Doğal güzellikleri ile kendisini ziyaretçilerine hayran bırakan Bolu şehri, Karadeniz Bölgesi’nin barı kesiminde yer almaktadır. coğrafi konumundan dolayı Türkiye’nin en önemli şehirleri arasında yer alan Bolu’ya her sene bir çok kişi hem iş hemde tatil için gitmektedir. Şehirin ortalama yüz ölçümü 8.276 kilometrekare olup rakımıda 726 metredir. Şehirde yaklaşık 300.000 kişi ikamet etmektedir. İstanbul ile Anadolu’lu birbirine bağlan bir köprü vazifesi gören şehir, hem doğası hemde tarihi ile turizime büyük katkıları bulunmaktadır. Bolu şehrinin içerisinde 9 tane ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeleri sılarayack olursak ; Başta Merken olmak üzere, Gerede, Göynük, Mudurnu, Mengen, Yeniçağa, Seben, Kıbrıscık ve Dörtdivan’dır.

Bolu, Bolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gezilecek Yerler

Karadeniz’in batısında yer alan Bolu şehri İstanbul ve Ankara gibi şehirlere yakın olması, saf doğal güzelliği ve mis gibi havası ile yılın her zamanı misafirlerine eşsiz güzellikler yaşatmaktadır. Bolu’da doğal güzelliklerin yanında tarihi mekanlarıda keşfetmenizi bekliyor. Kalabalık ve sitresli ortamdan biraz olsun uzak kalmak isteyenlerin sık ziyaret ettiği Bolu şehrinin yöresel lezzetleri ile de adeta damak tadınızı yeniden keşfedeceksiniz.

Abant Gölü

Yılın her mevsiminde ayrı bir güzelliği bulunan ve huzur dolu bir atmosfere sahip olan Abant Gölü’nün meydana gelişi, yeryüzünde oluşan çöküntüler neticesinde taş blokların vadiyi doldurması sonucu oluşmuştur. 125 hektarlık bir alana sahip olan Göl, deniz seviyesinden 1.325 metre yüksekte konumlanmaktadır. Mıuhteşem doğal güzelliği bulunan tabiat parkı içerisinde bulunan gölün en derin yeri 18 metre, ortalama derinlik kapesitesi ise 10 ile 15 metre arasındadır. Göl, yeraltından akan sular ile beslenmektedir. Göden taşan fazla sular ise Bolu Çay’ı ve Abant Deresi’ne akmaktadır.

Bolu, Bolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abant Gölü sahip olduğu doğal güzellikleri sayesinde çevresinde spor yapmak isteyenler için bir çok imkan sunmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi 

Bolu’ya kış aylarında gelenleri sıklıkla ziyaret ettiği yer ise Kartalkaya Kayak Merkezi olmaktadır. Kayatk merkezi Bolu’ya 38 kilometre mesafede bulunan Köroğlu Dağlar’ı üzerine yapılmıştır. Kartalkaya Kayak Merkezi sadece Bolu şehrinin değil Türkiye’ninde en önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Kış aylarında kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezinde toplada 13 tane kayak pisti yer almaktadır ve bu pistlerin toplam uzunluğu 30 kilometredir.

Bolu, Bolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kayak merkezi kar manzarası ve doğal güzelliğinin yanında kış sporlarına tutkun olanlarında değişilmez adresi konumundadır. Kayak merkezinde muhteşem çam ormanları arasında kayak yapabilir ve etrafta yer alan lüks otellerde mis gibi bir kış tatili yapabilirsiniz. Kayak merkezinde seon genellikle Aralık ve Mart ayları içersinde açık kalmaktadır.

Ulaşım Bilgileri

İstanbul ve Ankara arasındaki transit geçiş noktasında yer alan Bolu şehrine Türkiye’nin her bölgesinden kolaylıkla ulaşım sağlamak mümkündür. Bolu’ya sadece karayolu ile ulaşım yapılabilmektedir. Şehirde malesef havaalanı ve demiryolu bulunmamaktadır. Şehre en yakın havaalanı ise 145 kilometre uzaklıkta Kocaeli’de yer alan Cengiz Topel Havaalanı’dır. Tercih edilebilecek diğer havaalanlarına bakacak olursak, İstanbul’daki Sabiha Gökçen Havaalanı ile Ankara’daki Esenboğa Havaalanı ideal tercihler arasındadır.

Bolu, Bolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu havaalanlarına iniş yaptıktan sonra karayolu vasıtaları ile Bolu’ya ulaşmanız mümkündür. Eğer İstanbul’dan şahsi aracınız Bolu’ya gelecekseniz yolculuğunuzu yaklaşık 3,5 saat sürecektir. Aynı şekilde Ankadar’dan kendi aracınız ile geliyorsanız  yolculuğunuz 2 saat 45 dakika sürecektir. Özellikle kış mevsiminde Bolu’da kar yağışı yoğun ve şiddetli olduğundan özel aracınızla giderken mutlaka kar lastikleriniz takılı olsun ve aracınızda kesinlikle zincir bulundurmanızı öneririm. Aksi takdirde özellikle Bolu rapmasında büyük zorluklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.