Çoğunlukla Katalanların yaşadığı bir şehir olma özelliği gösteren Barselona, aynı zamanda İspanya’nın en büyük ikinci şehridir. Doğal güzellikleri ve tarihi yapısı ile yılın büyük bir bölümünde ziyaretçi akınına uğrar ve Avrupa’da oldukça popüler bir şehirdir.

Barselona, Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan ispanya için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Futbol takımı ile ünlü olan şehir de aynı zamanda boğa güreşi ve Flamenko gibi etkinlikler gerçekleştirilir. Bunun yanında şehirde yer alan birçok mimari yapı Unesco Dünya Mirası Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır. Diğer yandan deniz, kum ve güneşin vazgeçilmez adreslerinden biri olmasının yanında tarihi ve sanatı ile her yıl binlerce turisti ağırlar.

Barselona Festivalleri

Barselona, birçok festivali ile ünlü şehirler arasında yer alır. Özellikle bazı festivalleri sayesinde her yıl binlerce turist çeker. Şehrin en önemli festivalleri arasında ilk olarak kaşımıza çıkan Azize Meryem Festivali’dir. Eylül ayında gerçekleştirilen festival, şehrin büyük ve görkemli festivali olma özelliği taşır. Festivalde;

  • Canlı müzik
  • Havai fişek gösterileri
  • Ahşap dev geçitleri
  • La Merce diğer adıyla şato yapıcılarının insan kulesi meydana getirmesi

Barselona, Barselona, İspanya

Şeklinde etkinlikler yer alır. Ayrıca festival boyunca fotoğraftan afişe, havai fişekten maratona kadar pek çok farklı yarışma düzenlenir.

Sitges Karnavalı da şehrin önemli festivallerinden biridir. Festivalin ilk gününde oldukça geniş çaplı bir yemek şöleni sunulur. İlk günün ardından ise bir hafta boyunca devam eden dans ve kostüm gösterileri vardır. Festival süresince her gece sokak partileri düzenlenir ve bunun yanında rag showlar yapılır.

Şehirde öne çıkan diğer festivaller de elektronik müzik festivali olan Festival de Sonar ve uluslararası tiyatro, dans, müzik ve sirk festivali olan Festival Grec de Barcelona festivalleridir.

Barselona Gece Hayatı

Gece hayatının oldukça canlı olduğu Barselona, eğlence arayan herkese farklı alternatifler sunar. Şehrin hareketli ve renkli eğlence mekanları genelde Las Ramblas Caddesi ve liman bölgesinde bulunur. Buralarda birçok şık publar ve çeşitli cafeler yer alır. Bu nedenle eğlenceye caddede bulunan publardan birinde sangria içerek başlayabilirsiniz. Gecenin devamında biraz sakin bir ortam düşünüyorsanız da La Pedrera, özellikle yaz mevsiminde sahip olduğu terasında eşsiz bir caz keyfi sunar.

Liman bölgesinde ise genelde gençlerin tercih ettiği Maremagnum adlı alışveriş merkezinde birçok sıra dışı mekan bulunur. Gece kulübü tercih eden gençler ise oldukça etkileyici bir manzaraya sahip olan La Terrazza’ya gitmeyi tercih eder. Şehirde neredeyse her gece parti düzenlenir ve üstelik bu partiler genelde temalı parti severler için yapılır.

Barselona, Barselona, İspanya

Flamenko ülkenin simgesi haline gelmiş olan bir danstır ve şehirde Flamenko gösterileri düzenleyen El Tablao de Carmen, Flamenco Tablao Cordobes ve Flamenco Tablao Patio Andaluz gibi özel yerler bulunur. Bu nedenle Flamenko gösterisi izlemeyi sevenler keyifli bir dans gösterisi için buraları tercih edebilir.

Bunların yanı sıra şık ve sade bir barda oturup şarap ya da bira içmek isteyenler ise Gotik içerisinde yer alan caddelerde birçok alternatifle karşılaşabilir.

Barselona Konaklama İmkanları

Farklı çeşitlerdeki konaklama seçenekleri ile Barcelona, eğlence ve yaz tatili açısından oldukça önemli bir konumda yer alır. Şehir bünyesinde farklı tarzda hizmet veren otellere rastlamak mümkündür. Avrupa bünyesinde yer alan pek çok şehir gibi Barcelona da çeşitli bölgelere ayrılmakta ve bu bölgelerinde yer alan konaklama imkanları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Şehir bünyesinde otel fiyatları genel olarak ideal aralıklarda seyreder.

Barselona, Barselona, İspanya