Anadolu Yarımadası’nın güneybatı kesimi, Ege Bölgesi’nin ise güneydoğu cephesinde yer alan Denizli, Ege ile Akdeniz Bölgesi arasında yer almakta olup Ege Bölgesi’ne bağlı bir şehirdir. Her iki kısımda da toplakları bulunan Denizli, batı kesimde Manisa ve Aydın’a, güney kesimden Muğla’ya ve kuzey kesimden Uşak iline komşudur. Hem güzelliği hemde tarihi ile gelen ziyaretcilerini etkilemeyi başaran Denizli’de gezilecek ve görülecek bir çok yer vardır. Tarihi geçmişi milattan öncesine kadar dayanan şehirde tabiatın getirdiği güzellikleri görebilir, anlatılan efsaneleriyle tüm Türkiye’ye adını duyurmuş olan mağralarını görebilirsiniz. Aynı zamanda bir çok medeniyetinde yaşam sürdürü bu şehirde gezip görülecek bir çok bölge bulunmaktadır. Bu bölgelerden kısaca bahsedecek olursak;

Denizli, Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pamukkale Travertenleri

Hem Denizli’nin Hemde Türkiye’nin sembolü haline gelmiş olan Pamukkale Travertenleri Denizli’de en çok turistin uğradığı yerdir. Menderes Nehri Vadisinde yer alan Pamukkale Travertenleri, zamanında Hierapolis şehrinede ev sahipliği yapmıştır. 1988 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alarak koruma altına alınan Travertenler, kalsiyum hidrokarbonat açısından oldukça zengindir. Bu travertenler bölgede bulunan termal suyun oksijenle teması sonucunda oluşmaktadır.

Denizli, Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kalan kısmın katı hali alması sonucunda şu anki halini almakta olan travertenlerin her biri termal sularla doludur. Bölgede bulunan 17 tane su kaynağının sıcaklıkları 35 derece ile 100 derece arasında  değişmektedir.birçok hastalığa şifa kaynağı olduğu belirtilen termal sular romatizma ve bir çok deri hastalığına çare olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda, solunum ve dolaşım sistemi hastalıklarınada iyi geldiği ifade edilmektedir. Eğer travertenleri gezmek istiyorsanız ziyaret saati 08:00’da başlamaktadır. Kış aylarında saat 17:00’da kapanan travertenler yaz aylarında ise saat 21:00’a kadar açık olabiliyor.

Akhan Kervansarayı

Denizli – Afyon yarayolu üzerinde yer alan Akhan Kervansarayı, Anadolu Selçukluların batı kesiminde kalan son kervansarayıdır. Şehire 8 kilometre mesafede bulunmaktadır. Simetrik bir yapıya sahip olan Kervansaray ilk olarak 1253 yılında kapalı olan bölgesinin inşa edilmesi ve ardından 1254 yılında avlunun inşa edilmesiyle tamamlanmıştır. 1.100 kilometrekarelik bir alana sahip olan Kervansaray’ın üst kısmı tonozla örtülmüştür. Kemerlerle süslenmiş olan Kervansaray, sade bir görüntüye sahiptir. Kervansaray Vali Seyfettin Karasunfur tarafından yaptırılmıştır. Kervansaray’da aynı zamanda iki tanede kitabe yer almaktadır. Beyaz kesme taştan inşa edilen Kervansaray geçmişten günümüze kadar hiç bir hasar görmeden gelebilmeyi başarmıştır.

Denizli, Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bağbaşı Kent Ormanı

Şehir merkezine 2 kilometre mesafede bulunan ve Bağbaşı beldesine bağlı olan orman, 1984 yılında kurulmuştur. 129 hektarlık bir alan içerisinde bulunan ormanlık bölgede başta sedir, fıstık çamı, selvi gibi bir çok ağaç ve bitki çeşidi yer almaktadır. En yüksek noktasının 1.400 metreyi bulduğu Bağbaşı Kent Ormanında 2 tanede yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Bu parkurlar yaklaşık 2 kilometre uzunluğundadır. Çocuk oyun parkları ve voleybol sahasıda bulunan kent ormanında kamelyalar ve dinlenme tesisleride yer almaktadır.

Denizli, Denizli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Denizli Şehir İçi Ulaşımı Hakkında

12.000 metrekarlikl bir alanda yer alan Denizli şehrinde şehir içi ulaşımın temel yöntemi halk otobüsleridir. Şehirde kullanılan kart sistemi olan Deniz Kart’ınız olduğu sürece 40’dan fazla olan ulaşım hatlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Belediyenin ulaşım güzergahları olarak hazırladığı sayfaları ziyaret ederek otobüs seferleri saatlerini ve güzergahlarını rahatlıkla takip edebilirsiniz. Halk otobüsleri haricinde şehirde minibüs seferleride bulunmaktadır. Minibüs seferi olarak da 20 den fazla hattın hizmet verdiği şehirde metro ve tramvay ulaşımı bulunmamaktadır. Aynı zamanda şehir içi ulaşımı için ticari taksi kullanabilir ya da şehri merkezlerinde bulunan kiralama şirketlerinden araç kiralayabilirsiniz.