Lübnan’ın başkenti ve en büyük şehri olma özelliği gösteren Beyrut, aynı zamanda ülkenim en büyük limanına sahiptir ve liman ülkenin ana limanı görevini üstlenmiştir. Geçmişi 5 bin yıl öncesine kadar uzanan şehir, dünyanın en eski şehirleri atasında yer alır.

Beyrut, köklü bir geçmişe sahip olması nedeniyle pek çok farklı ve etkileyici yapılara sahiptir. Şehirde gezilecek pek çok farklı nokta olmasının yanında canlı ve hareketli gece hayatıyla da turistleri kendine çeker. Ayrıca şehirde neredeyse sınırsızca eğlencenin mümkün olduğunu belirtmekte fayda var.

Beyrut Festivalleri

Tarihi dokusu, sosyal yaşamı ve gece hayatı ile adından söz ettiren Beyrut, aynı zamanda yılın belirli zamanlarında festivallerin düzenlendiği bir şehirdir. Şehirde düzenlenen festivaller aşağıdaki gibidir;

  • Beyrut Uluslararası Film Festivali
  • Beyrut Uluslararası Caz Festivali
  • Festival du Cinéma Francophone
  • Büyük Pazar Festivali
  • Bacardi Gecesi Festivali

Beyrut’un en önemli caz festivali olarak bilinen Beyrut Uluslararası Film Festivali, çeşitli sanatçıların ve müzisyenlerin katılımı ile gerçekleşir. Temmuz ayında gerçekleşen festival, özellikle yerel halk tarafından her yıl heyecanla beklenir. Büyük Pazar Festivali ise her yıl DJ performansları ile birçok plaj gezilerek yapılan bir festivaldir.

Beyrut, Beyrut, Lübnan

Beyrut Gece Hayatı

Gece hayatının dolu dizgin yaşandığı şehirlerden biri olan Beyrut, ayrıca turist yoğunluğunun en fazla olduğu şehirler arasında yer alır. Beyrut eğlence mekanlarında gece hayatına katılmak isteyenlerin daha önceden rezervasyon yaptırması gerekir. Aksi taktirde oldukça dolu mekanlarda yer bulmak neredeyse imkansızdır.

Behind The Green Door, genel olarak uygun fiyatların bulunduğu şık ve gösterişli müzik mekanlarından biridir. Ayrıca şehrin en eski ve klasik mekanları arasında Sky Bar yer alır. Biraz pahalı olsa da pek çok kişi tarafından tercih edilir ve Avrupa’da birçok kez yılın eğlence mekanı olarak seçilmiştir. Ayrıca rezervasyonsuz müşteri kabul etmediğini belirtmekte fayda vardır.

Şehirde ön plana çıkan diğer bir eğlence merkezi ise White olarak karşımıza çıkar. Şehre gelen her turistin uğradığı eğlence merkezlerinden biri olan White, sabaha kadar açık olmasa da bölgenin en popüler mekanlarından biri olarak kendisini gösterir.

Beyrut, Beyrut, Lübnan

Omar Daouk Caddesi’nde bulunan Starco Binası’ndaki Music Hall, Beyrut’un önemli eğlence merkezlerinden biridir. Burada eski sinema filmlerine istinaden kabaraler düzenlenir. Ayrıca tüm gece birçok DJ tarafından müzik keyfi sunulur. Eğlencenin sonuna kadar yaşandığı mekanda profesyonel bir hizmet anlayışı ile karşılaşmak mümkündür.

Buddha Bar da yine şehrin popüler barları arasında gösterilir. Üç katlı bir eğlence merkezi olan Buddha Bar’ın 1. Katında restoran, 2. Katında bar ve 3. Katında ise disko bulunur. Bu mekanda herkese hitap eden bir konsept yer alır ve barın bu özelliği pek çok turist tarafından tercih edilmesini sağlar. Sabahın erken saatlerine kadar açık olan barda tüm gece eğlenmek mümkündür.

Diğer yandan şehrin ilginç mekanlarından biri de B O18’dir. Mekan yerin altında kazı yapılarak inşa edilmiş olmasının yanında Hamburg’da bulunan yer altındaki eğlence merkezlerine benzer bir yapıya sahiptir. B O18, ortalama yerin iki kat altına kadar iner ve oldukça sıra doşı bir mekandır. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam eder be farklı ortamı ile kendisine hayran bırakır.