Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri olan Budapeşte, oldukça eski bir tarihi olan şehirler arasında yer alır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra aynı zamanda Macaristan’ın başkenti olan bir şehirdir. Tuna Nehri ve Macar Ulusal Müzesi kıyılarını bağlayan bir köprü sahiptir ve köprünün mimari yapısı oldukça ilgi çekici bir tasarım içerir.

Budapeşte, köklü tarihinin yanı sıra kaplıcalarıyla popüler olan önemli bir Avrupa kentidir. Aynı zamanda çeşitli müzik festivalleri ile öne çıkar. Bunun yanında sanat ve kültüre oldukça önem verilen bir şehir olması ile beraber eğitim seviyesi yüksek bir şehir olma özelliği taşır.

Budapeşte Festivalleri

Budapeşte, gece hayatı olarak oldukça zengin bir içeriye sahiptir. Şehirde neredeyse yılın büyük bir bölümünde gece ya da her zaman hareketli ve oldukça canlıdır. Şehrin bünyesinde bulunan eğlence merkezlerinde lazer gösterilerinden ışık şovlarına kadar pek çok farklı tarzda eğlence ile karşılaşılabilir. Bunların yanı sıra çeşitli festivallere ev sahipliği yapan Budapeşte, nisan ayında gerçekleştirilen Bahar Festivali ve ağustos ayında yapılan Sziget festivali ile ne çıkar. Sziget festivali,  hem Avrupa’nın hem de Budapeşte’nin en büyük festivallerinden biridir. Önemli bir kültür ve müzik festivali olmasının yanında pek çok müzikseverin ilgisini çeker ve her yıl ağustos ayında birçok yerli ve yabancı turist tuna nehri üzerinde bulunan ve Buda Adası’nda düzenlenen festivale akın eder.

Budapeşte, Budapeşte, Macaristan

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte’nin en ünlü gece kulüplerinden biri Akvarium’dur. Bu gece kulübünde sanat ve müzik bir araya gelir ve kulübün en dikkat çekici özelliklerinden biri açık alanda havuzu bulunmasıdır. Bunun yanında kulüpte;

  • Canlı konserler
  • Çeşitli sergiler
  • Özel dans etkinlikleri
  • Canlı performanslar

gerçekleştirilir. Kulüpte fiyatlar ise genel olarak orta seviyededir. Açık hava ortamında gece boyunca yemek servisinin yapıldığı kulüp, her gece tam bir eğlence merkezi haline gelir.

Budapeşte, Budapeşte, Macaristan

Budapeşte’de eğlencenin bir başka merkezi de TÜTÜ Budapeşte olarak geçer. Birçok kültürün aynı anda yaşadığı şehirde bu havayı tam olarak yansıtan merkezlerin başında gelir. Gece kulübü tiyatrosu başta olmak üzere dans evi ve farklı etkinlikleri ile dikkat çeken bir konumda yer alır. Burada dünyaca tanınmış sanatçıların ve müzisyenlerin konserlerine şahit olabilir ve tam olarak modern kültürün ön plana çıktığı iç tasarımı ile Budapeşte’de ilkleri yaşayabilirsiniz. Ayrıca akşam erken saatlerde başlayan müzik ziyafetine gecenin ilerleyen saatlerine kadar ortak olabilirsiniz.

Diğer yandan Budapeşte klasik müzik operayı sevenler için de en doğru adreslerin başında gelir. Ortalama 1 6 – 24 Euro arasında yer alan Devlet Operası görülmeye değer bir müzik lezzeti sunar. Ayrıca Devlet Operası kendine ait tarihi ve ihtişamlı taş binasında opera severleri ağırlar.

Budapeşte, Budapeşte, Macaristan

Budapeşte Konaklama İmkanları

Budapeşte’de konaklamak için Öncelikle bölgelere ayrılmış şehrin hangi bölgesinde kalacağına karar verilmesi gerekir. Şehir, Belvaros – Lipotravos, Teresvaros, Erzsebetvaros Ve Frencvaros olacak şekilde dört farklı bölgeye ayrılır. Bu bölgeler arasında lüks ve pahalı otellerin yer aldığı bölgenin adı Teresvaros bölgesidir. Hareketli bir gece hayatı isteyenler ise Erzsebetvaros herkesin tercih etmesi gerekir. Şehir konaklama alternatiflerinin oldukça yüksek oranda olması nedeniyle bu konuda pek çok alternatif ön plana çıkar.