Avrupa’nın ve Almanya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Berlin, Almanya ’nın başkentidir. Derin ve köklü bir geçmişe sahip olmasının yanında dikkat çekici sokak ve caddeleri ile ünlüdür. Almanya sokaklarında şehrin geçmişine dair pek çok tarihi yapı ve önemli eser yer alır.

Berlin, Avrupa’nın önde gelen şekillerinden biri olduğu gibi farklı kültürleri de bünyesinde barındırır. Kültürel açıdan zengin bir şehirdir ve keşfedilmesi gereken şehirlerin başında gelir. Ayrıca Avrupa’nın yeşillik açısından öne çıkan şehirlerinden biri olma özelliği taşır. Berlin içerisinde yeşillik ve doğa ile baş başa harika bir tatil geçirmek mümkündür.

Berlin Festivalleri

Berlin’de neredeyse yılın her ayında festival olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şehrin er görkemli festivallerinden biri Kalnivar der Kulturen festivalidir. Pek çok kültürün buluştuğu bir kültür festivali olan Kalnivar der Kulturen, Kreuzberg bölgesinde yapılır. Festival süresince geçit törenlerinden renkli kostümlere sahip guruplara, dans gösterilerinden özel performanslara kadar birçok değişik tarzda etkinlikler gerçekleştirilir.

Her yıl Şubat ayında düzenlenen Berlinale festivali de şehir için önemli bir konumda yer alır. Berlin Uluslararası Film Festivali olarak adlandırılan Berlinale, ünlü oyuncular tarafından oluşturulan jüri ile ödüllerin verildiği bir festival olma özelliği gösterir. Bunlar dışında şehirde düzenlenen diğer festivaller aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Berlin Müzik Festivali
  • Love Parade
  • The Long Night of the Museums
  • Berlin Stiletto Run
  • Pyronale Festivali
  • Berlin Marathon
  • Berlin Fetish Ball
  • Berlin Jazz Festival
  • Berlin Fotoğrafçılık Festivali
  • Berlin Tattoo Convention

Berlin, Almanya, Berlin, Almanya

Berlin Gece Hayatı

Eğlencenin sabahın erken saatlerine kadar sürdüğü Berlin’de birçok pub, bar ve gece kulübü bulunur. Farklı mekanların ön plana çıktığı şehirde aynı zamanda eski fabrikaların var ve gece kulüplerine dönüştürüldüğünü görmek mümkündür. Bazı gece kulüplerine girişlerin ücretli olmasının yanında giriş ücretlerinin pek çok Avrupa ülkesine göre oldukça makul seviyelerde olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Berlin, bir anlamda House müziğin merkezi olarak görülür ve şehri ziyaret eden konuklarını 200’den fazla gece kulübü ile ağırlar. Gece kulüplerinde genel olarak tekno müzikler, pop ve rock çalar. Ayrıca eğlencenin tam olarak başlama zamanı genelde gece yarısından sonradır. Bunun yanında ünlü DJ’lerin yer aldığı gece kulüpleri de bulunduran Berlin’de kulüplere giriş ücretleri 5 – 20 euro arasında değişim gösterir.

Berlin, Almanya, Berlin, Almanya

Fabrikadan gece kulübüne çevrilen mekanlardan biri Kreuzberg’de yer alan Tresor’dur. Berlin’in oldukça eski ve en büyük gece kulübü olarak bilinir. Tam anlamıyla tekno müziğin merkezidir. Popüler olan gece kulüplerinden bir diğeri de Berghain olarak karşımıza çıkar. Gece kulübünün giriş ücreti 14 eurodur. Nehir kıyısında bir gece kulübü düşünenler içinse Watergate ön plana çıkar. Burada yılın büyük bir bölümünde çeşitli partiler ve etkinlikler düzenlenir. Giriş ücreti sadece 8 euro olan Cookies ise şehrin öen çıkan müzik noktalarından biridir.

Berlin Konaklama İmkanları

Berlin şehri bünyesinde birbirinden farklı konsept içerisinde hizmet veren oteller bulunur. Şehirden lüks oteller ile hizmet verildiği kadar uygun fiyatlı otel ve pansiyon da bulmak mümkündür. Şehirde konaklama amacıyla tercih edilen bölgeler arasında Mitte, Charlottenburg – Wilmersdorf, Neukölln ve Kreuzberg gibi bölgeler yer alır. Sıralamış olduğumuz bu bölgelerde yer alan otel ve pansiyonlar, şehrin turistik mekanlarına ve tarihi yapılarına oldukça yakın olmasının yanı sıra eğlence hayatının da tam ortasındadır.

Berlin, Almanya, Berlin, Almanya