İsviçre’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Basel, Rhein Nehri’nin içinden geçtiği önemli bir Avrupa şehri olarak karşımıza çıkar. Şehirde yalnızca 180 bin kişi yaşasa da yaz mevsimi ile beraber bu oran şehri ziyarete gelen turistlerle beraber 1 milyonu geçer.

Basel, yanı zamanda çeşitli festivallerin ve etkinliklerin gerçekleştiği bir şehir olması ile de tercih edilir. Kayak yapmak isteyenlerin ilk tercihi olan şehir, renkli ve hareketli gece hayatı içinde yer alan lüks mekanları ile eğlence konusunda bir merkez olarak görülür.

Basel Festivalleri

Yerel lezzetleri, turistik noktaları ve özel mekanları ile farklı bir yerde olan Basel, aynı zamanda festivalleriyle de dikkat çeker. Şehirde popüler olan festivallerin başında Basel Karnavalı gelir. Tam olarak 3 gün 3 gece süren karnaval, katılımcıların renkli maskeler takmaları, dans ederek eğlenmeleri ve konvoy eşliğinde yürüme ile gerçekleşir. Uluslararası Basel Sanat Festivali de yine şehir için önemli organizasyonlar arasında yer alır. Festival bünyesinde 300’den fazla sanatçıya ait eserler sergilenir ve festival 15 Haziran’da gerçekleştirilir. Ayrıca festival sırasında;

  • Kısa Film
  • Resim
  • Heykel
  • Fotoğraf
  • Performans

gibi dallarda genç yetenekler hünerlerini sergiler. Bu nedenle kültür ve sanat açısından dolu dolu geçen bir festival olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Basel, Basel, İsviçre

Basel Gece Hayatı

Basel çok düşük bir nüfusu olsa da, hiç beklenmedik bir gece hayatına sahiptir. Bünyesinde bulunan öğrencilere ve yurt dışından gelen turistlere uygun bütçeli ve lüks mekanları ile hizmet veren şehir, birçok restoran, bar, gece kulübü ve konser salonları ile dikkat çeker.

Şehirde akşam yemeği için en popüler mekanlardan biri yerel mutfağın sergilendiği Safran Zunft Ve Hasenburg restoranlarıdır. Bu restoranlarda fiyatlar oldukça uygun ve mimari olarak ortaçağ konsepti sunar. Restoranlarda tadılması gereken yemekler arasında Bacchus Fondüs yer alır.

Dünyanın pek çok şehrinde olduğu gibi Basel’de de oldukça yüksek oranda göçmen yaşar. Hal böyle olunca şehirde yaşayan göçmenlerin kendilerine ait kültürlerini de burada görmek mümkündür. Bir Lübnanlı tarafından açılan ve yalnızca Lübnan yemeklerinin bulunduğu Aladin,  kesinlikle ziyaret edilmesi gereken restoranlardan biridir.

Basel, Basel, İsviçre

Basel gece hayatında ise görülmesi gereken birçok farklılık sunar. Şehirde birbirinden farklı kokteyllerin sunulduğu Campari Bar’da, en az 200 çeşit kokteyl ile karşılaşılabilir. Bunun yanında hem gündüz hem de gece eğlenceleri ile Cargobar, şehirde önemli bir yere sahiptir. Bar 16 farklı bira çeşidi bulundurur ve bu biralardan bazıları şehrin en iyi biraları arasında gösterilir.

Diğer yandan DJ performansları ve çeşitli parti etkinlikleri ile Vice Club şehrinde ilgi çeken gece kulüpleri arasında yer alır. Ayrıca bir otelin 31. Katında bulunan ve muhteşem bir manzaraya sahip olan Bar Rounge, Basel’in en iyi gece kulüplerinden biridir. Barı gündüz de ziyaret etmek muhteşem manzarayı daha farklı bir açıdan görmek adına etkili olacaktır.

Canlı müzik dinlemeyi tercih edenler içinse Bird’s Eye Ve Jazz Club düşünülebilir. Kulüplerde pop, rock ve indie müzisyenleri tarafından özel konsepti canlı müzikler çalınır. Bunların yanı sıra klasik müzik dinlemek için de Basel Senfoni Orkestrası’nın bizzat sahne aldı Basel City Casino tercih edilebilir. Ancak daha önceden bilet alınması yer bulamama adına dikkat edilmesi gerekenlerden biridir.