Bartın şehri Batı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde ise 59 metre mesafelik sahil şeridi ile Karadeniz’i çevresi altına almaktadır. Güneydoğusunda Karabük, doğusunda Kastamonu, batı kesimde ise Zonguldak illeri ile çevrelenmiş olan Bartın şehri, 2143 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Şehirde yazları sıcak, kışlar soğuk bir hava seyrederken şehirde ılıman Karadeniz iklimi etkisini göstermektedir. Denize yakınlığı çok fazla olmayan ve dağlarının yüksek olmadığı kesimlerinin kıyıya paralel olması sebebi ile genel olarak kıyı şeridinde sıcaklık oranlarının azalmasına, nem oranının artmasına ve balkanlardan gelen şiddetli havanın etkisine sebep olmaktadır.

Bartın’da Gezilecek Yerler

Turistlik değerleri, köklü tarihi, ormanları ve tabiat güzellikleri açısından Türkiye’nin en değerli ve gelişmekte olan şehirlerinden bir tanesi olan Bartın; şelaleleri, denizi, milli parkları, yüzyıllık çınar ağaçları, uçsuz bucaksız ormanları, yaylaları ve ahşap evlerle çevrelenmiş dar sokakları ile her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmaktadır.

Bartın, Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bartın’da gezip görülecek o kadar çok yer var ki, bu yerleri ne yazarak ne de anlatarak bitirebiliriz. Ancak bazı gezip görülecek yerler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

Güzelcehisar Kalesi

Bu kale Amasra’nın Güzelcehisar köyünde yer almaktadır. Cenevizliler döneminden kalan bu eser, eskiden tarihi Kromna Kentinin gözcü kalesi olarak hizmet vermekteydi. Güzelcehisar Kalesi’nin özellikle 1900’lü yıllarda oldukça büyük bir kale olduğu söylenmektedir. Ancak günümüzde baktığımızda ise yalnızca bir bölümü ayakta kalmayı başarabilmiştir. Kalenin zirvesine çıktığınızda Güzelcehisar köyünün eşsiz manzarasını ve kuzey tarafına baktığınızda ise Karadeniz’in muhteşem manzarasını görebilmeniz mümkündür. Kaleye araç ile çıkmak bir hayli zordur. Bu nedenle aracınızı 1,5 kilometre geride bırakıp yürümenizi tavsiye ederim.

Bartın, Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gürcüoluk Mağarası

Turizm olarak büyük bir önemi bulunan bu mağara Amasra’ya yaklaşık 10 kilometre mesafede yer almaktadır. Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Gürcüoluk Mağarası tek bölümden oluşmaktadır. Ulaşım sağlanması çok kolaydır. Amasra – Çakraz karayolunda bulunan Karakaçak ve İnpiri köyünün sapaklarından girerek mağaraya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bartın, Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Edhem Ağa Konağı

Karadağ’dan Amasra’ya madenci olarak yerleşen Edhem Ağa 1864 senesinde Tarlaağzı köyünde kömür ocağı açarak kömür ocağı kuran ilk sermayedar olarak tarihe geçmiştir. Oldukça büyük bir servete sahip olduktan sonra ailesi için tasarladığı evi inşa ettirmek için kayınbiraderi olan İbrahim Ağa’yı binanın yapım görevlisi olarak göstermiş ve bazı söylentilere göre kendisine bir fes dolusu Osmanlı altını vermiştir. Bu mimari eseri maalesef içeriden görmek mümkün değildir. Fakat dışarıdan gözlemleyip muhteşem pozlar yakalayabilirsiniz.

Bartın, Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şehir İçi Ulaşımı

Bartın şehrinde şehir içi ulaşım dolmuş, taksi ve halk otobüsleri ile organize edilmektedir. İlçeler arası ulaşım sağlayan minibüslerde bulunmaktadır. Bartın’da bütün şehir içi ulaşımına harım otobüsler hizmet vermektedir. Okul zamanlarında üniversite ile şehir merkezi arasında 5 dakika aralıklarla minibüs seferleri yapılmaktadır.

Bartın, Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bartın Festivalleri

Mayısın 4. Haftası ile Haziranın 1. Haftası düzenlenen Bartın Kültür, Sanat, Turizm ve Çilek Festivali, Bartın’ın ulusal ve uluslararası arenada kendi tanıtımını sağlayarak, Batı Karadeniz Bölgesinde ikamet eden insanların festival havasına alışıp, gerek yerel, gerek ulusal, gerekse uluslararası kültür değerlerini paylaşmaları hedeflenmektedir.

Bartın, Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Temmuz’un ikinci haftasında düzenlenen Kozcağız Çevre, Kültür ve Sanat Festivali el sanatlarının gelişimine destek olmak ve çevreye dostluk ve kardeşliği yaymak amaçlanmaktadır.

Yazımızda Bartın şehrinin doğal ve kültürel güzellikleri olsun, ulaşım ve festivaller gibi aktiviteleri olsun gitmeden önce bilinmesi gereken en ince detaylara değinmeye çalıştık. Tabi sizler gezip gördüğünüzde belkide yazdıklarımızdan daha farklı tecrübelere de sahip olacaksınız. Herkese şimdiden iyi yolculuklar.