Edinburgh, Glasgow şehrinden sonra İskoçya’nın en büyük şehirlerinden biridir ve aynı zamanda ülkenin başkentidir. Masalsı bir mimariye sahip olması pek çok gezgini kendine çeker. Şehirde ön plana çıkan en önemli detay Orta Çağ’dan kalma Georgina dönemine ait olan büyüleyici mimari yapısıdır.

Edinburgh, Edinburgh, İskoçya

Eski ve Yeni olmak üzere iki farklı bölgeye sahip olmasının yanında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Eğitimde ileri seviye olması kültür düzeyine etki etmiş ve zamanla eğitimli ve bilinçli bir halk oluşmasını sağlamıştır. Dünyanın önemli üniversiteleri arasında yer alan Edinburgh Üniversitesi ayrıca şehrin eski üniversitesi olarak karşımıza çıkar. Bu üniversite 1583 yılında kurulmuş ve 2010 yılında dünyada 9. sıraya yükselerek en iyi on üniversite arasına adını yazdırmıştır.

Edinburgh / İskoçya Ulaşım

Havayolu ile Edinburgh şehrine ulaşmak mümkündür. Üstelik uçuşlar İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları üzerinden aktarmasız olarak gerçekleştirilir. İstanbul’dan Edinburgh Havalimanı’na yapılan uçuş yaklaşık 4 saat 40 dakika kadar sürer ve 1350 TL civarlarında bir para tutar. Havalimanına indikten sonra ticari taksileri, minibüsler ya da havaalanı servisleri ile şehir merkezine rahatça gidilebilir.

Edinburgh, Edinburgh, İskoçya

Şehir içi ulaşım ise genel olarak tramvaylar ile yapılır. Şehrin görülmesi gereken turistik noktaları arasından ortalama 15 – 20 dakika kadar bir zaman olduğu için yürüyerek gitmek bile mümkündür. Şehirde kullanılan başka bir ulaşım aracı da otobüslerdir. İki farklı otobüs işletmesi yer alan Edinburgh’ta otobüs ile taşımacılıkta ulaşımda kolaylık sağlar.

Edinburgh / İskoçya Hakkında Bilgiler

Edinburgh, Orta Çağ’ı tüm benliği ile yaşatan bir şehir olma özelliği taşır. Coğrafi konumu nedeniyle yanlara doğru genişleme imkanı bulunmayan şehir, şaşırtıcı gelebilir ancak yer altına doğru genişleme göstermiştir. Yerin altında adeta yeni bir şehir yaratılmış ve bu da Edinburgh’un daha fazla ilgi çekici olmasına neden olmuştur. Şehrin Eski Şehir ve Yeni Şehir olarak ikiye ayrılmasının asıl nedeni de budur.

Edinburgh, Edinburgh, İskoçya

Yazarlara, senaristlere ve yönetmenlere ilham kaynağı rolünde olan Edinburgh, Harry Potter ve Sherlock Holmes gibi filmlerin gizli kahramanıdır. Şehrin doğal ve mimari yapısından esinlenen yazar ve yönetmenler sıra dışı filmleri bu şehirde çekmişlerdir.

Edinburgh şehrini gezmek için genelde günü birlik gezintiler yeterli olmaz. Şehri tam anlamıyla hissetmek ve masalsı dünyaya adapte olmak için en az 3 günlük bir süreç gerekir. Şehir içi ulaşım çok zor olmadığı için bireysel olarak gezmek mümkündür. Bunun yanında şehir gezileri için rehber eşliğinde çeşitli turlar düzenlenmektedir. Edinburgh gezilecek yerler bakımından çok fazla bir şey sunmayabilir, ancak şehrin tarihi mimarisi gezilecek yerlere gerek duyulmasını önler.

Edinburgh, Edinburgh, İskoçya

Edinburgh Gezilecek Yerler

  • Edinburgh Kalesi
  • Giless Katedrali
  • Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi

Edinburgh, Edinburgh, İskoçya

Edinburgh / İskoçya Konaklama

Edinburgh bünyesinde birçok otel bulunduran şehirlerden biridir. Aranan her kriterde ve fiyatta otel bulmak mümkün olur. Çeşitli bölgelere ayrılmış olan Edinburgh’un otelleri bu bölgeler içerisinde yer alır. Ancak en çok bilinenler arasında West End, Leith, Newington, Old Town ve Broughton bulunur. Bu bölgeler arasında ise şehir merkezine yakın olması ve turistik noktalara daha kolay ulaşılması adına West End ön plana çıkar.