Şu ana kadar Avrupa’ya dair aklınızda ne varsa unutun gitsin. Çünkü burada Avrupa’ya yolculuk yaparken bilip öğrendiğiniz, sistem haline getirdiğiniz hiçbir şey Bali Adası’nda hiç bir anlam ifade etmeyecek. Endonezya halkının %85’inden fazlası Müslüman olarak yaşamını sürdürürken bu adanın %90’ını Hindu inancına mensuptur. Ayrıca dinlerine oldukça bağlıdırlar. Bali halkı bütün ayların 35 gün çektiğine inanmaktadır. Bali’deki tuhaf şeylerden bir tanesi de isim koyma sistemi. Yeni doğan ister erkek olsun, ister kız olsun o ailenin ilk çocuğu ise “Wayan”, ikinci çocuğu ise “Made”, üçüncü çocuğu ise “Komang”… Diye sıralı olarak devam etmektedir. 5. Çocuktan sonra bu sistem tekrar başa dönmektedir.

4 milyonu aşan nüfusu ile bu adada o kadar çok yerleşim yeri, etnik grup ve doğal harikalar var ki… Yine muhteşem bir eğlence var adada dedirtecek kadar. Bali’de yapılabilecek bir evin yüksekliği en fazla en yüksek ağacın boyu kadar olmalıdır. Bu şeklide yemyeşil doğa görüntüsü fazla tahribe uğramadan, beton kirliliğinin altında ezilmeden insan ile doğa uyumunun süreci devam edilmektedir.

Bali Gezilecek Yerler

Tanah Lot: Semin Yak’ın kuzey bölgesinde bulunan bu tapınak Hindu halkı için adada bulunan en kutsal tapınaklar arasında yer almaktadır. Tanah Lot, 16. yüzyılda Java’dan Bali’ye yerleşen Niratha ismindeki bir rahibin tapınağın üstüne kurmuş olduğu kayalığı görüp çok etkilendiği için bu şehirden ayrılmaması ve bu bölgeye tapınak inşa edilmesini öğütlemesi sonucunda yapıldığı düşünülmektedir. Deniz çekildiğinde ise yürüyerek de gidilebilen Hindu Tapınağı, Bali şehrinin en çok resim çekilen yerlerinden biri olan Tanh Lot’da yer almaktadır. Çok kalabalık olduğu için erken saatlerde ziyaret etmenizi öneririm.

Bali, Bali, Endonezya

Double Six Beach: Beach diyince akıllara hemen yüzebileceğiniz bir kumsal gelmesin. Bu bölgeye sadece gün batımını izlemek ve sörf yapmak için insanlar gelir. Bali’ye özel rengârenk şemsiyelerin, minderlerin yer aldığı plajda bişeyler atıştırma fırsatınız bulunmaktadır. Gel gitlerin etkisi ile akşam saatlerinde çekilen deniz plajda oldukça kötü bir görüntü sergilemektedir. Plajda bulunan her mekânda bir Dj bulunmaktadır. Mekânların müzikleri çok iyi ancak yemekleri o kadar iyi değil, sadece birkaç çift bir şey içmenizi tavsiye ederim.

Bali’ye Nasıl Gidilir?

Bali şehri, Asya Kıtası’nda yer alan Endonezya’ya bağlı olan bir ada parçasıdır. Hint Okyanusu’nda bulunmaktadır. Bali şehrinin havalimanı Denpasar’daki Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı’dır. Ben şahsen Bali’ye Qatar Havayolları ile ulaşım sağlamıştım. Qatar haricinde Singapur Havayolları ve Emirates Havayolları ’da Bali şehrine seferler düzenlemektedir.

2019 senesinde THY Bali’ye aktarmasız uçuşları başlatacağı yönünde haberler gelse de hala Türkiye’den Baliye direk uçuş bulunmamaktadır. Birden fazla aktarma yapmak sisin için herhangi bir sorun oluşturmayacaksa birçok havayolu sistemlerini deneyebilirsiniz.

Bali, Bali, Endonezya

Bali Oteller

Muhtemelen Bali şehrinde konaklama deyince aklınıza palmiyelerin altında sonsuzluk havuzuna doğru bakan bir görüntü geliyor akıllara. Böyle bir hayal kurulmalı çünkü bu ada böyle bir yer. Ubud bölgesi bu adanın tam kalbi ve bu tip otelleri çoğunlukla bulabileceğiniz bir yer. Peki, konaklayacağınız oteli tercih ederken ne gibi şeylere dikkat edilmesi gerekir?

Bali, Bali, Endonezya

Seyahatinizin amacı ve süresi bu durumu çok etkileyecek. Çünkü bazı muazzam otellerin merkezi bölgelere yürüme mesafesinde bulunmamaktadır. Bunun için sürekli taksi kullanmanız gerekmektedir. Bu da ekstra maliyet olarak yansıyacaktır. Eğer merkezi konuma uzak bir otel bulup ve o oteli beğendiyseniz shuttlelarının olduğundan emin olmalısınız.

Bali’de kalınacak bazı otellerden bahsedecek okursak;

  • Hanging Gardens of Bali
  • THE LOVINA Bali Resort
  • Rabasta Kuta Residence
  • Soori Bali