Dubai, 20. yüzyılın başlarında inci çıkarılan kendi halinde bir liman şehriyken, bölgede petrol çıkarılmaya başladığında hızla zenginleşmiş. Dönemin şeyhleri, petrol kaynakları tükenmeden bir şeye yatırım yaparak kalkınmanın sürekli olmasını istemişler ve bunun için inşaat ve turizm sektörlerini seçmişler. İlk yedi yıldızlı otel (Burj Al Arab), en büyük alışveriş merkezi (Dubai Mall), en yüksek bina (Burj Khalifa) gibi Dubai’ye özgü birçok “en” ve palmiye şekilli yapay ada (Palm Jumeirah), kapalı alanda kayak pisti (Ski Dubai) gibi cazibe merkezleri böyle ortaya çıkmış.

Dubai şehri, 20. yüzyılın ilk zamanlarında sadece inci çıkartılan ve kendi halinde geçimini sağlayan bir liman şehri iken, şehirde petrol çıkartılmaya başlandığı günden itibaren hızlı bir şekilde zeginleşmiştir. O dönemin şeyhleri, petrol kaynakları bitmeden herhangi bir şeye yatırım yaparak şehrin kalkınmasının devam etmesini istemişler ve bu düşünce altında turizm ve inşaat sektörlerine yönelmişler. Şehirdeki ilk yedi yıldızlı otel (Burj Al Arab), şehrin en büyük alışveriş merkezi (Dubai Mall), şehrin en büyük binası (Burj Khalifa) gibi Dubai şehrine özel pek çok “en” ve palmiye şeklindeki yapay ada (Palm Jumeirah), kapalı alanda bulunan kayak pisti (Ski Dubai) gibi cazibeli bölgeler bu şekilde meydana gelmiştir.

Dubai Gezilecek Yerler

Dubai şehri oldukça sıra dışı bir şehir olduğundan dolayı gezip görülecek bir çok yer ve mekana sahiptir. Bizde sizler için gezip görülecek yerleri aşağıdaki yerler gibi liteledik;

 • Medinat Jumeriah (Burj Al Arab’ı en güzel gören nokta)
 • Dubai Mall & Dubai Fountain & Burj Khalifa & Souk Al Bahar
 • Miracle Garden
 • Dubai Marina, Marina Walk
 • Jumeriah Beach Residance (Deniz’e girmek)
 • Ibn Battuta Mall(Daha ucuz alışveriş)
 • Marina Mall, Emirates Mall(AVM alternatifleri)
 • Palmiye Adası
 • Dubai Frame(Cam tavanda yürüyüş ve şehri tepeden görme)
 • Le Mer Plajı
 • Dubai Park & Resort – Riverland

Dubai, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai’ye Nasıl Gidilir

İstanbul – Dubai arası uçak yolculuğu 4,5 saat sürmektedir. En ucuz uçak bileti fiyatları genelde FlyDubai havayolu firmasında bulunmakatdır. Kişi başı 600 TL gibi bir ücret karşılığında bilet bulabilme şansınız vardır. Biz ilk yolculuğumuzda 600 TL’ye bilet bulmayı başarmıştık. İkinci yolculuğumuzda ise son dakika kararı vermis olmamıza rağmen 1100 TL’ye bilet bulmayı başarabilmiştik.

Dubai’ye vize alınabiliyor ancak 125 Dolar karşılığında vizeye sahip olabilirsiniz. Bu vizeye sahip olabilmek için birkaç seçenek bulunmaktadır.  Bu seçenekleri bir çok vize merkezinin internet sayfalarından da öğrenebilmeniz mümkündür.

Dubai, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai Oteller

Pahalı bir şehir olan Dubai’de uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulmak için biraz araştırma yapmak gerekebilir. Dubai Mall ve Burj Khalifa’nın olduğu yer şehir merkezi (Downtown Dubai) sayılıyor; buralara ne kadar yakın olabilirseniz o kadar iyi. Plajlar daha çok ilginizi çekiyorsa Palm Jumeirah, JBR (Jumeirah Beach Residence) veya Dubai Marina civarını tercih edebilirsiniz.

Dubai, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Oldukça pahalı bir şehir olan Dubai’de uygun fiyatlara konaklama yeri bulabilmek için biraz detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Burj Khalifa ve Dubai Mall’ın bulunduğu yer şehir merkezi kezi (Downtown Dubai)  olarak sayılmaktadır. Bu bölgelere ne kadar yakın kalabilirseniz sizin için o kadar iyi olur. Eğer plajlar daha fazla filginizi çeker ise Dubai Marina civarını veya Palm Jumeirah, JBR (Jumeirah Beach Residence) seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Biz çok fazla yeri gezmeyi düşündüğümüz için herhangi bir metro istasyonuna yakın olmaya çalıştık ve konum bakımından merkezi bir alan olan Al Barsha bölgesinde (Emirates Mall civarı oluyor) metro istasyonunun hemen çıkışında yer alan bir oteli tercih ettik. Ulaşım bakımından oldukça rahat oldu, kesinlikle tavsiye ederiz.