Trakya’nın en büyük şehirleri arasında yer alan Edirne, Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarının kesiştiği yerde bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorlu döneminde uzun yıllar başkentlik yapan şehir, tarihi çarşıları, kervansarayları,camileri ve köprüleri ile ziyaret eden turistleri büyülemeye devam etmektedir. 2017 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre 406.855 kişilik bir nüfusa sahip olan Edirne’nin sahip olduğu alan 844 kilometrekaredir. Edirne’nin içerisinde Uzunköprü, İpsala, Havsa, Lalapaşa, Merkez, Keşan ve Süloğlu olarak dokuz tane ilçesi bulunmaktadır. Nüfusun en kalabalık olduğu ilçe Merkez ilçesi, en az olduğu ilçesi ise Lalapaşa’dır. Türkiye’nin en batı kesiminde yer alan Edirne, Yunanistan’a 6 km, Bulgaristan’a ise 16 km uzaklıktadır.

Edirne, Edirne Gezi Rehberi

Edirne Gezilecek Yerler

Asırlar boyunca bir çok uygarlığın evi olan Edirne, Türkiye’de gezip görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almaktadır. Yıllar boyunca Osmanlı Devletinin başkent olarak kullanıldığı Edirne’de Osmanlı dönemine ait bir çok eşsiz eser görebilirsiniz. Ayrıca Keşan, Enez ve Erikli sahillerini de ziyaret ederek kum ve güneşin keyfini çıkartmanızda mümkün. Osmanlı İmparatorluğundan miras kalan tarihi eserler açısından İstanbul ve Bursa’dan sonra üçüncü sırada yer alan şehir, her yıl temmuz aylarında organize edilen tarihi Kırpınar Yağlı Güreşleri ile sadece ülke içerisinden değil dünyanın bir çok yerinden de ziyaretçileri çekmektedir. Nefis yemekleri ile ilgi odağı haline gelen Edirne, hem yaz hemde kış turizmine büyük katkı sağlamaktadır. Edirne’de gezilecek yerler hakkında kısaca bahsedecek olursak.

Edirne, Edirne Gezi Rehberi

Rüstempaşa Kervansarayı

Osmanlı mimarisinin en başarılı yapıtlarından birisi olan Rüstempaşa Kervansarayı Edirne’nin merkezinde bulunmaktadır. Sultan Süleyman’ın damadı Rüstempaşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu muhteşem kervansarayda dikdörtgen şeklindeki avluların çevresine iki katlı odalar ilave edilmiştir. Tuğla ve taş tasarımı ile ilginç bir tasarıma sahip olan Rüstempaşa Kervansarayı’na 1972 yılında restorasyon yapılmış ve otel olarak hizmete açılmıştır. 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülüne laik görülen Kervansaray şehir merkezinden yürüme mesafesi kadar uzaklıktadır.

Edirne, Edirne Gezi Rehberi

Üç Şerefeli Camii

Edirne’de ziyaret edebileceğiniz bir başka Osmanlı mimarisi olan Üç Şerefli Camii, Cumhuriyet Meydanın’da bulunmaktadır. 1443-1447 yılları içerisinde Sultan II. Murat tarafından yaptırılan Camii, Selçuklu’dan, Osmanlı mimarisine geçişin en büyük örneklerinden birisi olarak görülmektedir. Her minaresinin uzunluğu farklı olan tasarımında dört minare yer alan cami, İslamiyet tarihinin ilk üç şerefli minaresine sahip olduğu için bu ismi almıştır.

Edirne, Edirne Gezi Rehberi

Her şerefesine ayrı ayrı merdivenlerle çıkılan cami, yapıldığı dönemlerde en görkemli camilerden birisi olarak gösterilmekteydi. Çok kubbeli camilerden tek kubbeli camilere geçişin en büyük simgelerinden birisi olan yapıt, Osmanlı mimarisinin ilk büyük revaklı avlu çalışmalarınında güzel bir örneği olmuştur. Üç Şeregli Camii’nin giriş kapısı da görülmeye değer güzelliktedir. Camii gezinizi tamamladıktan sonra avlusunda bulunan çay bahçesinde dinlenebilir ve bir şeyler içmek için kendinize kısa bir mola verebilirsiniz.

Muradiye Camii

1436 tarihinde yapılan Muradiye Camii ahşap işçiliği ve çinileri ile Edirne’de öne çıkan camiler arasında yer almaktadır. Caminin mimarisi kesin olarak bilinmese de bazı rivayetlere göre Mimar Şehabeddin tarafından yapıldığı söylenmektedir. Sultan II. Murat tarafından yaptırılan caminin çini ve süslemeleri Bursa’da bulunan Yeşil Cami’den sonra inşa edilmiş en güzel örnekler arasında gösterilmektedir. Küçükpazar semtinde Sarayiçi tepesinde bulunan Muradiye Camii şehir merkezinden yürüme mesafesi kadar uzaklıktadır.

Edirne, Edirne Gezi Rehberi

Edirne Ulaşım Bilgileri

Türkiye’nin Avrupa kıtasına açılan kapısı olarak bilinen Edirne’ye karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. TEM Otoyolu ve D-100 karayolu ile İstanbul’a bağlanan şehre diğer illerden de otobüs seferleri düzenlenmektedir. İstanbul ile Edirne arası ortalama 238 kilometredir. Özel araç ile yolculuk yapıyoranız eğer İstanbul’dan Edirne’ye 2.5 saatte ulaşmanız mümkün.