Hamburg, Almanya’nın Berlin den sonra en kalabalık şehirlerinden biridir. Ayrıca Avrupa’nın da en büyük ikinci limanına sahip şehirleri arasında yer alır. Yaklaşık olarak 1200 yıllık geçmişe sahip olan Hamburg, orta ve kuzey Avrupa için ticaretin dünyaya ulaşmasında önemli bir kapı görevi üstlenir.

Hamburg, köklü tarihi kadar gece hayatı ve festivalleri ile de ünlü bir Avrupa şehridir. Her yıl binlerce turisti ağırlayan şehir, bitmek bilmeyen gece hayatıyla tam bir eğlence merkezi olarak görülür.

Hamburg Festivalleri

Hamburg, gece hayatı kadar festivaller konusunda da çeşitlilik sağlayan bir şehirdir. Yılda 3 kez Dom Festivali gerçekleştirilen şehirde, festivalin yapıldığı aylar mart, ağustos ve kasım ayları olarak belirlenmiştir. Herkesin ailesi ile katılabileceği bir festival olan Dom, her yaştan insanın katılım sağladığı ve dilediği gibi eğlenebildiği bir festival olmaktadır. Festival Heiligengeistfeld alanında gerçekleştirilir ve lunapark açılışı ile havai fişek gösterileri başlar. 14. Yüzyılda Hamburg tüccarlarının kendi satış stantlarını süslemeleri ile başlayan akım günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Dom Festivali’ne her yıl yaklaşık olarak 10 milyon insan katılır. Festival bünyesinde çeşitli şarkılar ve şiirler yazılır ve okunur. Bunun yanında Hamburg oldukça büyük fuarların gerçekleştiği bir alman kenti olarak da ön plana çıkan dikkat çeken bir şehir olma özelliği taşır.

Hamburg, Hamburg, Almanya

Şehirde mayıs ayı başında ise birçok insanın katılımı ile Japon Kiraz Çiçeği Festivali düzenlenir. Yine ağustos ayında Uluslararası Havai Fişek Gösterisi oldukça renkli bir festival olma özelliği taşır.

Hamburg Gece Hayatı

Hamburg’da gece hayatı aslında bir kültür haline gelmiştir. Genel olarak bakıldığında ülkenin en hareketli ve renkli gece hayatı Hamburg’da yaşanır ve şehrin kalbinin attığı yer tam olarak Saint Pauli bölgesidir. Saint Pauli bölgesinde Neustadt ve Altona Caddeleri bulunur. Bu caddeler üzerinden birbirinden farklı bar ve gece kulüplerine rastlamak mümkündür. Yerli halkın en çok rağbet gösterdiği bölge ise Reeperbahn Mahallesi’nin kuzeyinde yer alan bölgedir. Sanat galerilerinin ve kafeler yoğunlukta olduğu bölge özellikle akşam saatlerinde yerli halk tarafından çok fazla tercih edilir.

Keyifli bir gece geçirmek adına tercih edilebilecek mekanlardan bir diğeri ise Cascadas. Farklı müzik türlerinin çalındığı mekanda Salı ve Cumartesi günleri özel gruplar sahne alıyor. Ayrıca barda belirli aralıklar ile konser ya da parti gibi etkinlikler düzenleniyor.

Hamburg, Hamburg, Almanya

Hamburg’da bir de Neustadt adında yer alan bölgede Jupi Bar mevcuttur. Bu barda içilecek içkilerin fiyatları müşterileri tarafından belirlenir. Aslında bunun tam olarak anlamı bağıştır. Müşterileri içtikleri içkiler karşılığında gönlünden kopan miktarı bağış olarak bara bırakır. Bunun yanında her gün açık olan Jupi Bar, konserler, film geceleri ve DJ performansları ile müşterilerine oldukça eğlenceli ve bir o kadar da kaliteli zamanlar sunar.

Konserler için hiçbir şekilde ücret ödenmez. Şehirde çok yönlü ve farklı tarzda partilere katılmanın en doğru adresi ise Buddy’s olarak karşımıza çıkar. Çılgın ve sıra dışı bir parti etkinliği için haftanın her günü burayı tercih edebilirsiniz. Hamburg’un öne çıkan diğer gece kulüpleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Bar Rossi
  • Astra-Stube
  • 20up
  • Angie’s Nightclub
  • Cotton Club