İngiltere’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Bath, İngiltere’nin güneybatısındaki Avon Nehri üzerinde, Bristol’un sadece 16 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Somerset County’nin ana şehridir. Boyutu küçük, ancak hak ettiği gibi ülkedeki en ilginç şehirlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Sadece güzel manzaraları ile bu haklı şöhreti kazandırmamıştır. Aynı zamanda şehir, termal mineral sularının yüzeye fışkırdığı ve göller oluşturduğu ülkenin ana balneolojik beldesi olmasını sağlamıştır. Şehir bu bakımdan antik çağlardan beri biliniyor ve şifa merkezi olarak kullanılmaktadır.

Şehrin varlığına borçlu olduğu kaplıcalar, 2700-4300 metre derinlikten kalkerli kayalardan yükselen ve + 46 ° C ile + 96 ° C arası sıcaklığa sahip yer altı suyu ile oluşur. İlginçtir ki, jeologlar yaşlarını yaklaşık olarak 10 bin yıl olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle, bugün, tesisin konukları Cro-Magnon günlerinde yerel tepelerde yağmur şeklinde düşen su ile yıkanmaktadır.

Bath,İngiltere, Bath, İngiltere Seyahat Rehberi

Bath`a Nasıl Gidilir?

Bath küçük bir kasaba olmasına rağmen, buradaki altyapı çok iyi gelişmiştir. Şehre İngiltere’deki şehirler de dahil olmak üzere hemen hemen her şehirden ulaşabilirsiniz (bu, zaten ülke içinde seyahat ediyorsanız önemlidir).

Resmen, şehirde hiçbir havaalanı yoktur, ancak Bristol Havaalanı, Bath’ın yakınında bulunmaktadır ve her iki şehrin yolcularına hizmet vermektedir. Ancak büyük olasılıkla doğrudan Bath’a gitmeye karar vermeyenlerdenseniz, Fakat İngiltere’ye yaptığınız gezinin bir parçası olarak düşündüğünüz Bath Ziyaretiniz kapsamında bölgeye kolaylıkla ulaşacağınızı söylemek yanlış olmaz.

Easy Jet veya Ryan Air’den düşük maliyetli havayollarından faydalanabilir veya demiryolu ulaşımını da kullanabilirsiniz. İstasyon, şehir merkezinde, tüm önemli cazibe merkezlerine yürüme mesafesindedir.

Bath,İngiltere, Bath, İngiltere Seyahat Rehberi

Bath şehrinde Yapılacak Şeyler

Bath, İngiltere’deki en güzel şehirlerden biridir. 1780 yılında kentte Roma terimlerinin izleri keşfedildikten sonra açık hava müzesine dönüştürülmüş. Her yaz, 18. ve 19. yüzyılın ikinci yarısında, Bath, İngiliz aristokrasisinin çoğunun geldiği için, resmi olmayan kamusal yaşamın resmi olmayan başkenti olarak hizmet etmektedir. Klasikleşme döneminin yerel anıtları UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yazılmıştır.

Kentin ayırt edici özelliği elbette ünlü Saints Peter ve Paul Manastırı. 7. yüzyılın ikinci yarısında bir kadın Benedictine manastırı olarak kurulan 10. yüzyılda birkaç kez yeniden düzenlendi ve ülkenin manevi hayatının büyük bir merkezine dönüşmüştür. Manastır içinde, manastırın ülke tarihindeki rolüne adanmış Piskopos Sarayı ve Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kentin en önemli ikinci çekim noktası, MS 70 civarında inşa edilmiş Roma hamamlarıdır. Yüzeyin 5 metrenin altında bir derinlikte 1775 yılında keşfedilmiştir. Avrupa’nın bu alanda en iyi korunan tarihi şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

Bath,İngiltere, Bath, İngiltere Seyahat Rehberi

Kentin bir başka önemli yeri ise Avon Nehri üzerine inşa edilmiş Paltney Köprüsü. Mimar Robert Adam’ın projesine göre 1770-1774 yıllarında inşa edilmiştir.

Şehirdeki diğer ilginç yerler şunlardır:

  • Victoria Sanat Galerisi
  • Belediye binası
  • Kraliyet Hilal
  • Kraliçe Victoria Parkı
  • Posta Müzesi
  • Cam Müzesi
  • Herschel Astronomi Müzesi
  • Banyo Arıtımı

Şehirde toplam 4 yer altı kaynağı yer alıyor. Dilediğinizi seçmeden önce gözünüz ile görmenizi tavsiye ediyoruz.