Genel olarak bakıldığında Avrupa’nın düşük bütçe ile gezilebilecek şehirlerinden biri olan Belgrad, her ne kadar ekonomik bir şehir olsa da Avrupa’nın popüler şehirleri kadar gösterişli bir yapıya sahiptir. Ayrıca Belgrad, İstanbul ve Atina’nın ardından Avrupa’nın en eski şehirleri arasında yer alır. Bulunduğu coğrafi konum içerisinde birçok kez işgale uğramış ve her işgaline ardından tekrar toparlanarak günümüze kadar ihtişamlı ve gösterişli yapısıyla ulaşmayı başarmıştır.

Belgrad, Sırbistan’ın başkentidir. Bunun yanında şehrin Sırpça anlamı “beyaz şehir” olarak bilinir. Genel yapısı ile kozmopolit bir şehir olma özelliği taşımasının yanında nüfus yoğunluğu oldukça yüksektir. Şehrin en önemli özelliklerinden biri de gece hayatının oldukça hareketli ve sabahın erken saatlerine kadar sürmesidir. Sınırsız eğlencenin yer aldığı şehirde oldukça ekonomik fiyatlar altında keyifli zamanlar geçirmek mümkündür.

Belgrad Festivalleri

Birçok önemli festivalin düzenlendiği Belgrad, yılın belirli aylarında gerçekleştirilen festivaller sayesinde hem yerli halka hem de şehri ziyaret eden konuklarına eğlenceli zamanlar geçirme imkanı sunar. Şehirde düzenlenen festivaller arasında en çok bilinen festival, Ağustos ayında düzenlenen Bira Festivali’dir. Bunun yanında Uluslararası Caz Festivali de yine şehir için ayrı bir öneme sahiptir.

Belgrad, Belgrad, Sırbistan

Her yıl Temmuz ayında gerçeklesen ve Belgrad’da farklı bir şölen havası yaratan festivallerden biri de Yaz Festivali olarak karşımıza çıkar. Şehirde festival kapsamında tiyatro oyunları sergilenir ve çeşitli sanatçılar tarafından konserler verilir. Ayrıca birçok müzede çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir ve yazı ifade eden her şeyi festival bünyesinde bulmak mümkündür. Yazın tadının bir başka yaşandığı festival, yabancı turistler tarafından da ilgi görür. Şehirde düzenlenen diğer festivaller ise şu şekildedir.

  • Gitar Festivali
  • Dans Festivali
  • Şarap Festivali

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad, Avrupa şehirleri arasında en etkileyici gece hayatına sahip olan şehirlerden biri olma özelliğini taşır. Şehir oldukça hareketli ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Gecenin geç saatlerinde dahi her yaştan insanı eğlenirken görmek mümkündür. Genel anlamda enerjisi yüksek bir şehir olan Belgrad, sınırsız eğlencenin bitmek bilmeyen adresidir. Şehirde oldukça renkli gece kulüpleri bulunur ve pek çoğu için önceden rezervasyon yaptırmak gerekir. Özellikle Sava Nehri’nde bulunan gece kulüplerinin şehrin en seçkin gece kulüpleri olduğunu söylemek mümkündür. Zaman zaman canlı performansların sunulduğu bu kulüplerde ayrıca eğlence dünyasının en iyi DJ’leri sahne alır.

Belgrad, Belgrad, Sırbistan

Diğer yandan nehir kıyısında çeşitli yüzer bar ve kulüpler yer alır. Özellikle yaz aylarında tercih edilmesi gereken mekanlardan biri olarak öne çıkan nehir kıyısındaki barlar, canlı müzik eşliğinde akşam yemeği vaat eder. Tabi bunların yanı sıra şehirde pek çok meyhane ve casino da olduğunu söylemek mümkündür.

Belgrad Konaklama İmkanları

Belgrad, orta Avrupa’da en dikkat çeken şehirlerden biridir. Şehir doğası, tarihi yapısı ve eğlence kültürünün yanı sıra otelleriyle de öyle çıkar. Şehir bünyesinde ortalama 2 bine yakın otel ve pansiyon imkanı bulunur. Lüks hizmet veren otellerin yanı sıra apart tipi konaklama imkanları ile ziyaretçilerini ağırlayan şehir, hem uygun fiyatlı hem de konforlu otellere sahiptir. Ayrıca şehirde genel olarak daire şeklinde apartlar bulunur.