Kültür ve turizm cenneti olan ülkemizin batıdan doğuya her karışı bir cennet parçası gibidir. Görülmeye değer o kadar çok yer var ki anlatmakla bitmez. Yurt dışında da bu cennetin parçalarından olan yerler var. Eğer ben ülkemi gezdim, bu tatilde de yurtdışına açılmak istiyorum diyorsanız bütçenizi ve zamanınızı ayarlarsanız size tavsiye edeceğimiz bir yer var. İspanya’nın Barcelona şehri. Burası İspanya’nın Madrid den sonra en büyük şehridir. Biz de bugünkü yazımızda bu güzel ülkenin en güzel şehri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Bakalım Barcelona’ya nasıl gidilir? Barcelona nasıl bir yer? Buraya gittiğimizde nerelerde konaklayabiliriz?

Barcelona, Barselona Tatil Rehberi / İspanya

Barselona / İspanya Ulaşım

Barcelona İspanya’nın en turistik yerlerine sahiptir. Zengin ve kültürel birikimi vardır. Katalonya, Özerk topluluğunun başkentidir. İspanya’nın kuzeydoğusunda Fransa sınırının yaklaşık olarak 150 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Türkiye’den Barcelona’ya direkt uçuşlar vardır. Ülkemizden kalkan uçaklar yaklaşık olarak 3 saat 50 dakika sonra Barcelona’nın El Prat havaalanına inmektedir. İstanbul’daki hava yolları şirketlerinden Barcelona’ya günde birden fazla uçuş yapılmaktadır.

Barcelona, Barselona Tatil Rehberi / İspanya

Barselona / İspanya Hakkında Bilgiler

İspanya’da bulunan bu şehir 2000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Nüfusu 1 buçuk milyon civarındadır. Gezip görebileceğiniz birçok yere sahiptir. Bunlar arasında restoranlar, kafeler, müzeler ve kiliseler yer alır. Kültür ve sanat mimarisi bakımından günümüzdeki en önemli şehirlerden birisidir. Modern ve gotik sanat üzerine aynı anda görebileceğiniz bu şehir ayrıca deniz kıyısında yer almaktadır. Şehir merkezinden kısa sürede trenlerle ulaşabileceğiniz harika plajlara sahiptir. Bu şehirde hem denize ve güneşe hem de sanata ve tarihe doyabileceğiniz garantidir. Modern sanat akımına yön veren Gaudi’nin bu şehirde bıraktığı eserler Barcelona ile bütünleşmiş  olup şehir Gaudi’nin şehri olarak anılmaktadır.

Barcelona da gece hayatı da renklidir. Macik Club, Razzmantazz Apollo, Sidecar Factory gecelerine şenlendirmek isteyenlerin en çok talep gören yerleri arasındadır. Gündüz gezilerimiz içinde önerebileceğim birkaç yer var tabii ki. Bunlar; ParkGuell, Casa Mila, Casa Batllo, Picasso Müzesi, Pablo Espanyol, Barri Gotik Ve tabii ki Gaudi’nin inşa ederken kaza sonucu yaşamını yitirmiş olduğu eşsiz yapı Sagrada Familia Barzadikası sizi tarihte zaman yolculuğuna çıkartmaktadır.

Barcelona, Barselona Tatil Rehberi / İspanya

Ben deniz ve güneş istiyorum diyorsanız işte kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz plajlara birkaç örnek; Barcelona’nın en ünlü plajı bir mil uzunluğundaki Barcelometa Beach’dır. Sakin bir plaj istiyorsanız Bagatell Beachi seçebilirsiniz. Deniz ile güneşin dans ettiği diğer birkaç plaja örnek ise Nava Icaria, Sant Sabastia, Costeldefelsi’yi de aklınızın bir köşesinde bulundurabilirsiniz. Bu plajlar da Akdeniz’in sunduğu harika sularla, sıcacık güneşle ve kızgın kumlarla harika bir gün geçireceğinizi garanti verebilirim.

Barcelona da Konaklama

Barcelona da konaklama yapabileceğiniz en çok tercih edilen 4 bölge bulunmaktadır. Katalonya Meydanı ve çevresi bu bölge hareketli ve şehir merkezine yakındır. Eski yerleşim yerleri olan tarihten esintiler taşıyan Cuitat Vella size tarihi solutur. Eixample ise modern yerleşim yerleri ile günümüzü yaşatır. Sant Marti ise plajları, denizi, güneşi ile dikkat çeker ve yaz tatilinizi iliklerinizde hissetmenize yardımcı olur.

Barcelona, Barselona Tatil Rehberi / İspanya

Tatilinizi Barselona’da geçirmeye karar verdiyseniz burada konaklıya bileceğiniz birkaç otel önerisini sizlere sunabiliriz.

  • Hotel Miramar Barcelona: Beş yıldızlı ve Barcelona’nın en lüks otellerinden biridir. İçinde her türlü hizmet seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Eğer bütçeniz müsaitse ilk tercih olarak bu oteli düşünmenizi öneririm.
  • Hotel Grums Barcelona: Bu otel Barcelona’nın 4 yıldızlı otellerinden biridir. İçerisinde spor ve sağlık merkezinde ayrıca keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bar bölümü de bulunmaktadır.
  • Hotel Acta Azul Barcelona: Barcelona’nın 3 yıldızlı otellerinden biridir. İçinde ücretsiz wi-fi ve fitness merkezi de yer alır.