Hanoi, Vietnam’ın başkenti olmasıyla birlikte en büyük ikinci şehri konumundadır. 2009 yılında yapılan nüfus sayımına göre 2.6 milyon, bölge nüfusu ise 6.5 milyona kadar ulaşmaktadır. 1010 yılından 1802 yılına kadar Hanoi, Vietnam’ın en değerli siyasi merkezi olarak kullanılıyordu.

Fakat Nguyen Hanedanı 1802-1945 yılları arasında Hue şehrinin gölgesinde kalmaktan kurtulamadı. Bu duruma rağmen Hanoi 1902-1954 yılları arasında Fransız Çinhindi’nin başkenti konumunda hizmet vermiştir. 1954-1976 yılları arasında Kuzey Vietnam’ın başkentliğini, kuzeyin Vietnam Savaşın’daki başarısının ardından birleşme adı altında ülkenin başkentliğine ulaşmış.

Hanoi’ye Nasıl Gidilir?

Haftanın her günü gidiş geliş olarak İstanbul – Hanoi uçuşları düzenlemektedir. Yaklaşık olarak uçakla 10 saatlik bir yolculuğun ardından Hanoi şehrine varmak mümkünken, aktarmalı olmakta ulaşım sağlamanız mümkündür.

Hanoi, Hanoi, Vietnam

Hanoi Gezilecek Yerler

Kızıp bir bayrağım gölgesinde şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Küçük bir kara parçası olmasına rağmen nesiller boyunca savaşlara direnmiş ve Sosyalist Cumhuriyeti ilan etmiştir. Zamanında bütün dünyanın gözü bu adanın üzerindeydi. Günümüzde baktığımızda ise o günlerin izleri hala bu şehirde bulunmakta.

Ho Chi Minh’in Mozolesi

Mao, Stalin ve Lenin’in yoldaşı olan Ho Chi Minh’in mermerden inşa edilmiş olan mozolesi şehirde bulunan em büyük anıttır. Bu anıt Ba Dinh meydanında bulunmaktadır. Ho Chi Minh, 1951’den 1961 senesine yaşamını yitirene kadar Vietnam Komünist Partisi’nde başkanlık görevi yapmıştır.

2 Eylül 1945 yılında Bağımsızlık Deklarasyonu’nu bitirmiş ve Vietnam Demokratik Cumhurlyeti’ni kurmuştur. Büyük bir ayıp olarak Amerikan televizyonu olan CNN İnternational 2012 senesinde bu yapıyı dünyanın en çirkin 6. yapısı açıklamıştı.

Literatür Tapınağı

Bu tapınak Hanoi’de bulunan bir Konfüçyüs Tapınağı’dır. Aynı zamanda bu tapınak İmoaratorluk Akademisine’de ev sahipliği yapmaktadır. Bu tapınak Vietnam’ın ilk ulusal üniversitesi olma ünvanına sahiptir. Tapına 1070 senesinde Kral Ly Nhan Tong zamanında yaptırılmıştır. Vietnam tapınaklarının yalnızca birkaç tanesi akademisyenlere ve Konfüçyüs bilgelerine aittir. Bu tapınak Imperial Citadel of Thang Long’un güney kesiminde yer almaktadır.

Hanoi, Hanoi, Vietnam

Hoa Lo Cezaevi Müzesi

Hoa Lo Cezaevi Vietnam’da bulunan Fransız sömürgecilerin hapis edildiği, Vietnam Savaşı’nda savaş tutsaklarının esir edildiği, Amerikalı mahkumlar tarafından “Hanoi Hilton” lakabı takılmış olan bir cezaevidir. Bu cezaevi 1990 senesinde yıkılmış olup bir bölümü müze olarak tekrar dekore edilmiştir. 1987 senesinde “The Hanoi Hilton” isimli film bu hapishanede yaşanmış olan olayları konu almıştır.

Vietnam Etnoloji Müzesi

Bu müze, Vietnam’da resmi olarak bilinen 54 etnik topluluğa odaklanmaktadır. Şehrin merkezinden ortalama 8 kilometre uzaklıkta bulunan müze, Hanoi şehrine büyük oranda turist çekebilmek için yapılmıştır. Bu müzenin açılışı 12 Kasım 1997 yılında gerçekleştirilmiştir. Binanın mimari yapısı Mimar Ha Duc Linh’in eseridir. Yine de yapıda bazı kısımlar Fransız mimar Veranique Dollfus tarafından tarafından yapılmıştır.

Vietnam Ulusal Tarihi Müzesi

Bu tarihi müze, Vietnam tarihini periyodik bakımdan takip edebilme şansı sunmaktadır. 1932 yılında Fransız sömürgecileri tarafından inşaa edilen bir bina içinde bulunmaktadır. Bu yapıt mimar Ernest Hebrard tarafından yapılmıştır. Vietnam’ın geleneksel mimarisini çağrıştırmaktadır. Mimar, balkonlar ve çift duvarlar ile yapı içerisinde doğal bir havalandırma sistemi ortaya çıkarmıştır.

Hanoi, Hanoi, Vietnam

Hanoi Oteller

Vietnam’ın başkenti olan Hanoi, yakın tarihe narlı olanların ve doğa meraklılarının oldukça ilgisini çekebilecek bir şehirdir. Bu kentin zümrüt yeşili denizi, plajları, etnik yapısı, şelaleleri, komünist ordunun savaş kalıntıları ve mimari yapıları görülecek yerler arasındadır.

Hanoi şehrinde en sık ziyaret edilen yerler tapınaklar, müzeler ve doğal alanlar olmakla birlikte ulaşım bakımından en yakın yerler konaklamak için tercih edilmektedir.

  • JW Marriot Hotel Hanoi
  • Sheraton Hanoi Hotel
  • Mövenpick Hotel Hanoi
  • Sofital Legend Metropole Hotel
  • Pullman Hanoi