El Nido, Filipinler’in batı bölümünde yer alan Palawan adasının hemen kuzey doğusunda karşımıza çıkar. Doğa kaynaklı sürekli bir değişim içinde olan El Nido, birçok mağara, lagün ve gizli koylara sahiptir. Ayrıca kasabanın kireç taşı kayalarından meydana gelen irili ufaklı pek çok adası bulunur.

El Nido, El Nido, Filipinler

Filipinler’in El Nido bölgesi magazin dergileri arasında önemli bir konumda yer alan National Geographic dergisinde en iyi seyahat merkezleri arasında gösterilmiştir. Kireç taşı kayasından oluşan tam 45 ada ile görkemli bir görünüşe sahip olan El Nido’nun bu adalarında hiçbir şekilde yerleşim yeri bulunmamaktadır.

El Nido / Filipinler Ulaşım

El Niido ulaşım konusunda farklı seçenekler sunan şirin bir kasabadır. Havayolu ile gitmek isteyenler için İstanbul’dan direkt uçuşlar mümkündür. Yapılan aktarmasız uçuş ile İstanbul Havalimanı’ndan kalkan uçak öncelikle Puerto Princesa Havalimanı’na iner. Bunun ardından ise karayolu ile El Nido kasabasına ulaşmak mümkündür. Karayolu ile El Nido kasabasına ulaşımın ortalama 6 saat kadar sürdüğünü söylemeden geçmeyelim.

El Nido, El Nido, Filipinler

Diğer yandan Filipinler’in Manila havaalanında El Nido’ya direkt uçuşların da yavaş yavaş konmaya başladığı görülmektedir. Çünkü otobüs ile 6 saat yolculuk oldukça uzun bir süre olarak karşımıza çıkar. Ancak havayolu ile bu mesafeyi sadece 1 saat gibi kısa bir sürede almak mümkündür. Bunun yanında uçuş fiyatları yüksek oranlara sahiptir. Sezona göre değişim gösterse de sezon dışı da düşük fiyatlar beklenmemelidir.

El Nido / Filipinler Hakkında Bilgiler

Dağlarla çevirili bir kasaba olan El Nido, eşsiz doğası ve yemyeşil bitki örtüsü ile turistlerin akın ettiği bir turizm beldesidir. Şirin bir kasaba olmasının yanında deniz hayatı oldukça büyüleyici bir güzellik sunar. Büyük bir su altı zenginliğine sahiptir ve özellikle deniz altında bulunan rengârenk mercanlar dalış tutkunlarının vazgeçilmezidir. Kasabada sezonun yoğun dönemlerinde konaklama imkanları neredeyse tükenmektedir. Bu nedenle El Nido’da tatil düşünenlerin daha önceden rezervasyon yaptırmaları özellikle tavsiye edilmektedir. Tüm sahip olduğu güzellikler ve eşsiz doğası ile El Nido, yılın belirli dönemlerinde oldukça yüksek oranda turist ağırlar. Ayrıca El Nido gezilecek yerler açısından doğa ile iç içe mekanları göz kamaştıran tablo ortaya koyar. El Nido kasabasında gezebileceğiniz başlıca mekanlar;

El Nido, El Nido, Filipinler

  • Palawan Adası
  • Shimizu Island
  • Komando Beach
  • Helicopter Island
  • Secret Lagoon
  • Hidden Beach
  • Small Lagoon
  • Big Lagoon

El Nido / Filipinler Konaklama

Küçük bir kasaba olması nedeniyle artan turist sayısının ardından konaklama konusunda yetersiz kalan kasaba, kendi içinde ve  çevre bölgelerde çeşitli otel ve pansiyonlar ile konaklama hizmeti sunmaktadır. El Nido içerisinde yer alan oteller fiyat açısından yüksek olması yanında kalite olarak biraz düşüktür. Bunun nedeni yetersiz konaklama imkanı sonucu artan taleptir.

El Nido, El Nido, Filipinler

Ancak çevre koylarda daha uygun ve yüksek kalitede oteller bulmak mümkündür. Ayrıca apart tipi pansiyonlar da yine turistleri ağırlamak için oluşturulmuş alternatif konaklama imkanları arasında yer alır. Pansiyonlar otellere göre daha bütçe dostu olmasının yanında daha samimi ortamların oluşmasına yardımcı olur. Kasabaya yakın çevre koylarda aranan kriterlerde pansiyon bulmak çoğu zaman için mümkündür.