Bakılesir’in tarihi çok eski zamanlara dayandığından her köşesinden ayrı bir tarih fışkırmaktadır. Özellikle yaz aylarında bir çok ziyaretciyi ağırlayan Balıkesir, denize girmek isteyenler için ödüllü sahilleriyle, gezip görebileceğiniz masmavi koylarıyla, geçmişi yaşamak isteyenler için antik zamanlardan kalan kalıntılarıyla, ciğerlerinizi açacak tertemiz havası olan Kaz Dağları ile sizleri karşılamaktadır. Antik kentlerden kalan kalıntıları, doğa ile bütünleşmiş parkları, mavi bayraklı sahilleri ve müzeleri ile gezilebilecek yerler arasında ön plana çıkmaktadır.

Balıkesir, Balıkesir Gezi Rehberi

Antandros Antik Kenti 

Balıkesir’de bulunan antik kalıntılardan biraz bahsedecek olursak Antandros Atnik Kenti ön plana çıkmaktadır. Edremit’e bağlı Altınoluk Beldesinde keşfedilen arkeolojik buluntular sonucunda M.Ö 1200’lü yıllara dayanan mozaikler, ünlü Antandros kentine aittir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında Roma İmparatorluğu dönemine ait mozaik işlemelerle dolu villa, şehre ait kanalizayson tünelleri ve bir çok tarihi eser keşfedilmiştir. 2000 yılında arkeolojik kazıların başladığı bölgede kazı çalışmaları hala devam etmektedir.

Balıkesir, Balıkesir Gezi Rehberi

Kazıların hala devam ettiği alanlar arasında Nekropolis, Roma Evi, Yamaç Ev ve Kent Suru yer almaktadır. Yapılan araştırmalar Afrodit kültüründen etkilenen şehirin, o zamanlarda Kaz Dağlarından teğmin ettikleri keresteleri satarak geçindiklerini göstermektedir. Aynı zamanda Antandros Kenti’nin adı Troya Savaşı’nda da geçmektedir. Yapılan araştırmalara göre şehir Kimmerler tarafından işgal edilmiştir ve bu işgale dayalı buluntuların bir kısmı Bursa Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Kaz Dağları

Balıkesir ve Çankkale şehirleri arasında yer alan Kaz Dağları, mitolojide geçen ismi ile İda Dağları, muheteşem doğası ile ziyaret eden herkesi etkisi altına almaktadır. 1774 metre yüksekliği olan Karateş Tepesi Kaz Dağlarının zirvesini temsil etmektedir. Gürgen, Meşe ve Kestane ağaçlarından oluşan ormanlarla çevrilmiş olan dağlar, şelaleri ve ev sahipliği yaptığı binbir çeşit hayvanlları ile ün kazanmıştır.

Balıkesir, Balıkesir Gezi Rehberi

Aynı zamanda Kara Menderes, Tuzla, Biga ve Gönen çaylarının yoluda bu dağlardan geçmektedir. Yunan mitolojisinde anlatılan bir çok efsane Kaz Dağlarında geçmektedir. Birçok uygarlığında ev sahipliğini yapan Kaz Dağları, Yunan mitolojisine göre Afrodit’in güzellik kraliçesi seçildiği efsanevi güzellik yarışmasının da Kaz Dağlarında gerçekleştirildiğine inanılmaktadır. Dağın en çok bilinen efsanesi olarakda Sarıkız Efsane’si bilinmektedir. Milli Park statüsüne sahip olan Kaz Dağları’nın tertemiz havasını cigerlerinize çekmeden kesinlikle dönmemelisiniz.

Kyzikos Antik Kenti

Balıkesir’in Erdek ilçesinde yer alan bu antik şehir, corafya araştırmacısı olan Strabo’nun yazdığına inanılan kitaba göre, eskiden iki büyük köprü ile anakaraya bağlı olan bir ada olduğunu belirtmektedir. Arkeolog’ların yapmış olduğu araştırmalar, Kyzikos kentinin M.Ö 5. Yüzyıla kadar dayandığını göstermektedir. Öncesinde Uludağ yamaçlarında yaşamını sürdüren kavim, Kral Kyzikoz’un Erdek yakınlarında katıldıkları savaş sırasında ölmesi, öldüğü yerin adına Kyzikos ismi verilmesini sağlamıştır.

Balıkesir, Balıkesir Gezi Rehberi

Sonrasında burada kurulan şehrin adına Kyzikos olarak anılmış. Tarih içinde birçok farklı uygarlığın egemelik sürdürdüğü Kyzikos Kenti bir dönem çok önemli bilim ve kültür merkezi halinede gelmiştir. Yaşadığı birçok depremden dolayı oldukça fazla hasar alan kent, 1063 yılında gerçekleşen büyük deprem ile tamamen yıkılmıştır. Tekrar inşa edilen kent anakara ile deniz bölgenin depremden sonra dolmaya başlamasından dolayı kent sakinlerini anakaraya göç etmeye zorlamış ve zaman geçtikçe kenti tamamen terketmişleridir.

Balıkesir, Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir Ulaşım Bilgileri

İstanbul’dan feribot ve denizotobüsü seferleri ile iki saatlik yolculuk sonunda Bandırmaya ulaşabilir, veya uçakla Edremit’te yer alan Koca Seyit Havaalanı’na gerçekleşen uçuşları tercih edebilirsiniz. Ayrıca birçok seyehat firması dönemlere bağlı gün içerisinde birkaç defa otobüs seferleri organize etmektedir.Dilerseniz 6 Eylül Ekspresi ile 6 saat süren tren yolculuğuda yapabilirsiz. Son olarak özel aracınız ile gelmek isyorsanız eğer paralı yollardan yada şehir içlerinden geçen yolları tercih ederek Balıkesir’e ulaşabilirsiniz.