Belgrad, düşük bütçeli bir Paris olarak adlandırılmıştır. Paris kadar güzel ve ihtişamlı, ancak ondan daha ekonomik bir şehir. Günün her saati canlı ve uyanık olan bu şehir, İstanbul ve Atina’dan sonra Avrupa’da kurulmuş en eski şehirlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, bulunduğu konum nedeniyle  tarihte birçok kez işgal edilmiş ve ardından bir daha toplanarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Belgrad, Belgrad, Sırbistan

Sırpçada “Beyaz Şehir” anlamına gelen Belgrad, oldukça yoğun nüfusu ile Beta küresel bir kent olma özelliğine sahiptir. Balkanların cazibe şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkmasının yanında sınırsız dinilebilecek bir gece hayatı sunar. Sınırsız eğlence günün her saati devam eder ve uygun fiyat aralıkları ile gayet ilgi çeken bir şehirdir.

Belgrad / Sırbistan Ulaşım

İstanbul – Belgrad arasında her gün düzenli seferler bulunur. Yolculuk aktarmasız şekilde ise sadece 1 saat 40 dakika kadar sürer. Havayolunu tercih edenler Belgrad Havaalanı’na indikten sonra ticari taksi ve otobüsler ile şehir merkezine kolayca ulaşabilir.

Belgrad, Belgrad, Sırbistan

Belgrad’a ulaşmanın diğer bir yolu ise trendir. Ülkemizde Sirkeci Gar’ından kalkan tren Bulgaristan üzerinden Belgrad tren istasyonuna ulaşır. Ayrıca trenle yolculuk esnasında pek çok ülke üzerinden geçildiği için oldukça keyifli bir seyahat ortaya çıkar. Bunun yanında Belgrad tren istasyonu şehir merkezine yakın olduğu için trenden iner inmez şehrin merkezine geçilebilir.

Diğer bir ulaşım şekli de karayolu olarak karşımıza çıkar. E-70 ve E-75 karayolları kullanılarak otobüsle ya da özel araçla Avrupa şehirleri üzerinden Belgrad’a ulaşmak mümkün olmaktadır.

Belgrad / Sırbistan Hakkında Bilgiler

Belgrad içerisinde zengin bir kültür barındıran ve ayrıca tarihin birçok değişimine tanıklık etmiş bir şehir olarak ön plana çıkar. Avrupa’nın turist yoğunluğu açısından önemli şehirlerinden biri olması yanında doğa ile bir bütün olması onu diğer şehirlerden farklı kılan özelliklerden sadece birkaçıdır.  Özellikle gece hayatını dolu dizgin yaşayan bir şehir olması ile uyumayan bir şehir olarak adlandırmak mümkündür. Işıklı sokaklar, özel barları ve eğlence merkezleri ile adeta dopdolu hızlı bir tempoda tatil yapma olanağı sağlar. Bunların yanı sıra pek çok gezilecek yer ile karşımıza çıkar. Belgrad gezilecek yerler arasında aşağıdaki liste ön plana çıkar;

Belgrad, Belgrad, Sırbistan

 • Knez Mihailova Caddesi
 • Republic Square (Özgürlük Meydanı)
 • Mark’s Kilisesi
 • Kalenic Pijaca
 • Sava Kilisesi
 • Skadarlija
 • Etnografya Müzesi
 • Kalemegdan Kalesi
 • Savamala Bölgesi
 • Ada Ciganlija
 • Nova Grad (Yeni Belgrad)
 • Zemun

Belgrad / Sırbistan Konaklama

Orta Avrupa’nın en ilgi çekici şehirleri arasında yer alan Belgrad, ülkemizden gidecekler için vize şartı koşmaz. Şehrin saran doğanın yeşil örtüsü ve bunun yanında önemli tarihi mekanları yılın her döneminde çok sayıda turisti ağırlamasına neden olur. Ayrıca eğlenceyi uygun fiyatlar ile sunar ve çok yüksek bütçelere gerek duymaz.

Belgrad, Belgrad, Sırbistan

Şehirde yaklaşık olarak 2000 kadar konaklama tesisi bulunur. Her zaman olduğu gibi otellerle karşılaşmak mümkündür. Ancak Belgrad, genel olarak apart tipi konaklama ile ön plana çıkar. Ziyaretçiler genelde daire şeklindeki apartlarda kalır ve bu konaklama imkanları otellere göre daha fazla yoğunluktadır. Ayrıca pek çok otele göre hem konforlu hem de uygun fiyatlara sahiptir.