Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Azerbaycan’ının 10 milyonluk nüfusunun 2 milyonu bu şehirde yaşamaktadır. Hazar Denizi’nin hemen kıyısında bulunan, bisiklet ve yürüyüş yolları yer alan bu şehir dünyanın yeni, cazibelerle dolu merkezleri arasında gösterilmektedir. Turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği şehirlerin başında gelen Bakü, pek çok tarihi yapıyı, sanat merkezini ve devasa yapıları bünyesinde barındırmaktadır.

Uluslararası uçuşların Azerbaycan’a en çok yapılan noktası olan Haydar Aliyev Havalimanı, Bakü şehrinde yer almaktadır. Birçok havayolu şirketinin düzenli seferler düzenlediği havalimanından Bakü şehrinin merkezine ulaşım sağlamak yalnızca 18 dakika sürmektedir.

Bakü’de Gezilecek Yerler

Kız Kulesi (Qız Qalası)

Azerbaycan’nın sembolü haline gelmiş olan Kız Kulesi zamana meydan okuyan taştan örülmüş duvarlarıyla göz kamaştırmaktadır. 5 metreyi bulan duvar kalınlığı ve 30 metreyi bulan yüksekliği ile bir zamanlar şehirde savunma kulesi olarak kullanılan Kız Kulesi 1964 yılında müzeye çevrilerek ziyaretçilere açılmıştır.

2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine kabul edilen Kız Kulesi’nin geçmişinin Sümerliler zamanına kadar uzandığını iddia eden bazı araştırmacı kesimlerde vardır. Yaklaşık 3000 yıllık yapıyı “Eski Şehir” olarak bilinen alan içerisinde ziyaret edebilirsin.

Bakü, Bakü, Azerbaycan 

Şirvan şahlar Sarayı

15. yüzyıl zamanında Bakü’de hüküm sürmüş olan Şirvan şahlar Hanedanlığı tarafından yapılmış olan bu saray, Şirvan şahlar Hanedanlığı zamanının İdari işlerinin yapıldığı alanlardan biridir. İbrahim Halilullah’ın emir ile yapılan saray içerisinde 52 tane oda yer almaktadır.

Bakü Nasıl Gidilir?

Önceden, yalnızca Türk Hava Yolları seferleri düzenleniyor olsa da; Azeri nüfusunun Türkiye’de, Türk nüfusunun da Azerbaycan’da artış göstermesi ile Pegasus ve Azerbaycan Hava Yolları, Bakü şehrine seferler düzenlemeye başladı. Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren bu uçuş yolculuğu esnasında eğer Azerbaycan Hava Yolları’nı tercih ederseniz ve farklı tatlar hoşunuza gitmiyor ise, uçakta ikram edilen besinler konusunda biraz sorun yaşayabilirsiniz. Yolculuk sırasında konforunuza düşkünseniz koltukların oldukça rahat olması ve her bir koltukta dokunmatik ekran bulunması sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Uçağın pilotu eğer “Tayyaremiz düşmektedir” anonsu yaparsa sakın korkmayın ve panik yapmayın. Azeri dilinde “düşmek” Türkçe ’de “inmek” anlamına gelmektedir.

Diplomatik, hususi veya hizmet pasaportu bulunan vatandaşlar 3 Ay’a kadar Bakü şehrinde vizesiz kalabilirler. Ancak bordo pasaportunuz var ise Azerbaycan’a gidebilmek için e-başvuru şeklinde veya konsolosluktan vize talep etmeniz gerekmektedir. Vize başvurunuz en geç 3 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir.

Bakü, Bakü, Azerbaycan 

Bakü Oteller

Para harcamaya hazır mısınız? Bakü oldukça pahalı bir şehirdir. 1 Azeri Manat’ı 2,72 Türk Lirası’na tekabül etmektedir. İyi veya kötü arasında “orta halli” diye tabir ettiğimiz şeyi burada bulamazsınız. Sıkıntı yaşamadan bir tatil yapmak istiyorsanız biraz paranıza kıymak zorundasınız. İlk olarak buna konaklama ile başlayacaksanız eğer şehir merkezinde her yere yürüme mesafesinde yer alan bazı oteller şu şekildedir;

JW Marriot Absheron Bakü Hotel

JW Marriot Absheron Bakü Hotel‘in dekorasyonunda mermer ve ahşap bol miktarda kullanılmış. Ancak bazı kesimlere konulmuş olan gösterişli avizeler fazla gösterişli durmaktadır. Bu oteli özellikle kafeleri, restoranları ve odalardaki dekorasyonun kusursuzluğundan dolayı öneriyorum. Tabi bunun yanında Bakü manzarası da harika görünüyor.

Bakü, Bakü, Azerbaycan 

Hilton Bakü

Hilton Bakü otele bakacak olursak görkemli bir görüntüsü, rahat yatakları sade lobisi, keyif verici Executive lounge’uyla tavsiye edeceğim oteller arasında yer almaktadır. Otelin internet sitesine göre bir kişilik oda ücreti 290 –  330 Manat arasındadır.

Tercih edebileceğiniz başka oteller ise;

  • Four Seasons Bakü
  • Park Inn by Radisson
  • Meridian Hotel