Ermenistan’ın başkenti olan Erivan aynı zamanda en büyük şehri niteliğindedir. Sanatsal, siyasal, kültürel ve endüstriyel bir merkez konumundadır.

Erivan’da Gezilecek Yerler

Sanat merkezleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, müzeleri, eski dönemden kalma binaları ve parklarıyla turistlerin oldukça ilgisini çeken bir şehirdir.

Matenadaran; şehrin mimarisiyle uyumlu bir mimariye sahiptir. Müzede bulunan eserlerin Hristiyanlık inancına has farklı anlamları vardır bu yüzden rehberle gezilmesi gerekir.

Cafesjian Merkezi; şehrin en önemli kültürel mekanlarından olan bu merkez uzun taş merdivenleri ile ön plana çıkmaktadır. Depremde hasar görmesinin ardından yeniden restore edilmiştir. 5 tane sergi alanı ve 2 tane bahçe galerisi bulunmaktadır.

Erivan, Erivan, Ermenistan Seyahat Rehberi

Ermenistan Tarih Müzesi; silahlar, heykeller, madalyalar, özel sembol objeler, kalkanlar ve benzeri birçok tarihi eserin bulunduğu bu müzede yer alan eserler Bronz çağ döneminden kalmıştır.

Halk Meydanı; müzikli fıskiye gösterilerinin düzenlendiği bu meydanın tam ortasında bulunan taş havuz bölge Ermenistan halısını temsil etmektedir.

Erivan’a Ulaşım

Ermenistan ve Türkiye arasında diplomatik birtakım sorunlar söz konusu olduğundan hava sahaları birbirine ulaşıma kapalıdır. Erivan’a yalnızca Ağrı’dan otobüs vasıtası ile ulaşabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uçakla gittikleri takdirde havaalanında vize alabilecekler.

Erivan, Erivan, Ermenistan Seyahat Rehberi

Erivan’da Konaklama

Erivan’da her bütçeye uyum sağlayabilecek birçok konaklama seçeneği mevcut. Özellikle son yıllarda şehir merkezinde birçok otel yapılmıştır. Yaz-sonbahar sezonlarında oteller dolu olabileceğinden erken rezervasyon yaptırmanız hem yer bulma açısından hem de daha uygun fiyatlı konaklama sağlayabilme açısından yararlı olacaktır. Konaklamanızı önerebileceğimiz oteller;

Hhoonj Villa ve Daireleri; gezip görebileceğiniz birçok yere yakın bir konumda yer almaktadır. Daireler oldukça donanımlıdır ve iyi dizayn edilmiştir. Daireden bisiklet kiralayarak çevreyi dolaşma imkanınız mevcuttur.

Aghababyan’s Otel; 5 yıldızlı otelde çocuk kulübü, fitness merkezi, restoran ve bar imkanları bulunmaktadır.

Multi Grand Pharaon Hotel; sağlıklı yaşam merkezi, fitness merkezi, spa, sauna, spa küveti gibi imkanları bulunan bu otel oldukça lüks bir hizmet sunmaktadır. Barbekü olanağı bulunan restoranda diyet menüleri ve kontinental lezzetlerin keyfini çıkarabilir veya odanıza servis talep edebilirsiniz. Ailecek tatil düşünüyorsanız bu otelde çocuk kulübü ve çocuklar için eğlence alanları da mevcut.

Erivan, Erivan, Ermenistan Seyahat Rehberi

Erivan Festivalleri

Erivan’da fazla festival düzenlenmemektedir. Uluslararası Müzik Festivali ve Uluslararası Film Festivali/Altın Kayısı Film Festivali katılabileceğiniz festivallerden biridir.

Uluslararası Yüksek Performanslı Sahne Sanatları Festivali; kasım ayında düzenlenen bu festival tiyatro severleri buluşturuyor. Şehrin farklı yerlerinde her tür oyunun sergilenmesinin yanı sıra kukla ve drama-dans gösterileri tarzı gösteriler de yapılıyor.

Erivan’da Gece Hayatı

Erivan’da çok hareketli ve aktif bir gece hayatı olmasa da yaz dönemlerinde bazı kafe ve restoranlarda içki içilebiliyor. Cheers Pub Yerevan genellikle yerel halkın ve turistlerin birlikte eğlendiği, şehrin en popüler barıdır. Calumet, Tro’s Pub ve Troll Pub tercih edebileceğiniz diğer mekanlar.