Bilbao, İspanya’nın kuzeyinde yer alan ve aynı zamanda Bask Bölgesi’nin başkent olan bir şehirdir. Bölgenin ekonomi başta olmak üzere nüfus olarak da en gelişmiş şehirlerinden biri olma özelliği taşır.

Bilbao, liman şehri olması nedeniyle bölgede büyük bir önem arz eder. Ayrıca turizm açısından popüler bir şehir olduğunu söylemek mümkündür. Şehirde pek çok kültüre aktivite ile karşılaşılabilir ve bunun yanında gece hayatı ile oldukça eğlenceli zamanlar geçirilebilir. Şehri ziyaret etmek isteyenler, genelde gezilecek yerler ve gece hayatı ile harika bir tatil yaşama şansını elde eder.

Bilbao Festivalleri

Katolik nüfusunun yoğun olduğu Bilbao, gerek dini açıdan gerekse de doğası gereği sahip olduğu kültür kaynaklı birçok festivale ev sahipliği yapar.

Bilbao Gece Maratonu, şehrin önemli etkinliklerinden biridir. Maratona dünyanın farklı ülkelerinden koşucular katılır ve bunun yanında maratonun hemen ardından çeşitli eğlenceler düzenlenir. Bunun yanında Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilen St. Thomas Festivali de yine şehir için önem arz eder. Festival kapsamında çeşitli fuarlar kurulur.

Bilbao, Bilbao

Bilbao’da yaz eğlencelerinden biri de Bilbao Yaz Şöleni’dir. Temmuz ayında gerçekleştirilir ve festival sırasında sokaklarda dans, tiyatro ve kukla gibi gösteriler ile karşılaşmak mümkündür. Şehrin temel festivallerinden biri de Bask İsyanı Kutlamaları olarak karşımıza çıkar. Ağustos ayında düzenlenir ve  9 gün kadar sürer.

Bilbao Gece Hayatı

Neşeli bir halka sahip olan bilbao, aynı zamanda yurtdışından gelen ziyaretçiler için de aynı hoşgörüyü gösterir. Bilbao, gece hayatı kesinlikle kaçırılmayacak şehirler arasında yer alır. Şehirde kültürel faaliyetlerin ardından yorucu bir gün geçirenler için Ledesma, Casco Viejo Ya Da Ensanche gibi İspanyol içecekleri tadılabilir.

Bilge hanım eski kent merkezi olarak anılan Abando Ve Licenciado Pozas bölgeleri sanatsal faaliyetlerin oldukça yoğun olduğu bölgeler arasında yer alır. Bu bölgelerde Bilbao tiyatrosunda bulunan bale gösterilerinden şık ve gösterişli barlara ve gece kulüplerine rastlamak mümkündür. Teatro Arriaga, şehrin ana tiyatrosu olarak karşımıza çıkar. Bu tiyatroda;

  • Birinci Sınıf Opera
  • Bale
  • Dans
  • Performans Göz
  • Klasik Müzik Konseri
  • Komik Operalar

gibi etkinlikler düzenlenir. Eğlence konusunda çeşitli alternatifler sunan ana tiyatro, Bilbao içerisinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Bilbao, Bilbao

Bilbao şehri canlı müzik adına muhteşem bir yer olarak ön plana çıkar. Girilen pek çok mekan Bask müzik, pop – rock grupları, dünya müzikleri ve regga gibi geniş sefer duvarlara sahip alternatif müzik çeşitleri ile doludur. Ayrıca Bilbao çevresinde yer alan diğer şehirlere oranla en iyi canlı müzik mekanlarından biridir.

Cafe La Granja, şehrin yerel halkı ile bir araya gelmek için en etkili mekanlardan biridir. Tamamen Fransız tarzı bir sisteminin bulunduğu barda yerel halk ile iç içe olmak mümkündür. Bunun yanında şehirde Bask kültürünü arayanlar için Somera Caddesi en uygun yerlerden biridir. Genelde 20 ila 35 yaşlar arasındaki insanların uğradığı bu yerler, akşam yemeğinden sonra bir miktar pinxtos içilmesinin ardından buluşulan mekanlardır.

Bilbao, gece hayatının yanı sıra kültürel ve sanatsal aktivitelerinde merkezi olma özelliği taşır. Bu nedenle şehir, farklı etkinlikleri ve ilgi çekici bir gece hayatı ile yılın büyük bir bölümünde turist ağırlar.