Balaton Gölü, Budapeşte’ye arabayla 1,5 saatlik mesafededir. Şehir Macaristan’daki ana turist çekim merkezlerinden biridir. Şehir de dinlendirici bir tatil için ideal olan ve sağlık turizmini odaklı pek çok nokta bulunmaktadır. iBalaton Gölü, termal ve mineral kaynakları ile orta Avrupa’nın en büyük tatlı su gölüdür. Köpüklü mavi bir yüzeye sahip olan göl, sahip olduğu alan ile bir denizi andırmaktadır.

Farklı gelir seviyelerine sahip Avrupalı turistler için ideal tatil rotasıdır. Göl etrafında yer alan tatil köyleri, Konukları için olağan üstü aktiviteler sunmaktadır.

  • Bir yat gezisine çıkabilirsiniz.
  • Göl etrafındaki dağlarda bisiklet turuna çıkabilirsiniz.
  • Plajlarda güneşlenebilir ve göle girebilirsiniz.

Bölge de ki olanaklar hem yetişkinler hem de çocuklar için sunulmaktadır. Buna ek olarak, boş zamanlarını çeşitlendirmek isteyen turistler, yerel mağaralara, kalelere ve müzelere gezi turlarına gidebilirler. Balaton Gölü’nün aynı zamanda şifalı mineral kaynakları ve bir dizi sağlıklı yaşam tedavisi içeren bir sağlık tesisi olduğunu unutmayın. Hem sağlık hem kültür hem de güneş turizmi için ideal adresi arayanların Balaton gölünü tercih etmesi mantıklı olacaktır.

Balaton Gölü,Macaristan, Balaton Gölü, Macaristan Seyahat Rehberi

Balaton Gölü’ne nasıl gidilir?

Balaton Gölü, Budapeşte’ye oldukça yakındır. Arabayla sadece 1,5 saatlik mesafede yer almaktadır. Bu yüzden çoğu turist Macaristan’nın başkentine uçakla ulaşmakta, sonrasında oto kiralama alternatifi ile göle gitmektedir. Diğer ulaşım olanaklarına baktığımızda ise;

  • Trenle ulaşım. Trenler şehrin Güney ve Doğu tren istasyonlarından kalkmaktadır. Seyahat süresi yaklaşık 2,5 saattir, son durak Siofok şehridir.
  • Otobüsle. Balaton’a otobüsle de ulaşabilirsiniz (Otobüs şirketi Volanbusz). Siofok’a giden rotalar her gün Nepliget istasyonundan kalkıyor, seyahat süresi yaklaşık 2 saattir.
  • Bağımsız seyahat ve hareket özgürlüğü tercih edenler Budapeşte veya havaalanında bir otomobil ile ulaşabilir. Her yerde işaretler var ve kaybolmak neredeyse imkansızdır. Yolculuk yaklaşık 1.5 saattir.

Balaton Gölü,Macaristan, Balaton Gölü, Macaristan Seyahat Rehberi

Balaton Gölü’ndeki Tatil Yerleri: Nereye gidilir?

Balaton Gölü’nün tüm tatil köyleri Güney ve Kuzey kıyılarında yer almaktadır.

Güney Kıyısı tatil köyleri, gençler ve çocuklu aileler için idealdir. Her zaman gürültülü ve kalabalıktır. Çok sayıda bar ve kulüp her gece partilerden söz etmek yanlış olmayacaktır. South coast, yetişkinler ve çocuklar için çeşitli su aktiviteleri bulabileceğiniz mükemmel plajlara sahiptir. Ayrıca, kıyısında karbonik yaylar ve sağlıklı yaşam tedavileri bir dizi şifa için bilinen bir balneolojik beldesidir. Güney’in ana Tatil Köyleri Siofok ve Santos, Fonyod ve Balatonfoldvar şehirleridir.

Balaton Gölü,Macaristan, Balaton Gölü, Macaristan Seyahat Rehberi

Kuzey Kıyısı tatil köyleri de en az güney kıyıları kadarn ilginç ve eğlencelidir. Daha sakin ve daha rahat bir atmosferden söz etmek yanlış olmaz. Turistler, koşuşturmadan uzak durmak için bu bölgeyi tercih etmektedir. Tüm ihtişamıyla doğanın tadını çıkarmak isteyenler için ideal bir adrestir. Ayrıca  mükemmel plaj, zengin bir gezi ve aktivite programı var ve tabii ki sağlık merkezleri var.

Kıyıların ana tatil köyleri arasında Keszthely, Badacsony, Tihany Yarımadası, Balatonfured ve Tapolca sayılabilir. Son ikisi özellikle sağlıklı yaşam tedavileri arayan turistler arasında popülerdir.