Azerbaycan’da Bakü’den sonra gelen ikinci büyük ve önemli şehirdir. Şehir en az Bakü kadar turist çekiyor. Azerbaycan’ın eski başkenti olan Gence tarihi dokusunu korumakta ve doğal güzellikleri ile bu dokuyu süslemektedir. Bir sonraki tatil rotanızı Gence olarak belirlerseniz hiç pişman olmayacaksınız, Gence pazarını da ziyaret etmeyi unutmayın.

Gence Gezilecek Yerler

Gence şehrinde gezebileceğiniz doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi bir doku da bulunuyor.

Nizami Gencevi’nin Anıt Mezarı; Leyla ile Mecnun mesnevisinin yazarı Nizami Gencevi, bu şehirle özdeşleşmiş durumda. Nizami Gencevi’nin yazdığı eserlerin sahnelerini betimlemekte olan heykellerin yer aldığı alanı mutlaka görmelisiniz.

Bottle House(Şişe Ev); diğer adı Butilka Ev’dir. Oldukça ilginç ve dikkat çekici bir yapıdır. İsmini binanın yapımda tuğla yerine 50bin adet cam şişe kullanmasından almakta. Bu iki katlı ev adeta masallardaki gibi.

Cuma Cami; önemli bir kültür mirası niteliğindedir. Turistlerin oldukça ilgi gösterdiği bir camidir. Hamam, medrese ve bir mezarlık yer alıyor.

Gence,Azerbaycan, Gence, Azerbaycan Seyahat Rehberi

Hükümet Binası; bu bina Gence bir zamanlar başkent iken Azerbaycan’ın ilk meclis binası olarak inşa edilmiş. Bu binayı ziyaret etmişken yanında bulunan Han Bağı’nı da gezmenizi tavsiye ediyoruz. Han Bağı tam 300 yıllık bir park olduğundan Kafkaslar’ın dahi en eski parkı niteliğinde. İçerisinde iki adet şadırvan ve bir adet tiyatro yer alıyor.

Atatürk Caddesi; Cumhuriyet Müzesi, İ.Memmedov Türk Ev Müzesi, Hükümet Binası’nın karşısında bulunan Akademi Müzesi ve Mir Celal Paşayev Müzesi arasında bulunan bu cadde Gence’nin en büyük caddelerinden biri.

Gence’ye Ulaşım

Gence Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuş imkanı bulunur. Bir diğer seçeneğiniz de Ankara veya İstanbul’dan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanına uçmak olacaktır. Bakü’den Gence’ye tren veya otobüs vasıtasıyla geçebilirsiniz. Karayolunu tercih edenler için, Türkiye’nin bir çok ilinden Azerbaycan’a otobüs seferleri mevcut. Azerbaycan’a giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.

Gence,Azerbaycan, Gence, Azerbaycan Seyahat Rehberi

Gence’de Konaklama Seçenekleri

Gence’de pahalı ve lüks otellerden, her bütçeye hitap eden otellere kadar değişik seçenekler var. Çok fazla alternatif olmasa da kendinize göre bulabileceğiniz oteller mevcut. Her yere kolay ulaşım sağlamak istiyorsanız Gence merkezde veya Gence’ye yakın yerlerde konaklamanızı tavsiye ederiz.

Ganja Hotel; şehir merkezinde bulunmaktadır. Mimarisi, konaklama ücreti ve konumu sayesinde en çok tercih edilen otellerin başında gelmektedir.

Gence,Azerbaycan, Gence, Azerbaycan Seyahat Rehberi

Ramada Plaza Gence; Gence yer alan en çok tercih edilen otellerden biridir. Otelin konumu, odaların rahat ve konforlu oluşu, personelinin güler yüzlü olması tercih edilmesindeki en büyük sebeplerdir. Siz de konaklamak için bir otel arıyorsanız bu otel sizin için ideal olacaktır.

Bunlar dışında konaklayabileceğiniz oteller;

  • Cinema Boutiqe Hotel
  • Chinar Hotel & Spa Naftalan
  • Naftalan Hotel Qashalti
  • Grand Qagqaz Hostel

Gence Gece Hayatı

Gence gece hayatı açısından pek aktif değildir. Birkaç tane gece kulübü ve bar olmasına karşın çok fazla eğlence imkanı yok. Furor Restaurant and Pub eğlenmek isteyenlerin tercih edeceği en iyi seçenek olacaktır.