Çin Halk Cumhuriyeti’nin kalabalık olarak en büyük üçüncü şehri konumunda bulunan 12 milyon nüfusa sahip eyalet başkentidir. İpek yolunun başlama merkezi olarak ticari ve tarihi önemi olan bu şehir pek çok devrim ve reform hamleleri ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin geleceğini şekillendirmiştir. Guangdong eyaletinin başkenti konumunda yer alan Guangzhou şehri, gelişimini tamamlamamış ülkelerden aldığı yasa dışı göçler sebebi ile üçüncü dünya ülkelerinin başkenti olarak da bilinmeye başlamıştır. Şehir batı kesimlerde Kanton olarak da bilinmektedir.

Guangzhou, Guangzhou / Çin Halk Cumhuriyeri Hakkında Bilgiler

Guangzhou M.Ö 214 yılında Panyu adını alarak kurulmuştur. M.Ö 206 yılında Nanyue Krallığı’nın başkenti olarak bilinmesi sebebi ile hızla büyüyen ve zaman ile Guangzhou ismi verilen şehrin bir bölümü eski ismi Panyu olarak kalmıştır. Şehir liman kenti açışından Çin Halk Cumhuriyeti tarihinin önemli sayfalarında yer almıştır. Arap merilikleri tarafından 758 yılında istila edilen şehir, Yahudi, Fars ve Arap tüccarlar için uğrak bir yer olarak bilinirdi. 878 yılında meydana gelen bir isyanda yabancı tüccarlar idam edilmiş ve ardından geçen yıllarda ise ticari gelişimini sürdürmeye devam etmiştir.

Guangzhou / Çin Halk Cumhuriyeti Ulaşım

Guangzhou şehri ülkenin en değerli ticaret fuarlarından birisi olarak gösterilen Kanton Fuarı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebepten dolayı şehir içerisinde geniş kaplamlı bir ulaşım ağı mevcuttur. Şehri ziyaret edenlerin büyük bir kısmı ticari ilişkiler içerisinde bulunmak isteyen ve Kanton Fuarı’nı ziyaret etmek için gelen insanlardan oluşuyor. Bu ziyaretçiler genellikle fuar gezisi esnasında ticari ilişkilerini geliştirme çabası içerisinde olurlar. Şehri ziyaret eden binlerce insanın ulaşım sorununu karşılamak için şehirde çok büyük ve kapsamlı bir altyapı çalışmasının yapıldığı bilinmektedir.

Guangzhou, Guangzhou / Çin Halk Cumhuriyeri Hakkında Bilgiler

Guangzhou 14 milyon nüfusu ile Çin Halk Cumhuriyeti’nin önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Bu kadar kalabalık bir nüfusa sahip olan şehrin ulaşım ihtiyacının karşılanabilmesi için şehrin bir çok yerinde çoklu şeritli yollar bulunmaktadır. Bu yolların büyük bir kısmını direklerin üzerine inşa edilmiş katlı yollar oluşturmaktadır.

Guangzhou’da bulunan Baiyun Uluslararası Havaalanı, özellikle fuar zamanlarında oldukça yoğun bir mesai harcamaktadır. Dünyanın bir çok farkı bölgelerinden gerçekleştirilen uçuş seferleri ile insanlar şehre akın etmektedir. Ülkemizin önemli havayolu şirketlerinden olan Türk Hava Yolları ve Pegasus düzenli olarak Baiyun Uluslararası Havaalanı’na seferler düzenlemektedir. Havaalanından metro hatları, otobüs seferleri veya taksi ile şehir merkezine kolayca ulaşım sağlamanız mümkün olacaktır.

Guangzhou, Guangzhou / Çin Halk Cumhuriyeri Hakkında Bilgiler

Guangzhou / Çin Halk Cumhuriyeri Gezi Notları

Yeni ve eski tarihin birbiri ile çakıştığı M.Ö 214 yılında kurulmuş olan bu tarihi şehirde bir çok tapınak gezebilirsiniz. Çin Halk Cumhuriyeti’nin eski tapınaklarından bir kısmı imparatorluk mezarı, sömürgecilik yapıtları ve kiliseleri olarak göze çarpmaktadır. Modern mimarisi ve göz kamaştıran binaları ile Guangzhou her zaman etkileyici bir şehir olmuştur.

Guangzhou, Guangzhou / Çin Halk Cumhuriyeri Hakkında Bilgiler

Görülmesi gereken diğer yerlere bakacak olursak; Yuexiu Park, Yuntai Bahçesi, Nanyoe King Müzesi, Guangzhou Müzesi, Katolik Kadetrali, Sanyuan Temple, Xiguan Residence gibi yerler göze çarpmaktadır. Bu şehirde pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Otelde kalmak istemiyorsanız ve ev kiralamak istiyorsanız Magic Jungle Guest, Yunxuan Residence, Zhaohuaxishi Youth Hostel sizin için güzel bir seçim olacaktır. Bunlar arasında en iyileri Guangzhou Ruth Apartment, Guangzhou Bojing Hopson Plaza Apartment, eğer şehir merkezine yakın bir yerde konaklamayı tercih etmek istiyorsanız Kingstayle Guansheng Hotel, 7Days Inn Guangzhou New Tianhe Park, Home Inn Guangzhou Guangdong Universtiy of Foreign Studies Baiyun Avenue gibi oteller arasından tercih yapabilir veya daha ekonomik alternatiflere yönelmek isterseniz IM Youth Hostel, Long Island Hostel gibi tesisleri tercih edebilirsiniz.