Gezegenimizin eşsiz ve görülmeye değer, gören herkesin hayal gücünü zorlayan pek çok özel noktası var. Büyük bariyer resifi haklı olarak bu yerler arasında en önemli noktalardan biri olmayı çoktan başarmış durumda. Neden bu kadar eşsiz? olduğunun cevabını vermeden önce bu küçük alanın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmek istenmesine karşın sınırlı sayıda konuk kabul ettiğini söylemek doğru olacaktır. Sadece bu durumun dahi gezegenimizdeki en büyük canlı organizma olduğu alanın ne denli eşsiz ve korunaklı bir nokta olduğunu hayal edebilirsiniz. Büyük Bariyer Resifi’nin deniz altında olan kısmı o kadar büyüktür ki, çıplak gözle bile uzaydan fark edilir. Resif dalgıçlarca neredeyse her santimine kadar görüntülendiği bir alandır. Dünyanın her yerinden her yıl görmeye gelen dalgıçların uzun süre beklemesi bu güzelliği anlatan en önemli sözler olabilir. Deniz canlıları ve bitkilerin en yoğun ve en çok türe sahip olduğu bölge de  tüplü dalış meraklısı on binlerce kişiye katılmanız kaçınılmaz olacaktır.

Büyük Bariyer Resifi ‘ye nasıl gidilir?

Büyük Bariyer Resifi Kuzeydoğu Avustralya Queensland kıyısında yer almaktadır. Resife ulaşmak için daha uygun olan en yakın şehirler Brisbane ve Cairns’dir. Söz konusu şehirlerden hava alanları ile bölgeye uçuşlar mümkün. Ancak sadece iç hat uçuşlarına hizmet ediyorlar, bu yüzden büyük olasılıkla Sydney veya Melbourne’da bir değişiklik ile bir uçuş seçmeniz gerekecek.

Büyük bariyer resifi,Avustralya, Büyük Bariyer Resifi, Avustralya Seyahat Rehberi

Özel bir uçak seyahati ile sahile inmiş olsanız bile, yere vardığınızda hiçbir şey görmeyeceğinizi anlamalısınız. Hala resifin güzelliklerini ve sırlarını görmek için yüzmek zorunda olduğunuzu unutmayın. Cairns, Brisbane ve diğerleri resife en yakın şehirlerdir. Büyük bariyer resifi kıyıdan yaklaşık 30 kilometre uzaklıktadır. Bu nedenle, kıyıya ulaştığınızda, bir sonraki adımınız yerel iskelelerde bir yat, gemi veya tekne bulmak olacaktır. Neyse ki, taşıyıcıların seçimi, özel balıkçılardan tamamen yasal yolcu taşımacılığı şirketlerine kadar her zevke ve bütçeye göre geniştir.

Büyük Bariyer Resifi Gezilecek Yerler

Turistlerin Büyük Bariyer Resifi’yi ziyaret etmesinin ana sebebinin dalış ve Avustralya ve Yeni Zelanda’nın su altı dünyasının tüm harikalarını keşfetme fırsatı olduğu bir sır değildir. Hem ekipmanınızla hem de kiralık bir dalış seti ile dalış yapabilirsiniz. Hemen hemen tüm operatörler, tüplü dalışta bir ders alma ve uluslararası bir sertifika alma fırsatı sunar. Sırtınızın arkasında bir oksijen tüpü ile dalmak için bir kerelik bir arzunuz varsa, kişisel bir eğitmen ve ekipman elbette ek bir ücret karşılığında hayalinizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Eğer yapamıyorsanız ya da dalmak istemiyorum, ama bariyer resifini görmek istiyorum diyorsanız, bir helikopter veya küçük bir uçakta resif üzerinde tur satın almanız mümkün.

Büyük bariyer resifi,Avustralya, Büyük Bariyer Resifi, Avustralya Seyahat Rehberi

Bölgenin güzelliklerini keşfetmek için bir başka seçenek de yat yolculuğudur. Bu yolculuk kapsamında konaklama imkanı bulabileceğiniz ve kaptanı ile kiralayabileceğiniz yatlar hizmetinize sunulmaktadır. Eğer kaptanlık sertifikasına sahipseniz, kaptan olmaksızın da yat kiralamanız mümkündür. Bölge de deniz durumu sürekli durağın olduğu için konaklama sırasında olumsuzluk yaşamanız da pek olası değildir.

Büyük Bariyer Resifi ‘te nerede kalınır?

Büyük bariyer resifi, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmektedir, bu da devlet koruması altında olduğu anlamına gelir. Bu bağlamda, sadece özel olarak belirlenmiş adalarda veya kıyı şehirlerinde otellerde (veya kamp alanlarında) kalabilirsiniz. Genel olarak, bütçe seçenekleri arıyorsanız bile konaklama ile ilgili sorun yaşamayacaksınız. Kıyı şehirlerinde, oteller ve pansiyonlar ana iskelenin yanında kıyı şeridi boyunca yoğunlaşmaktadır.