Cathedral Gorge/Avustralya, bu yaz tatilinde rotamızı çevirip harika bir tatil geçirdiğimiz özel bir yer olarak hatıralarımızda kaldı. Resmi bir dini olmayan ülkede, neredeyse her ırktan, dinden, milletten insana rastlamak mümkündür. Resmi dili İngilizce olan bu ülkede Cathedral Gorge/Avustralya’ yı ziyaret etmeden dönemezdik. Döndüğümüzde ise bu doğa harikası yeri kaleme almadan pek içimiz rahat etmezdi elbette.

Cathedral Gorge, Cathedral Gorge Gezi Rehberi / Avustralya

Cathedral Gorge /  Avustralya’ya Ulaşım

Cathedral Gorge/Avustralya Türkler’den vize isteyen bir ülke. Vize işlemleriniz bitip vizenizi pasaportunuza bastırdıktan sonra biletinizi almanızı tavsiye ederiz. İstanbul ve Ankara’dan her gün uçuş mevcut.  İsteğe bağlı Singapur ve Tayland’a ucuz uçuş yapıp aktarmalı olarak da ulaşım sağlanabilir. Yapmanız gereken Avustralya’ya vardığınızda, Purnululu Milli Parkına ulaşmış olmak. Cathedral  Gorge’ ye girebilmek için için ise iki ile üç saat, 52 kilometre, dört tekerlekten çekişli araç veya helikopter  ya da  küçük uçakla ulaşım sağlanabilmektedir.

Cathedral Gorge, Cathedral Gorge Gezi Rehberi / Avustralya

Cathedral Gorge / Avustralya Hakkında Bilgiler

Ortalama dört kilometrelik Cathedral Gorge/Avustralya yürüyüş yolu, Purnululu Milli Parkı veya Bungle Bungle Ranges arasında yürüyüş alanı olarak yer almaktadır. Şaşırtıcı ve insanda hayret uyandıran bir akustiğe aynı zamanda inanılması güç bir jeolojik oluşuma sahiptir. Top Trail olarak geçen üst yol  sıralamasında, sıra dışı arı kovanı çizgili oluşumları ve derin geçitleri ile Batı Avustralya’daki en önemli jeolojik simge yapılarından ve iki Dünya Mirası listesinden birini oluşturmaktadır.

Cathedral Gorge/Avustralya yanında, Mini Palms, Echidna Chasm, Piccaninny Creek Bungle’a dahil olarak Bungle’lar isimli yürüyüş yolunu tamamlayan bir merkezdir.

Cathedral Gorge, Cathedral Gorge Gezi Rehberi / Avustralya

Bölgenin yakınında yer alan Bungle Bungle Range 20 milyon yıl önce oluşmaya başladı. Dağlar sıra dışı bir şekilde oluşmuştur. Bu nedenle büyük arı kovanlarına benzemektedirler.

Cathedral Gorge/Avustralya’ ya açılmadan önce Piccaninny otoparkından yürüyüş başlıyor ve ikonik arı kovanlarından geçerek ilerleniyor. Yağışlı mevsimlerde buralara çarpan su, ortada bir su dolu havuz ile büyük bir anfi tiyatro kızıl kayalığı oluşturuyor. (Kameranız için geniş açılı bir mercek getirin.) Akustik o kadar güzel ki, Cathedral Gorge/Avustralya’ de misafirleri için enfes bir müzik ziyafeti başlıyor.

Cathedral Gorge / Avustralya Konaklama

Yolumuzun düştüğü bu doğa harikası yerin yakınlarında nerelerde konaklama yapılabilir şöyle bir göz atalım. Seçenekler oldukça fazla olsa da, biz 3 tanesini sizin için inceleyip derledik.

Bungle Bungle Wilderness Lodge: Dünya Mirası listesindeki Purnululu Ulusal Parkı’nın kalbinde yer alan Bungle Bungle Wilderness Lodge tesisi mobilyalı bir verandaya sahip çadır konaklama bölümleri ile hizmet sunmaktadır.

Bungle Bungle Savannah Lodge: Tesis 2018 yılında kurulmuştur. Eşsiz doğa manzaralı bir alanda ve kabin sistemi konaklama hizmeti sunmaktadır. Tesiste yüzme havuzu vardır. Ayrıca her kabinde ayrı duş mevcuttur. Tesisin cazip bir hizmeti ise çevreye doğa turları düzenliyor olması.

Cathedral Gorge, Cathedral Gorge Gezi Rehberi / Avustralya

Bungle Bungle Station Stay: Kıvrımlı safari çadırı ve yemek çadırı olanakları sunan tesis, bazı çadırlarda özel veranda ve banyo tuvalet bulunduruyor.

Tesis, doğal turlar ve helikopter gezileri de dahil olmak üzere çeşitli turlar sunmaktadır. Tesis misafirleri, çevredeki yeşilliklerin, gecelik kamp ateşinin ve çevredeki manzaranın keyfini çıkarabilirler.

Kısa tavsiyeler; Cathedral Gorge/Avustralya alanına giderken yada dönüş yolunda karşınıza çıkacak sevimli kanguruları, çevrede göreceğiniz eşsiz doğa manzaralarını ve muazzam doğayı izlemeyi ve bulunduğunuz alanın keyfini tadını mutlaka çıkarın. Çevrenizde mevsimine göre görülme ihtimali olan okaliptüs bahçelerinde yürüyüşe çıkmayı, nadir bulunan akasya ağaçları türlerine bakmayı ve doğal çevrelerinde yetişen yabani orkide çiçeklerine hayran olmayı unutmayın.