Dünyadaki en geniş çaplı tematik eğlence parklarından biri olma özelliğine sahip Disneyland Paris, Paris şehir merkezine yaklaşık olarak 32km uzaklıkta konumlanmış. Burada mağazalar, Disney stüdyoları, oteller, golf sahaları, restoranlar, yüzme havuzları ve oyuncaklar gibi çok çeşitli aktivite ve gezi alanları bulunuyor. Çocuklar bu eğlence parkına oldukça çok ilgi gösteriyor olsa da yetişkinlerin de dikkatini çekecek pek çok alan bulunuyor. ABD’li film yapımcısı Walt Disney tarafından oluşturulan dünyanın en büyük tematik eğlence parkında Disney stüdyolarını ve Disney karakterlerini görmeniz ve incelemeniz mümkün. Paris’te iki hektarlık büyük bir alana yerleşmiş olan bu parkta yedi adet de otel yerleşkesi yer alıyor. Ailecek bir tatilde güzel vakit geçirmek istiyorsanız Disneyland sizin için çok güzel bir seçenek olacaktır mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Disneyland Paris’e Ulaşım

Türkiye’den İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Paris’te bulunan Charles de Gaulle Havaalanı’na direkt uçak seferleri mevcut. Yaklaşık olarak 3saat 45 dakika kadar süren bir uçuş sonucu Paris’te olacaksınız. Disneyland Paris şehir merkezine yaklaşık olarak 35km uzaklıkta yer alıyor. Buraya ulaşmanızın en kolay yolu RER treninin A hattını kullanmanız olacaktır. Bu trene ödeyeceğiniz tek yönlük bilet ücreti ise 9 euro.

Disneyland Paris, Disneyland Paris: Fransa’da çocuklar için tatiller

Disneyland Paris Bölümleri

Disneyland Paris; Disneyland Park ve Walter Disney Studios olmak üzere iki farklı parktan meydana gelmekte.

Disneyland Park; daha çok çocuklara hitap ettiğini düşündüğümüz Walt Disney karakterleri, pembe şatolar ve benzeri ögelerin bulunduğu bu kısımda Disney deneyimini doya doya yaşamanız mümkün. Bu kısım Adventureland, Fantasyland, Discoveryland, Frontierland ve Main Street, USA olmak üzere 5’e ayrılıyor.

Walt Disney Studios; Disney teması barındıran filmlerin özel efektleri, arka planlarda neler olduğu, yapımları gibi ögelere dair olan parkın bu bölümü adeta dev bir film stüdyosunun içindeymişsiniz gibi hissettirecek. Bu bölümün yetişkinlere daha çok hitap ettiğini düşünüyoruz.

Disneyland Paris, Disneyland Paris: Fransa’da çocuklar için tatiller

Disneyland Paris Çalışma Saatleri

Disneyland Paris tematik eğlence parkının açılış ve kapanış saatleri yılın değişik aylarına göre farklılık gösteriyor. Park Eylül ve Haziran ayları arasında saat 09.00 ve 20.00 saatleri arasında açıkken Temmuz ve Ağustos ayları arasında 09.00 ve 23.00 saatleri arasında gezmeye açık oluyor. Bunların yanı sıra stüdyoların görülme saatleri de farklılık gösteriyor. Eylül ve Haziran ayları arasında 09.00 ve 18.00 saatleri arasında ve Temmuz-Ağustos ayları arasında 09.00 ve 20.00 saatleri arasında açık oluyor.

Disneyland Paris Biletleri

Disneyland Paris’te her iki park için ayrı biletler alabileceğiniz gibi iki parkı da kapsayan bir bilet almanız da mümkün. Almış olduğunuz bilet tercih etmiş olduğunuz park veya parklara sınırsız olarak giriş çıkış yapabilmenizi sağlıyor. Bilet ücretleri içerde nasıl vakit geçirmek istediğinize göre değişiklik gösteriyor. Disneyland içinde bulunan showlara ve özel partilere dahil olup olmayacağınıza, konaklama durumunuza, bulunacağınız gün sayısına ve benzeri faktörlere göre değişen biletlerden size uygun olanı seçebilirsiniz.

Disneyland Paris, Disneyland Paris: Fransa’da çocuklar için tatiller

Aşağı yukarı bilet ücretleri şu şekildedir;

Mini Ticket bilet için ücret: çocuk €40.00, Yetişkin €47.00
Magic Ticket bilet için ücret: çocuk €52.00, Yetişkin €59.00
Super Magic Ticket bilet için ücret: çocuk €62.00, Yetişkin €69.00