Cuicul/ Cezayir gezmek, dinlenmek, görmek, deneyimlemek gibi ihtiyaçlarınıza çözüm olacak özel bir şehir diyebiliriz. Hep bilindik yerlerde dolaşıyoruz. Oysa ki gidip görülecek çok da kimsenin henüz keşfetmediği o kadar güzel yerler var ki dünyada. Biz de gezi amaçlı bir yer ararken gözümüze Cuicul / Cezayir’in o muhteşem şehri çarptı. Sonrasında da zaten kendimizi, vize için gereken tüm prosedürlerini kolayca tamamladığımız Cezayir’in küçük bir dağ köyü olan Cuicul’de bulduk. Daha önceleri Cezayir’i gezmiş görmüş kişiler olarak kolaylıkla ulaşım sağladığımız şehirde bizi yeni bir yer bekliyordu. Güzel bir deneyim olarak burada hoş bir tatil geçirdik. Siz de gelmek ister misiniz? O halde yazımıza devam edelim bakalım burası sizin için de uygun mu?

Cuicul/ Cezayir, Cuicul Gezi Rehberi / Cezayir

Cuicul  / Cezayir’e Ulaşım

İstanbul’dan direk olarak, Türkiye’nin diğer şehirlerinden aktarmalı olarak 4 Saatlik uçuş ile Cezayir’e, oradan ise otobüs ile köy yakınına gidilebilir. Yine hava alanı dışındaki taksiler ile bu şirin dağ köyüne ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 33 km uzaklıkta olduğunu, direk otobüslerin olmadığını belirtmek isteriz.

 Cuicul/ Cezayir, Cuicul Gezi Rehberi / Cezayir

Cuicul / Cezayir Hakkında Bilgiler

Müslüman coğrafyasının hakim olduğu Cezayir’de görülmesi gereken yapıtlara sahip bir köy. Dağlık bir alanda benzersiz Roma mimarisine sahip olması nedeni ile UNESCO tarafından 1982 yılında Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Cezayir’in Kuzey kıyılarında yer alan küçük bir dağ köyüdür. Cuicul/ Cezayir içindeki önemli binalar arasında tiyatro, iki fora, tapınak, bazilikalar, kemerler, sokaklar ve evler bulunur. Gerçekten yapıtlar çok iyi korunmuş durumda. 1830 yılına kadar Osmanlı tarafından yönetilmiş, daha sonra Fransa tarafından işgal edilmiştir.

Cuicul/ Cezayir, Cuicul Gezi Rehberi / Cezayir

Yılın belli dönemlerinde Cuicul/ Cezayir festivalleri ile renk kazanıyor olması turist çekimini sağlamakta olup, eğlence hayatı ile şehrin görülmeye değer yerlerini keşif etmeyi sağlıyor. Cuicul, Setif kasabasının 50 km kuzey doğusunda yer almaktadır. MS 96-98 döneminde kurulan eski bir Roma kolonisinin kuruluşudur. Cuicul, Kuzey Afrika’daki Roma mimarisinin çiçeklerinden biri olarak anılıyor. Dağlık alanın kısıtlamalarına uyarlanmış, 900 metre rakımda yayılan kayalık bir mahmuz da. Guadi Guergour ve wadi Betame arasında, iki dağ torrenti, şehrin kendi Senatosu ve Forumuna sahiptir.

Cuicul/ Cezayir, Cuicul Gezi Rehberi / Cezayir

III. yüzyılın başlarında, Septimius Severus Tapınağı, Caracalla Kemeri, pazar ve sivil bazilikanın oluşumu ile surların ötesine geçmiş bir yerdir. Site ayrıca birkaç kült bina şeklinde Hristiyanlık tarafından da işaretlenmiş bir katedral, bir kilise ve vaftizinin Paleochristian döneminin en büyüğü olduğu düşünülür. Cuicul alanı, mitolojik hikayeleri ve günlük yaşamın sahnelerini gösteren etkileyici bir mozaik kaplama koleksiyonu olarak kayıtlara geçmeyi başarmıştır. Cuicul ortadan kaybolmuş olan eski bir medeniyetin kalıntılarını bağrında saklamaktadır. Cuicul her yıl 30.000 ziyaretçi ve yaklaşık 15.000 öğrenci tarafından ziyaret edilen bir miras. Kalıntılar üzerinde dans figürleri gece hayatını yansıtmaktadır. Görüp yorumlayacağınız daha fazla medeniyet kalıntıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereklidir.

Cuicul / Cezayir Konaklama

Cuicul/ Cezayir de konaklama mevcut olmadığı için sizlere en yakın oteller ve verdikleri hizmetleri ise şu şekilde paylaşabiliriz.

Best Western Plus Hôtel Sétif: Cuicul’a yaklaşık 32 km mesafede bulunuyor. Otel güler yüzlü personelinden temizliğine kadar gayet iyi durumda. Otelde ücretsiz wi-fi erişimi, spor salonu, hava alanı, ulaşım, klima, kuru temizleme, oda servisi her odada ayrı banyo gibi hizmetleri ile tercihe değer durumdadır.

İbis Setif: Otel Cuicul’a 32 km konumunda. Büyük ve temiz odalara sahip. Otelde bar, toplantı ve konferans salonu, wi-fi hizmeti, çalışma, oturma odaları mevcuttur.

Cuicul/ Cezayir, Cuicul Gezi Rehberi / Cezayir

Novotel Setif: Cuicul’a 32.5 km’lik bir mesafede yer alıyor. Otel oldukça donanımlı ve tercih edilesi bir oteldir. Cezayir şehrinin kalbinde bir otel olması sebebiyle, rağbet gören bir tesis olduğunu biliyoruz. Otelde, wi-fi, kuru temizleme, bar, restoran, otopark, hava alanı hizmeti, spor salonu, tekerlekli sandalye gibi birçok hizmeti var.

Atlantis Hotel Akbou: Otel Cezayir şehir içinde bulunuyor. Cuicul’a 76 km civarında mesafesi var. Otel normal standart kapsamında beklentiyi düşürmeniz gereken bir seviyedir. Diğer konaklamalar arasında en uygun seçenekli olandır.