü gibi aksesuarlar korunmak için tercih edilebilir.

Ayutthaya / Tayland, Ayutthaya Gezi Rehberi / Tayland

Ayutthaya / Tayland şehrinde, taş oymacılık, seramik, müzik aletleri yapımı ve hatta tasarımı gibi gelişmiş bir el sanatları üretimi var. Sakin ve huzurlu bir atmosfer sunan Ayutthaya / Tayland , Bangkok’un kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için de bir kaçış yeri olmuş. Tayland’ın eski kültürü en iyi şekilde temsil eden yerlerden biri olan Ayutthaya Tarihi Parkı’nı her yıl 4 milyondan fazla kişi ziyaret etmektedir.

Ayutthaya / Tayland mutfak kültürü tay mutfağıdır. Hindistan usulü körileri, Çin usulü sotelemelerin bir karışımı. Çorbaları oldukça seviliyor. Pirinç yemekleri, salataları ile zengin bir mutfağa sahip olması doyurucu. Üstelik de bölgede sebze, et, deniz mahsüllerinden oluşan yemekleride tercih edebilirsiniz. Yöre halkı genelde yemeklerini acı sever, acı yemeyi sevmiyorsanız mutlaka sipariş verirken acısız olmasını belirtmelisiniz.

Ayutthaya / Tayland Konaklama

Ayutthaya sınırları içinde küçük de olsa kalabileceğiniz oteller mevcut durumda. Üstelik birçoğu şehrin antik sokaklarına ve gezilecek yerlere yürüme mesafesinde bulunuyor.

Silp Pa Phra Nakhon Si Ayutthaya: 3 yıldızlı bir işletme. Klimalı odaları, wi-fi erişimi, ücretsiz otoparkı ve restoranı bulunuyor.

Ayutthaya / Tayland, Ayutthaya Gezi Rehberi / Tayland

Ayutthaya Retreat: Yine 3 yıldızlı bir otel. Bünyesinde havuzu olan, restoranı bir gölet üzerine kurulu huzurlu bir konaklama yeri. Otelde wi-fi erişimi, bar, ücretsiz oto parkı ve kliması mevcut.

Goodmorning by Tamarind: 10 odalı butik bir işletme. Sınırlı hizmeti olsa da kalınabilecek ekonomik oteller arasında yer alıyor.

Baan Kong Homestay: 2 yıldızlı bir otel olmasına rağmen, bungalov odaları oldukça temiz, klimalı ve büyüktür.