Hatay ili 2015 nüfus yayımı raporlarına göre ortalama 1,535,000 kişilik nüfusa sahiptir. Geçtiğimiz yıllara nazaran nüfusu hızla artış göstermekte olup Akdeniz’in doğu kısmında yer almaktadır. Hatay turizm sektörü bakımında oldukça etkin bir şehir olup en yoğun ilgi gören ilçesi Antakya’dır.

Hatay, Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antakya’yı bu kadar çekici yapan, tarihi boyunca göçlere her zaman açık olması, hayatı kolaylaştıran iklim şartları ve Anadoluyu Çukurova yolu sayesinde Filistin ve Suriye’ye bağlayan kavşakta yer almasıdır. Aynı zamanda Mezopotamya’dan Akdeniz’e açılabilmek için en müsait limanlar bu bölgede yer almaktadır.

Hatay şehrinde gezilecek yerler hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

Adalı Konağı

Fransız Mimar Jaques La Boucherie, Paris’in asil ailelerinden birisi olan Tortue ailesine bir köşk yapar. Bu sırada ailenin kızı olan Marie Therese Charlotte’a bir bakışta aşık olur ve kıza duymuş olduğu aşka karşılık da bulur. Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra, Mimar Bourcherie Yüzbaşı unvanıyla, Fransız orduları ile beraber Antakya’ya gelir. Antakya’da yaptığı sayısız eserlerle ilçeyi muazzam bir güzelliğe kavuşturmuştur. Sevgilisinin yaşamını yitirmesinin ardından Adalı ailesi için yaptığı bu köşk, Tortue ailesine yapmış olduğu köşkün tıpa tıp aynısıdır.

Hatay, Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Palladium Alışveriş Merkezi

Eğer seyahatiniz sırasında alışverişe ihtiyaç duyarsanız, Antakya ilçesinde yer alan Palladium Alışveriş Merkezine uğrayabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Samandağ Sahili

Samandağ Sahili 16 kilometre uzunluğundadır. Bölge halkının yanı sıra, şehri ziyaret eden turistlerinde oldukça ilgisini çeken sahil aynı zamanda sörf yapmak içinde oldukça müsaittir. Eğer yanınızda sörf malzemeleriniz var ise istediğiniz kadar sörf yapma imkanına sahipsiniz.

Hatay, Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bakras Kalesi

Hatay’ın Belen ilçesine bağlı olan Ötençay köyünde yer alan Bakras Kalesi, Helenistik dönemden kalan bir yapıttır. Antakya – İskenderun karayolunun 27. kilometresinde bulunmaktadır.

Beşikli Mağrası

Tutis Tünelinin denize bakan bölgesindeki girişine 100 metre mesafede yer alan Beşikli Mağarası, en geniş ve en ünlü kaya mezarlarını içerisinde barındırır. İçinde farklı bölümler halinde 12 tane mezar bulunmaktadır. Mezarlar, birbirlerinden duvarlar ile ayrılmıştır.

Hatay, Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Titus Tüneli

Samandağ’da yer alan bu muazzam tünel, limanı sel tehlikesine karşı korumak için M.Ö 300 yılında dağ delinerek yapılmıştır. Bu tünel sayesinde 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre civarında olan sel baskınının yönü değiştirilmiştir.

Harbiye Şelalesi

Görenleri hayretler içerisinde bırakan Harbiye Şelalesi, Defne Koruluğunun arasında akmaktadır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Şelaleden akan suyun sığlaştığı yerlerde, su içerisinde oturabileceğiniz harika mekanlar bulmanız mümkün.

Hatay, Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antakya Parkı

Asi Nehrinin hemen yanında yer alan park, şehrin en büyük parkı olarak bilinmektedir. Şehrin simgesi olan Defne ağaçları başta olmak üzere, pek çok bitki de bu parkta yer almaktadır. Parkın faaliyete geçişi II. Abdülhamit döneminde olduğu tahmin edilmektedir. Parkın üzerinde Fransızlarında büyük katkısı olduğunu söylemek gerekir.

Habibi Neccar Camii

Roma döneminde bu yapıt Pegan tapınağı olarak kullanılmaktaydı. Bizans döneminde kiliseye dönüştürüldükten sonra, İslamiyet’in Anadolu topraklarına girmesi ile Anadolu topraklarında ilk cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tabi cami olarak kullanıma sunulmadan önce, İslami mimariye uygun bir şekilde düzenleme yapılmıştır.

Hatay, Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Batıayaz Yaylası

Samandağ ilçesinde yer alan Teknepınar köyünde bulunan yayla, doğa ile iç içe uzun yürüyüşler yapmak isteyen gezginler için bulunmaz bir yayladır. Aynı zamanda geniş ve rahat piknik alanları ile doğayı kucaklayacağınız piknik sefalarınıda düzenlemeniz mümkündür. Tertemiz havasını ciğerlerinize çektiğiniz anda üzerinizdeki ağırlığı atıp huzuru hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Aynı zamanda yayla içerisinde bulunan akarsu kaynağından dilediğiniz kadar su içebilirsiniz.