Tropikal vahşi doğanım keşfedilmeyi bekleyen ihtişamıyla, vahşi hayatın göz alıcı güzelliği Entebbe’de buluşuyor. Victoria Gölü’nün hemen kuzeyinde ve Uganda’nın Güney kesiminde bulunan bulunan bir şehir Entebbe. Ülkenin başkenti olan Kampala’nın güney kesiminde, 37 kilometre mesafede bulunan bir kent, her geçen günde kendini yenilemeye devam ediyor.

Şehrin yerli dili Lugandaca’da ve sözcük anlamı oturak anlamına gelmektedir. Başka bir adı da “Ganda” bu dili yaklaşık 10 milyona yanık insan konuşmaktadır. Yıl içerisinde hava sıcaklığı pek farklılık göstermeden 17-27 °C aralığında değişirken, orta dereceli nemli bir hava etkisini göstermektedir. Yağışın olduğu dönemler ise Mart ve Nisan ayları süresince devam etmektedir. Yıl sonu yağışları ise Kasım ve Aralık aylarında etkisini göstermektedir.

Entebbe Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları şirketi İstanbul’dan Entebbe’ye aktarmasız olarak pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi gidiş geliş seferler organize etmektedir.

Entebbe, Entebbe, Uganda

Entebbe gezilecek yerler

Uganda Wildlife Conservation Education Centre

1994 senesinde yapılan Vahşi Yaşam Hayvanat Bahçesi’nde Afrika Kıtasında yer alan vahşi canlıları, memeli hayvanları ve sürüngenleri görebilme şansınız vardır i.

Zika Ormanı

Eğer şehrin en yeşil analını görmek istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken tek bölge Zika Ormanıdır. Fakat Zika Ormanını ziyaret etmek isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken unsurlardan birisi, sivrisineklerdir. Sivrisinekler ile ilgili çeşitli araştırmaların yapıldığı Zika Ormanında binlerce sivrisinek bulunmaktadır.

Entebbe Botanical Garden

Bütün dünyanın severek izlediği Tarzan filmine ev sahipliği yapan Botanik Bahçeleri, diğer bahçelere nazaran içinde bitkilerin yanı sıra hayvanlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Kalibozlar, sincaplar, kuşlar ve kelebekler gibi birçok canlının yamanını sürdürüldüğü parkın içinde oldukça fazla bitki çeşidi yer almaktadır.

Entebbe, Entebbe, Uganda

Entebbe’de eğer bir gün bile kalacak olsanız buraya kesinlikle gelmenizi öneririz. Eğer rehberli bir tura dahil olursanız rehberin anlatımıyla tanıyacağınız bitkilere resmen aşık olacaksınız.

Waterfront Beach

Afrika’nın en büyük gölü olarak bilinen Victoria Gölü’nün tertemiz sularında yüzmek isterseniz Waterfront Plajı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Şehrin en meşhur serinleme bölgelerinden birisi olan bu plajın içinde şemsiyeler, şezlonglar ve soğuk içecekler alabileceksiniz büfeler yer almaktadır.

Entebbe Sürüngen Köyü

Afrika’nın kaplumbağalarından, en zehirli yılanlarına, kertenkelelerinden, kobralarına kadar birbirinden farklı özellikleri bulunan 50’ye yakın sürüngen yaşamını sürdürmektedir.

Ngamba Adası Şempanze Kutsal Alanı

Victoria Gölü’nde yer alan adayı ziyaret ederek yetim kalmış olan şempanzeleri görebilir, gün içerisinde iki kez beslenmelerini izleyebilirsiniz. Fakat bu geziniz için 180 dolar ve 5 saatinizi ayırmanız gerekmektedir.

Kampala şehrine kıyasla burası çok daha güzel bir şehir. Eğer dönüş uçağımızdan önce tek bir yerde konaklamayı tercih edecekseniz, mutlaka Entebbe’yi tercih etmenizi öneririz. Burada huzuru ve sakinliği bulacak, Uganda şehirlerini kafanızda canlandırırken aklımıza burayıda getireceksiniz.

Entebbe, Entebbe, Uganda

Entebbe Oteller

Birçok farklı doğal güzellikleri ve kültürel yaşamı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başara bir şehir Entebbe. Bu kültürün tam merkezinde yer almak istiyorsanız, konaklama yapacağınız bölge kesinlikle Bugonga olmalı.

Hem Sport Beach plajına gidip keyif yapabilir, hem sokaklarında dolaşarak kültürünü doyasıya yaşayabilir, hem de çok yakınında yer alan hayvanat bahçesini ziyaret ederek vahşi yaşamı çıplak gözlerinizle analiz edebilirsiniz. Bölgede yer alan otellerin çeşitleri de farklı zevk ve bütçelere göre birçok farklı seçenek sunmaktadır.

  • Imperial Resort Beach Hotel
  • J Courts Bed & Comford
  • Rosemary Courts
  • Jonel Apartment and Hotel
  • Lake Heights Hotel Entebbe
  • Carpe Diem Guesthouse