Bulgaristan’ın Pirin Dağları üzerinde yer alan Bansko, son zamanlarda en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri haline gelmiştir. 1912 yılında Osmanlı Devleti’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Bansko, kısa zaman içinde birtakım gelişmeler yaşamış, hayvancılık ve meralardan sağladığı geçimini Avrupa ile ticaret yapmaya başlayarak farklı bir boyuta taşımıştır.

Bansko, Bansko, Bulgaristan

Bansko, Bulgaristan’da bulunan Pomporava ve Boravets kayak merkezleri dahi geçerek popüler bir konuma gelmiştir. Çeşitli zorluk derecelerine göre 17 farklı pist bulunan kayak merkezinde en zor olan pist tam olarak 2600 m olarak bilinen Tompa pistidir. Adını ise ünlü bir kayakçı olan Alberto Tompa’dan almıştır.

Bansko / Bulgaristan Ulaşım

Bansko, Bulgaristan’da bulunan bir merkez olmasıyla ülkemize oldukça yakın bir konumdadır. Bu nedenle havayolu başta olmak üzere karayolu ile ulaşım da sağlanabilmektedir. Direkt uçuşların bulunduğu Bansko’ya İstanbul başta olmak farklı şehirlerden aktarmasız olarak ulaşmak mümkündür. Ayrıca aktarmalı tariflerin de olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Uçak yolculuğu ile ilk olarak Sofya Havalimanı’na inilir. Türk Hava Yolları şirketi ile gerçekleştirilecek bu yolculuk 1 saat 15 dakika kadar sürer ve uçuşun fiyatı 715 TL olarak karşımıza çıkar. Bunun ardından ise Bansko sadece 160 km uzaklıkta yer alır. Havalimanı’ndan Bansko kayak merkezine ulaşmak için otobüsler ve taksiler tercih edilebilir. Araç kiralamak isteyenler içinse havalimanında rent a car firmaları bulunmaktadır.

Bansko, Bansko, Bulgaristan

Kasaba şehir içi ulaşım ise minibüsler ile sağlanmaktadır. Ayrıca kayak merkezine ulaşmak için Gondola adı verilen teleferik ile ulaşım gerçekleştirilmektedir.

Bansko / Bulgaristan Hakkında Bilgiler

Kış turizminin ne çok rağbet gören kayak merkezlerinden olan Bansko, her yıl kış aylarında turist akınına uğrar. Bir dağ kasabası olma özelliği taşıması ve 950 m kadar yüksek bir konumda yer alması farklı bir kış tatili yaşamak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmasını sağlamıştır. Kasabanın Pirin Ulusal Parkı 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş ve bu şekilde koruma altına alınmıştır. Bunun yanında kasaba eşsiz doğasının yanı sıra yer altı zenginlikleri ile ön plana çıkar. Bulgaristan’ın popüler ve canlı gece yaşantısı aynı şekilde Bansko kasabasında da karşımıza çıkar. Gondola bölgesinde birçok casino ve barları yan yana görmek mümkündür. Tavsiye edilen barlar arasında ise Happy End Bar ve Amigo Pub bulunur. Bansko gezilecek yerler olarak aşağıdaki alternatifler düşünülebilir.

Bansko, Bansko, Bulgaristan

  • Pirin Ulusal Parkı
  • Trinity Kilisesi
  • Vihren Tepesi
  • Kayak Merkezleri

Bansko / Bulgaristan Konaklama

Bansko kasabası konaklama açısından birçok otel alternatifi sunar. Katak merkezine yakın olmak isteyenlerin Gondola yakınlarında yer alan otelleri tercih etmesi doğru bir seçenektir. Ancak her yere yakın olmak isteyenler şehir merkezinde bulunan otellerden birini tercih edebilir.

Bansko, Bansko, Bulgaristan

Oteller farklı fiyat seçenekleri ile hizmet verir. Bu nedenle her bütçeye uygun bir otel bulmak her zaman için mümkündür. Eğlence ve alışveriş odaklı bir konaklama düşünenler ise Noviyat Grad bölgesinde yer alan otellerde kalabilir. Bunların yanında daha canlı ve yeni tesislerin bulunduğu bir konaklama içinse Florimont Heights bölgesi oldukça uygun bir konumdur. Her bölge kendi içinde farklı özellikler ile ziyaretçilerini ağırlar.