Bütün yazın sıcağını çektim. Şöyle serin bir yerlere gideyim biraz ferahlayayım mı diyorsunuz. Sizi yazın sıcağını unutturacak hatta serinletecek yerlerde var. Dopsina Buz Mağarası/Slovakya. Bizim aklımızda size önerebileceğimiz biraz serin hatta soğuk bir yer var. Burası yurt dışında görülmesi gereken doğal güzelliklerindendir.  Buraya gittiğinizde kendinizi buz devrinde hissedeceksiniz dersek abartmış olmayız. Bütçeniz ve zamanınız uygunsa ve kararını da verdiyseniz sizi ferahlatacak Dopsina Buz Mağarası/Slovakya gezmenizi tavsiye ediyoruz. Slovakya’da bulunan bu mağara tamamen buzlarla kaplıdır. Dopsina Buz Mağarası/Slovakya ülkesinin doğal güzelliklerinden biri olan geçmişi milyonlarca yıl önce Buz Devrine kadar uzanmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken çok değişik doğa harikalarından bir yerdir bu mağara. Eğer gitmeye karar verdiyseniz bakalım. Buraya nasıl gidiliyor? Burası nasıl bir yer ve buraya gittiğim zaman nerelerde konaklayabilirim? diye düşünmeyin. İşte aklınıza takılan bütün bu soruların cevapları geliyor.

Dopsina Buz Mağarası/Slovakya, Dopsina Buz Mağarası Gezi Rehberi / Slovakya

Dopsina Mağarası/Slovakya Ulaşım

Ülkemizden Slovakya’ya direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Brotislava’da bulunan Bratislava Hava limanı’ nda gerçekleştirilmektedir. Türkiye’den Slovakya ya kara yolu ile de giderebilmektedir. Kara yolu ile gitme niyetinde iseniz Edirne üzerinden Kapıkule Sınır Kapısı geçirilerek buradan Bulgaristan üzerinden ülkeye varabilirsiniz. Yolculuk seçiminizi, zevkinize ve bütçenize göre yapabilirsiniz.

Dopsina Buz Mağarası/Slovakya, Dopsina Buz Mağarası Gezi Rehberi / Slovakya

Dopsina Buz Mağarası/Slovakya Hakkında Bilgiler

Dopsina Buz Mağarası Slovakya hediye ettiği değerli bir mücevher gibidir. Bu, dünyanın en ünlü buz mağaraları arasında ilk sıralarda yer alır. Dopsina Buz Mağarası/Slovakya anıtsal bulaşması binlerce yıl sürmüştür. Mağarada bulunan buzullar 920 ile 950 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Mağara girişi ücretlidir. Eğer içeride fotoğraf çekmek istiyorsanız artı ücreti ödemeniz gerekmektedir. Dopsina Buz Mağarası/Slovakya girişi Duca tepesinin Kuzey yamacındandır. Dopsina Buz Mağarası/Slovakya’nın muhteşem bölümleri vardır. Büyük ve küçük salonlar, Ruffiny ‘in Koridoru ve Çöken Kubbe bu bölümlerindendir. Buz parçalarının adına Damlataş ve beyaz salon denilir. Mağarada Ziyaretçiler sadece birkaç metre yer altına indirilir ve kendilerini soğuk ve mükemmel ürünleri olan buz krallığında bulurlar.

Dopsina Buz Mağarası/Slovakya, Dopsina Buz Mağarası Gezi Rehberi / Slovakya

Mağarada 1946 yılına kadar tüm yıl boyunca halkın paten yapmasına izin verilmekteydi. Ünlü Çekoslavak patenci Karol Divin bu mağarada çalışmalar yaparak yetişmiş milli sporcudur. Bu mağarayı gezmek için ancak turlara katılmanız gerekmektedir. Ayrıca mağarada tura başlamadan önce kendinizi de hazırlamanız gerekmektedir. Kalın giysiler ve dayanıklı botlar mümkünse günle eldivenler kullanabilirsiniz.

Mağara Slovak Cennet Milli Parkı’ nın güneybatısı ucundadır. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki mağara boyunca eğitim panoları bulunmaktadır. Bu mağaradaki buzulların oluşumu buzul çağına kadar dayanmaktadır. Slovakların en nadir yarasa türleri olan Pond Batlar burayı kışlama mekanı olarak seçmişlerdir. Ayrıca bu mağara tüm Avrupa’da elektronik olarak aydınlatılan ilk mağara özelliğini taşır.

Dopsina Buz Mağarası/Slovakya Konaklama

Eğer bu buzdan gerdanlık gibi görünen Dopsina Buz Mağarası/Slovakya ülkesi içinde konaklayacak bir yer arıyorsanız işte size birkaç tane tavsiye;

Villa Plaze Boutigue Hotel&Spa:  Temiz odaları ve banyoları, manzarası ve spor salonları ile müşterilere sunduğu hizmetler de sınır tanımayan bir oteldir. Ücretsiz wi-fi ve kahvaltısı da ziyaretçileri memnun etmektedir.

Dopsina Buz Mağarası/Slovakya, Dopsina Buz Mağarası Gezi Rehberi / Slovakya

Hotel Glamour: Otel temiz ve güvenlidir. Otelde düzenlenen çeşitli aktivitelere katılarak tatilinize renk katmış olursunuz. Ücretsiz kahvaltı otoparkı ve wi-fi hizmetleriyle ziyaretçiler tarafından çok talep görülen bir konaklama merkezidir. Ayrıca hava alanına ücretsiz servisleri de mevcuttur. Bu konaklama merkezindeki odalar klimalı ve temizdir.

Wellness Hotel Chopok: Dış ziyaretçilerin ilgisini çeken tel ücretsiz wi-fi ve saunası ile müşterilerine kusursuz hizmet sunmaktadır. Fırındaki lezzetli yiyecekler bir çok ziyaretçinin gelmesine neden olan şeyler arasındadır.

Sizin seçiminiz sizin tercihiniz iyi tatiller.