Arnavutluk’un ikinci büyük şehri olan Durres, aynı zamanda en eski şehirlerinden biridir. Önemli bir liman kentidir. Bu da şehrin ekonomik anlamda güçlü olmasını sağlar. Birbirinden güzel sahilleri sayesinde turistlerin sık geldiği bir konumdadır. Sizin de bir sonraki tatil rotanızı Durres olarak belirlemenizi tavsiye ediyoruz.

Durres Gezilecek Yerler

Durres’in sahilleri ve plajlarının güzelliği dışında gezip görülebilecek pek bir yeri bulunmuyor. Şehirde daha çok arkeolojik ağırlıklı yerler var. Durres Sahili, Amfi tiyatro, Kral Zog Villası, Durres Arkeoloji Müzesi, Rotonda, Bizans Forumu, Koloseum Sanat Galerisi, Fatih Camii, Palmiyeli Yol, Venedik Kulesi, Alexander Moissi’nin Müze Evi, Albanian College Durres ve Alexander Moisiu Üniversitesi, Shen Lucia Katolik Kilisesi, Shen Gjergji Ortodoks Kilisesi gezip görebileceğiniz yerler arasında.

Durres Sahili; Durres şehri Adriyatik Denizi kıyısında bulunuyor. Şehrin kilometreler boyu uzanan sahilleri oldukça turist çekiyor ve hep çok dolu. Şehir merkezinde çarpık yapılaşma hakim olduğu için huzuru bulmak için kendinizi sahilde bulmanız mümkün.

Durres, Durres, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Amfitiyatro; şehrin tam merkezinde yer alan bu yapı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerdir. Yapının sadece yarısı kazılarak gün yüzüne çıkarılmıştır. Balkan yarımadasında bulunan en büyük amfitiyatrolardan biri olma özelliği taşıyan yapının yapıldığı zamanlar 20.000 kişi kapasiteli olduğu düşünülüyor.

Durres’e Ulaşım

Şehirde havaalanı bulunmuyor. Başkent Tiran’daki havaalanına uçakla giderek buradan tren veya uçak vasıtası ile Durres’e ulaşmanız mümkün. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Arnavutluk’a vize alması gerekmiyor.

Durres, Durres, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Durres’te Konaklama

Durres turistik bir merkez olmasına karşın şehir merkezi dışında konaklama seçeneğiniz pek fazla değil. Palace Hotel and Spa, Adriatik Hotel, Iliria İnternacional Hotel, Hotel Group Veshti, Prestige Resort Durres, Grand Blue Fafa,

Palace Hotel & SPA; 5 yıldızlı olan bu otelin odaları oldukça konforludur. Otelde kapalı havuz  ve balayı süitleri bulunmaktadır.

Adriatik Hotel; Durres şehrinin en lüks otellerinden biri olan bu otel yüzme havuzu, özel plaj ve açık tenis kortu imkanları sunmaktadır. Bunların yanı sıra spa ve jakuzi de yer alıyor. Otel bünyesinde bir adet kumarhane tesisi ve birbirinden lezzetli yemekler çıkan bir restoran var.

Iliria Internacional Hotel; özel plajı bulunan bu otel 5 yıldızlıdır. Odalar temiz, konforlu ve personelleri güler yüzlüdür. Otelde bulunan restoran temizdir ve farklı yemek seçenekleri sunar ayrıca otelin lounge barında dinlenme olanağınız mevcuttur.

Durres, Durres, Arnavutluk Seyahat Rehberi

Durres Festivalleri

Durres’te her yıl değişik festivaller düzenlenmektedir. Bunlardan bazıları; Uluslararası Müzik ve Dans Festivali/Durres Festivali, Uluslararası Film Festivali, Oda Müziği Festivali.

Durres Gece Hayatı

Durres’te çok aktif ve hareketli bir gece hayatı mevcut değildir. Şehir merkezinde bile eğlenmek için çok fazla seçenek söz konusu değildir. Bar Torra, Fly Bar, Te Veni Bar, Villa Cafe Bar eğlenebileceğiniz mekan seçenekleri arasındadır.