Giza (ya da Mısırlıların dediği gibi el Giza), Mısır’ın başkenti Kahire yakınlarındaki bir şehirdir. Şehir, dünyanın en bilinir adresleri arasında yer almaktadır. Metrekare başına en büyük turist akınını alan şehirler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni hiç şüphesiz Giza’nın ünlü Piramitleridir.

Bir zamanlar, şehri çevreleyen ovalar, Mısır halkı için son sığınak alanları arasında yer almaktaydı. Fakat bugün aynı noktalarda düzinelerce otel, ev, kafe ve restoran, mağaza ve gece kulübü yer alıyor. Giza piramitlerini keşfetme süreci bugün devam ediyor ve sansasyonel keşifleriyle dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda turist çekiyor.

Giza,Mısır,Kahire, Giza, Mısır Seyahat Rehberi

Giza‘ya Nasıl Gidilir?

Giza, Mısır’ın başkenti Kahire’nin batısında yer almaktadır. Bu nedenle, Kahire havaalanına indikten sonra, önce başkente ve sonra Giza’ya gitmeniz gerekir. Son derece kolay ve basit bir yolculuktur. Çeşitli yollar kullanarak Giza piramitlerine ulaşmanız mümkündür.

  • Havaalanından Kahire’ye taksi veya otobüsle seyahat edebilirsiniz (No. 356).
  • Kahire’den Giza’ya, metro hattı 2 trenini Giza istasyonuna gitmektedir. Burada bir taksi veya otobüs numarası 900 veya 997’ye transfer etmeniz gerekiyor; 15-20 dakika içinde sizi piramitlere götürecek yolculuğunuzun son adımı gerçekleşmektedir.

Kahire’den Giza’ya 355 ve 357 numaralı otobüslerle de ulaşabilirsiniz. Kalkış noktası Heliopolis bölgesinde yer almaktadır. Giza’ya her 20 dakikada bir giden otobüsler hareket eder.

Giza,Mısır,Kahire, Giza, Mısır Seyahat Rehberi

Gizada Gezilecek Yeler

Giza’nın girişinde, yolculuğun başladığı üç piramidin tepelerini görebilirsiniz. En büyük ve belki de en ünlüsü Cheops Piramididir. Piramidin içinde granit levhalar ve bir lahit ile süslenmiş üç mezar odası yer almaktadır. Piramidin güney tarafında yaklaşık 44 metre uzunluğunda bir güneş teknesi yer alıyor. Bu, Firavun Cheops’un öbür dünyaya gitmesi gereken beş tekneden biri. Diğer iki piramit Firavun Chephren Piramidi ve Mycerinus piramididir.

Buna ek olarak, Giza kompleksi vadide tapınaklar, yollar, ölü Tapınağı ve küçük piramitleri içerir. Giza platosunun en dibinde büyük Sfenks de yer almaktadır.

Giza,Mısır,Kahire, Giza, Mısır Seyahat Rehberi

Her gece, karanlık olduktan sonra, sunumcuların piramitlerin ve Eski Mısır’ın tarihi hakkında çeşitli dillerde konuştukları bir ışık gösterisini izleyebilirsiniz.

Giza da daha modern eğlence sunabilir. Örneğin, Giza Hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Bu özellikle çocuklarıyla tatile gelen turistler için geçerlidir. Ayrıca, eski Mısır’ın farklı dönemlerinden sergiler sergileyen Kahire Müzesi’ne bir geziye çıkabilirsiniz. Aktif eğlenceyi sevenler, Mısır çölünde bir jeep veya ATV safari seçeneğinin tadını çıkarabilirler.