İskoçya’nın en büyük şehri olmasının yanında Birleşik Krallıktaki en büyük üçüncü şehir olan Glasgow, içerisinde yer alan şatoları ve muazzam şehir planlaması ile ülkenin öne çıkan şehirleri arasında yer alır.

Glasgow, İngiltere’nin en büyük liman kenti olma özelliğini taşır. Ayrıca Glasgow sokakları her zaman renkli görüntülerle karşılaşılabilecek şehirlerden biri olma özelliğine sahiptir. Şehrin hemen her bölgesinde sürekli etkinlikler ile karşılaşmak ve özellikle gece hayatı içerisinde sınırsız bir eğlence ile baş başa kalmak mümkündür.

Glasgow Festivalleri

Özellikle şehre bahar gelmesi ile festival zamanı başlayan Glasgow şehrinde oldukça renkli görüntüler meydana gelir. Şehrin festivalleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Glasgow Film Festivali
  • Uluslararası Glasgow Komedi Festivali
  • Uluslararası Glasgow Caz Festivali
  • West End Festivali
  • Merchant Şehri Festivali

Glasgow Film Festivali, şehrin öne çıkan festivallerinden biridir. Festival sırasında çeşitli film gösterisi ve etkinlikler gerçekleştirilir. Festival, Şubat ve Mart aylarında düzenlenir ve yüksek bir katılım sağlanır.

Glasgow, Glasgow, İskoçya

Merchant Şehri Festivali de Temmuz sonunda gerçekleşen bir festivaldir. Gün boyu ücretsiz etkinliklerin gerçekleştirildiği festival, birbirinden farklı etkinlikler ile oldukça eğlenceli zamanların ortaya çıkmasına öncülük eder.

Glasgow Gece Hayatı

Eğer tam anlamı ile sınırsız bir gece hayatı içerisinde yer almak istiyorsanız, sizler için en doğru adresin Glasgow olduğunu söylemek isteriz. Tabiri caiz ise 24 saat kesintisiz eğlencenin yer aldığı şehir, nerdeyse hiç uyumaz ve her zaman canlıdır. Şehir bünyesinde her yaş grubundan ve her zevkten insana hitap eden mekanlar bulmak mümkündür. Özellikle sıradan gece kulüplerinden sıkılanlar için şehirde bulunan gece kulüplerinin sıra dışı bir konsepte sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Şehrin önemli mekanlarından biri Ping’dir. Burada zeke be beceri konusunda yetenekler sergilenir ve bunun yanında özel kokteyller ile konukların keyifli zamanlar geçirmeleri sağlanır. All The Young Nudes ise haftalık çizim kulübü olarak bilinen mekanlardan biridir. Müzik eşliğinde saat 21:00 civarı oturumlar başlar ve çizim yapılmasa dahi kesinlikle görülmesi gereken bir mekandır.

Dans, akrobasi ve çeşitli performans gösterileri ile öne çıkan mekanlar arasında ise Swing yer alır. Mekanda çalınan caz ve blues müzikleri ruhu dinlendirmek için biçilmiş kaftandır. Rezervasyon ile ziyaretçilerini ağırlayan mekanın giriş ücreti ise 10 pounddur.

Glasgow, Glasgow, İskoçya

Karaoke yapmak isteyenler içinse en etkili mekanlardan biri Hummingbird Karaoke  olarak karşımıza çıkar. Mekanda tek kişilik ya da arkadaş grubu olarak karaoke odası kiralamak mümkündür. Klasik gece kulüpleri arasında ön plana çıkan mekan da Shout Bamalama’dır. Her ayın ilk cumartesi günü hizmet verir ve oldukça ucuz bir mekan olma özelliğine sahiptir.

Şehrin popüler gece kulüpleri arasında yer alan Pretty Ugly Club, 5 poundluk giriş ücreti ile kapılarını 00:00’da konuklarına açar. Ancak her ayın 2. Cumartesi  günü mekana ücretsiz girilebilmektedir. Mekanda müzik ve disko ile doyasıya eğlenmek ve sabahın ilk ışıklarına kadar dans ederek sıra dışı bir gece hayatına ortak olmak mümkündür. Club Noir ise dünya genelinde en büyük Burlesque kulübü olarak karşımıza çıkar. Mekanda bitmek bilmeyen bir eğlence havası hakimdir ve genelde DJ performansları ile konuklar eğlendirilir.