Steiermark eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Graz ’da 6 adet üniversite bulunduğundan ‘’öğrenci şehri’’ olarak adlandırılır. Şehirde Barok ve Gotik tarzında tarihi yapılar mevcuttur.

Graz’da Gezilecek Yerler

Avrupa’nın en iyi muhafaza edilmiş şehri olarak bilinen Graz’da doğal güzelliklerinin yanı sıra görebileceğiniz birçok tarihi yapı da mevcuttur. Old Town, Hauptplatz, Schlossberg Tepesi, Sporgasse Caddesi, Mur Adası, Sanat Müzesi, Eggenberg Sarayı, Landhausehof, Graz Katedrali, Avusturya Heykel Parkı gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden bazıları.

Hauptplatz (Ana Meydan); Old Town bölgesinde yer almakta olan şehrin ana meydanı olma özelliğini taşır. Ayrıca meydanda Belediye Binası da bulunur.

Graz, Graz, Avusturya Seyahat Rehberi

Sanat Müzesi (Kunsthaus); Graz’ın tipik mimarisinden farklı görünümü ile dikkat çekmektedir. Bir nevi Graz şehrinin modern yüzünün sembolü olarak görülmektedir. Müzede kalıcı bölüm bulunmamakta bütün sergiler geçici sergilerdir.

Graz’a Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın pek çok şehrinden olduğu gibi Türkiye’den de Graz’a direkt uçuş mevcuttur. Dilerseniz aktarmalı uçuşlarla da Graz’a ulaşabilirsiniz. Graz havaalanına ulaştıktan sonra tramvay veya otobüs kullanarak şehir merkezine geçebilirsiniz. Avusturya’ya girmek için Schengen vizesi almak zorundasınız.

Graz, Graz, Avusturya Seyahat Rehberi

Graz’da Konaklama Seçenekleri

Geniş fiyat aralığına sahip birçok konaklama seçeneği mevcut. Hizmet ağı da geniş olan oteller arasından kendi isteklerinize cevap olabilecek bir otel bulmak çok kolay olacaktır. Bu şehirde konaklayabileceğiniz lüks oteller çoğunlukla şehir merkezinde bulunuyor. Palais Hotel Erzherzog Johann, Hotel Gollner, Parkhotel Graz, Wohlfühlhotel Novapark, Best Western Plus Amedia Graz konaklayabileceğiniz en lüks oteller arasında. Şehir merkezinde konaklamayı tercih edenler için Hotel Mercure Graz City, Hotel Wiesler Graz, Old Citycenter Appartment, Hotel Weitzer Graz, Hotel Mariahilf gibi seçenekler olacaktır.

Palais Hotel Erzherzog Johann; konum olarak gezebileceğiniz pek çok yere yakın olduğundan turistler tarafından çok tercih edilmektedir. Otel merkezi bir konumda bulunmaktadır. Fitness salonu, spa ve sauna gibi imkanlar mevcut. Odalar şık ve konforlu bir şekilde dekore edilmiş.

Graz, Graz, Avusturya Seyahat Rehberi

BoutiqeHotel Dom-Rooms & Suites; otelin her odası birbirinden özgün bir şekilde dekore edilmiştir ve dizaynında çağdaş mobilyalar ve antika unsurlar kullanılmıştır. Graz’ı keşfetmek, her yere yürüyerek kolayca ulaşmak isteyenlerin konaklaması için oldukça uygun bir seçenektir.

Graz Festivalleri

Graz şehrinde festival severlerin katılabileceği farklı alternatifler mevcuttur. Avusturya Film Festivali(Diagonale Festivali), İlkbahar Festivali, Kukla Tiyatro Festivali(La Strada), Modern Sanat Festivali(Steirischer Herbst) katılabileceğiniz festival seçenekleridir.

Graz, Graz, Avusturya Seyahat Rehberi

Graz’da Gece Hayatı

Graz’da oldukça aktif ve hareketli gece hayatı vardır. Öğrenci şehri oluşu da bu durumu etkilemiştir. Dans etmeyi sevenler için Elizabeth caddesinde bulunan Buddha Style Bar oldukça iyi bir alternatiftir. Pharmacy isimli bar da bu civarlarda tercih edebileceğiniz bir bar. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmek isteyenler için Kombüse Kiosk tavsiye edebileceğimiz bir mekandır. Üniversite öğrencilerinin çoğunlukla katılım gösterdiği konsept partiler düzenlenir.